• Post category:Artykuły

Jak doskonale wiadomo, rok 2021 nie sprzyja wszelkiego rodzaju wyjazdom oraz zdecydowanie utrudnia zaplanowanie wypoczynku. Podobnie jest w przypadku kolonii, które są obecnie bardzo chętnie wybierane ze względu na wiele zalet, które przynoszą – wiele osób zastanawia się, czy w ogóle się one odbędą. Choć trudno powiedzieć, że sytuacja się poprawia, istnieje szansa, że kolonie dla dzieci się odbędą bez większych utrudnień. Co warto wiedzieć odnośnie kolonii dla dzieci w 2021 roku?

Dlaczego kolonie są tak chętnie wybierane?

Kolonie wybierane są z wielu powodów. Przede wszystkim trwają długo, zdecydowanie dłużej niż większość rodziców jest w stanie pozwolić sobie na urlop w pracy, dzięki temu dziecko może ciekawie spędzić nawet całe wakacje. To jednak nie wszystko – kolonie pozwalają dziecku usamodzielnić się, nauczyć się przebywać poza domem oraz nawiązać nowe przyjaźnie z rówieśnikami. Co więcej, dziecko może nabyć nowe umiejętności i doskonale się przy tym bawić zwiedzając nowe miejsca. Bardzo często można zdecydować się również na kolonie tematyczne – na przykład dotyczące jazdy konnej czy żeglarstwa – co dodatkowo urozmaica wakacje oraz pozwala rozwijać pasję.

Warto pamiętać, że młodsze dzieci mogą nie rozumieć pojęcia kolonii lub bać się rozłąki z rodzicami – w takim przypadku najlepszym sposobem jest spokojna rozmowa, wyjaśnienie jak działa taki wyjazd oraz wspólne znalezienie rozwiązania – na przykład wybór zaledwie kilkudniowej kolonii lub wyjazdu wspólnie ze znajomymi, a także dopasowanie kolonii do pasji dziecka. 

Czy kolonie w 2021 roku się odbędą?

To czy kolonie się odbędą, czy nie wciąż jest kwestią sporną. Większość firm zajmujących się organizowaniem obozów młodzieżowych z odpowiednim wyprzedzeniem informuje rodziców, w przypadku gdy wyjazd miałby się nie odbyć – optymalny czas to około miesiąca od daty planowanego wyjazdu. Tak naprawdę kolonia w dużej mierze zależy od miejsca, gdzie miałaby się odbyć – dlatego niektóre obozy zostają odwołane, a inne nie. To czy kolonia się odbędzie, zależy w dużej mierze od:

  • sytuacji panującej w danym miejscu – kolonie odbywające się za granicą są zdecydowanie bardziej skomplikowane, ponieważ trzeba liczyć się z możliwością zamknięcia granic lub dodatkowymi obostrzeniami panującymi w kraju – na przykład koniecznością posiadania aktualnego testu na koronawirusa,  tego powodu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wybór kolonii w kraju – w końcu Polska również ma wiele niesamowitych miejsc do zaoferowania,
  • aktualnych obostrzeń w związku z pandemią – duże znaczenie ma na przykład dostępność hoteli oraz możliwość skorzystania ze środków transportu, bez nich większość kolonii nie może się niestety odbyć.

Szukając idealnej kolonii dla dziecka, warto upewnić się, że biuro gwarantuje zwrot kosztów w przypadku konieczności odwołania wyjazdu.

Jakie obostrzenia obejmą kolonie 2021? 

Na koloniach w związku z panującą pandemią należy przestrzegać dosyć rygorystycznych przepisów, które mają przede wszystkim zmniejszyć możliwość zachorowania. Najczęściej obowiązkiem jest codzienna dezynfekcja pomieszczeń oraz wprowadzenie wszystkim uczestników w panujące zasady higieny – na przykład częste myci rąk, szczególnie przed posiłkami, noszenie maseczek w miejscach publicznych i utrzymywanie odpowiednich dystansów od pozostałych osób. Codziennie powinny się również odbywać pomiary temperatur uczestników, aby w razie konieczności móc szybko interweniować. Dodatkowym czynnikiem wymaganym podczas kolonii w czasie pandemii jest także zmniejszenie liczby osób nocujących w pokojach lub domkach.

Dodaj komentarz