Inowrocław leży w województwie kujawsko-pomorskim, i uznawany jest za stolicę Kujaw Zachodnich. Przez miasto, które posiada status uzdrowiska ze złożami soli kamiennej, przepływa rzeka Noteć. Czy poza sanatoriami Inowrocław ma ciekawe atrakcje turystyczne? Czy warto pojechać do Inowrocławia? 

Uzdrowisko Inowrocław – „miasto na soli”

Określanie Inowrocławia „miastem a soli” wzięło się z bogatych złóż soli kamiennej, która była wydobywana od czasów starożytnych. Funkcjonowała tu kopania soli „Solino”. Najbardziej słona woda rozlewana w Polsce produkowana jest właśnie w Inowrocławiu. 

To właśnie przez tradycje warzenia soli Inowrocław zyskał miano uzdrowiska. W zachodniej części miasta poza obiektami sanatoryjno-wypoczynkowymi znajdują się między innymi: 85 hektarowy Park Solankowy, tężnie solankowe z tarasami, pijalnia wód i palmiarnia. Warto wspomnieć, że tężnia w Inowrocławiu jest jedną z trzech tężni, które stanowią obiekty lecznictwa zdrojowego. 

Wyjątkowy Park Solankowy 

Park Solankowy zadziwia nie tylko swoją powierzchnią, ale także Ogrodami Zapachowymi i kolorowymi dywanami kwiatowymi. Rocznie wysadza się tu ponad 110 tysięcy sadzonek kwiatów! 

W Parku znajduje się także ławeczka generała Władysława Sikorskiego – każdy może na niej przysiąść. 

Znajdziecie tu także Aleję Dębów Gwiazd – od 2005 roku goście Inowrocławia sadzą w parku swoje drzewa (nie tylko dęby, ale i klony). 

Inowrocławskie żaczki

Figury-rzeźby wykonane z brązu mają zachęcać turystów do zwiedzania zrewitalizowanego centrum Inowrocławia. Figury przyjęły postać żaczków i mają wysokość ponad 1 metra – nie sposób je minąć! Inowrocławskie żaczki znaleźć można:

  • w ul. Królowej Jadwigi – na wysokości poczty, 
  • w ul. Królowej Jadwigi – przed wejściem na Rynek, 
  • w ul. Królowej Jadwigi – w punkcie łączącym deptak i Plac Klasztorny, 
  • dwie w Parku Solankowym. 

Niezwykła fontanna na Rynku

Centralny plac w Inowrocławiu to Rynek, tu znajduje się fontanna z wodą pitną. Strumienie wody są podświetlane i zsynchronizowane z muzyką. 

Na Rynku zlokalizowany jest także stary tramwaj, będący punktem informacji turystycznej. 

Zabytkowe kościoły w Inowrocławiu

Inowrocław może poszczycić się aż 4 zabytkowymi kościołami:

  • im. Najświętszej Maryi Panny – jeden z najstarszych na całych Kujawach, z gotycką rzeźbą Uśmiechniętej Madonny i Dzieciątka Jezus z około 1370 r., 
  • Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie i 12-wieczna Bazylika Mniejsza im. NMP, 
  • Św. Krzyża – wybudowany jako ewangelicki, od 1945 r. konsekrowany na rzymsko-katolicki. 
  • Św. Mikołaja – inowrocławska fara. Kościół z XIV wieku, trzynawowy. 

Dodaj komentarz