Kalisz to miasto w województwie wielkopolskim, które położone jest na Wysoczyźnie Kaliskiej nad rzeką Prosną. Od 1314 roku do II rozbioru Polski był historyczną stolicą Wielkopolski. Dziś jest to miasto znane jako ośrodek kulturalny, w którym organizowane są festiwale. Czy warto jechać do Kalisza?

Ratusz w Kaliszu

Kaliski ratusz znajduje się na Głównym Rynku, odbudowanym na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Ratusz z wysoką wieżą powstał wtedy w Kaliszu po raz trzeci. Pierwszy ratusz gotycki spłonął w 1792 roku, drugi w 1914 roku został podpalony przez wojska pruskie. 

Podczas prac remontowych i termoizolacyjnych w mieście odkopano mury poprzednich budynków, zachowały się nawet fragmenty murów. 

Z wieży ratusza roztacza się wspaniały widok na miasto. Układ urbanistyczny Śródmieścia wraz z Ratuszem jest wpisany do rejestru zabytków miejskich. 

Zespół klasztorny oo. franciszkanów z 1256 roku

Rzymskokatolicki kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Kaliszu to najstarsza świątynia zakochana w Kaliszu. Należy do Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Jego początki sięgają drewniane kościółka powstałego w 1256 oku, następnie rozbudowanego do świątyni murowanej. Pomimo licznych podpaleń, zachowane zostało prezbiterium, sklepienie oraz dekoracyjne maswerki wykonane z kamienia, wypełniające okna. 

W czasie remontu kościoła, przeprowadzonego w 2017 roku odkryto kryptę pod posadzką kościoła oraz monety z XIII i XIV wieku. 

Kościół pełen jest zabytkowych elementów, wrażenie robi epitafium wykonane w języku polskim przez 8-letniego chłopca, datowane na 1600 rok. 

Cmentarze w Kaliszu

Kalisz słynie z zabytkowych kościołów. Miejski Cmentarz został założony w 1807 roku, wcześniej były tu tylko cmentarze protestanckie i prawosławne. Cmentarz grecko-prawosławny datowany jest na 1786 rok, a protestancki ewangelicko-augsburski na 1689. 

W 1919 roku powstał kirkut, dziś to Nowy Cmentarz Żydowski w Kaliszu – który został wpisany wraz z domem przedpogrzebowym do rejestru zabytków na początku lat 2000. 

Na osiedlu Szczypiorno znajduje się Ukraiński Cmentarz Wojskowy, założony w 1914 roku jako cmentarz jeniecki przy pruskim obozie jeńców francuskich, angielskich i Rosyjskich. 

Mury miejskie

Udało się zachować fragmenty murów miejskich z XIV wieku z basztą Dorotką. Mury z budynkami obronnymi otaczały kiedyś obszar całego miasta. Do dziś zostało także 18 betonowych schronów powstałych w 1939 roku. 

Park Miejski w Kaliszu

Park w śródmieściu Kalisza uznany został w XIX wieku za najpiękniejszy w Polsce ogród publiczny. Park ma powierzchnię niemal 25 hektarów. Jest to także najstarszy park miejski w Polsce. Przed II wojną światową ustawiono w parku 6 rzeźb, do dziś zachowała się tylko kwiaciarka „Flora”, powstała w 1886 roku. 

Festiwale kaliskie 

W Kaliszu (przed pandemią koronawirusa) odbywały się liczne festiwale, między innymi:

  • Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, 
  • Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni”,
  • Ogólnopolski Festiwal Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum”, 
  • Ogólnopolski Festiwal Poetycki im. Wandy Karczewskiej,
  • Festiwal Muzyczny im. Pawła Bergera.

Dodaj komentarz