Ciechocinek to miasto z mikroklimatem o charakterze uzdrowiskowym, położone na Kujawach. Poza szpitalami uzdrowiskowymi, sanatoriami, zakładami zapobiegawczo-leczniczymi i przyrodoleczniczych znajduje się tu pijalnia wód mineralnych i warzelnia soli. Co jeszcze jest atrakcją turystyczną Ciechocinka? Czy warto tu przyjechać?

Ciechocińskie wody

Na terenie Ciechocinka znajdują się różne źródła solankowe, wytwarzające wody lecznicze: borowe, żelaziste, chorkowo-sodowe, bromkowe czy jodkowe. To właśnie wodami leczy się układ oddechowy, nerwowy i krążenia, choroby reumatyczne, narządów ruchu, a także ta zwane sprawy kobiece. Wody lecznicze wykorzystywane są także do fizjoterapii. Dzięki nim rozpoznawalność Ciechocinka jako miasta uzdrowiskowego jest duża nie tylko w Polsce, ale i całej Europie! 

Fontanna Grzybek

Niemal stuletnia fontanna o kształcie grzyba, zlokalizowana w centrum miasta. Pełni funkcję leczniczą – jest naturalnym inhalatorem jodu. To nie tylko ozdoba Ciechocinka, ale także gałąź przemysłu – ponieważ pompuje słoną wodę z głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki do tężni. Dzisiejszy kształt fontanny jest podwyższony i przesunięty niż oryginalnie zaprojektowany. To tu nawiązują się najczęściej sanatoryjne znajomości, romanse i miłostki. 

Warzelnia soli

Warzelnia soli sięga 1830 roku. Solanka pochodzi ze źródła Grzybek. W 2020 roku część warzelni została wydzielona na Muzeum Warzelni Soli i Lecznictwa Uzdrowiskowego, przedstawiająca nie tylko historię tutejszego lecznictwa, ale także proces produkcji artykułów zdrojowych.

Tężnie w Ciechocinku

W mieście znajdują się trzy Tężnie o unikatowej konstrukcji: charakteryzuje je niemal 7 tysięcy dębowych pali (łącznie 1700 metrów długości), ustawionych w kształt podkowy. Są wysokie niemal na 16 metrów. Pompowana tu solanka  powoduje, że powietrze jest wyjątkowo czyste i rześkie. Dojście do tężni prowadzi przez miejski deptak. 

Wieża ciśnień 

Wieża ciśnień w Ciechocinku to zabytek techniki z I połowy XX wieku. Ma 32 metry wysokości i aż 400 m3 pojemności. Jest siedzibą miejskiego MPWiK. Wieża jest utrzymana w bardzo dobrym stanie. 

Park Zdrojowy, rezerwat florystyczny oraz pijalnia wód

Początki Parku Zdrojowego sięgają 1875 roku, kiedy to zaprojektował i stworzył go Hipolit Cybulski. Dziś w parku rośnie wiele gatunków drzew i krzewów egzotycznych: kłęk kanadyjski (amerykański), miłorząb dwuklapowy czy korkowiec amurski. Znajduje się tu także rezerwat florystyczny z okazałymi roślinami. Na terenie Parku Zdrojowego znajduje się także Kursaal – pijalnia wód mineralnych, fontannta „Jaś i Małgosia” z 1926 roku oraz muszla koncertowa w stylu zakopiańskim (witkiewiczowskim). 

Dodaj komentarz