Paryż – miasto zakochanych, mekka impresjonistów, stolica mody i jedna z największych światowych atrakcji turystycznych. Setki zabytków, straganów z przysmakami francuskiej kuchni i najlepsze na świecie wina. O Paryżu można by tak jeszcze mówić i mówić. Co jednak, gdy na zwiedzanie mamy zaledwie kilka dni lub wybieramy się tam na weekend? Przedstawiamy kilka najciekawszych miejsc.

Paryż to już nie miast, a symbol i wyrobiona na całym świecie turystyczna marka. Z jednej strony jest to miasto na wskroś przesiąknięte francuskością, a z drugiej – miejsce kosmopolityczne, międzynarodowe, skupisko różnych kultur, stylów i klimatów. Każdego więc będzie przyciągać co innego, w zależności od tego, czy prezentuje on niemal archetypiczną postawę prawdziwego turysty, czy też woli wtopić się w tłum. W takim wypadku musimy stawiać na atrakcje, które zadowolą oba te typy – mają i bogatą historię i swój osobliwy, niepowtarzalny klimat. Prezentujemy więc kilka naszym zdaniem uniwersalnych typów.

1. Wieża Eiffla – najlepszy symbol Paryża. 

Bywa nazywana Żelazną Damą albo Stalowym Potworem. Jedni ją kochają, inni wręcz nienawidzą. Jeden z najsławniejszych francuskich pisarzy, Guy de Maupassant codziennie jadał obiad w restauracji na szczycie wieży, gdyż – jak twierdził – był to jedyne miejsce w Paryżu, z którego nie było jej widać. Niemniej jednak, ta 320-metrowa konstrukcja już od 1889 roku pozostaje nie tyle symbolem miasta, co całej Francji. Dla leniwych mamy dobrą informację – na najwyższy taras widokowy można wjechać windą.

2. Łuk Triumfalny

Drugi z symboli miasta, który najczęściej pojawia się na infografikach i pocztówkach, to 49-metrowy kolos zbudowany na polecenie samego Napoleona Bonaparte po wygranej bitwie pod Austerlitz. Warto przyjrzeć się mu z bliska, bo ozdobiony jest wieloma rzeźbami przypominającymi zwiedzającym o doniosłej historii Francji. On także wyposażony jest w taras widokowy, z którego roztacza się ładny widok na przyległe tereny.

3. Katakumby – podziemne, bliźniacze miasto Paryża

Zespół tuneli i podziemnych sal znajdujących się ponad 20 metrów pod powierzchnią zaczął być budowany już za czasów Imperium Rzymskiego. Prawdziwy rozkwit Katakumb nastąpił jednak w XVII wieku, kiedy zaczęto w nich składować szczątki pochodzące z likwidowanych przykościelnych cmentarzy. Nie jest to jednak zwyczajne miejsce spoczynku, bo z ludzkich kości zaczęto budować rozmaite instalacje artystyczne i konstrukcje – jednym z najsłynniejszych jest kaplica z kostnym ołtarzem i filarem. Tereny udostępnione zwiedzającym to oczywiście tylko wycinek całego systemu. Większość z nich jest zamknięta lub używana nielegalnie przez miłośników mocnych wrażeń. Legenda mówi, że można w nich znaleźć nawet wrota do piekieł – pokazane zostało to w filmie „Jak w piekle, tak i na ziemi”.

5. Sacre-Coeur – Bazylika Serca Jezusa

Znajdujące się w osławionej dzielnicy Montmartre sanktuarium jest drugim po Katedrze Notre Dame (która niestety jeszcze przez długi czas będzie niedostępna dla turystów) najpopularniejszym obiektem sakralnym w Paryżu. Na największą uwagę zasługuje nie tyle sama budowla, choć niewątpliwie ciekawa architektonicznie, co sama okolica. Bazylika znajduje się bowiem na wzgórzu, do którego szczytu prowadzą ogromne schody. Tak duże i przerażające, że duża część turystów decyduje się na wjechanie tam kolejką. Poza tym, sama Montmartre jest dzielnicą szczególną i pełna jest klimatu cyganerii, wolności i tworzących tu niegdyś artystów (np. van Gogha).

6. Paryż, miasto mostów i ciekawych osób

Paryż to jedna z najbardziej malowniczych stolic głównie ze względu na liczne mosty, pochodzące z różnych okresów architektonicznych. I choć liczebnością mostów – jest ich „zaledwie 36” – Paryż nie dorównuje choćby Wrocławiowi, który ma ich aż 303, to mimo wszystko stanowią one nie lada atrakcję i tworzą doskonałą trasę spacerową. Najstarszy z nich, Pont Neuf, ukończony został w 1604 roku. Naprawdę warto przejść się tym ponad 400-letnim tworem. Nie mniej malowniczą częścią miasta jest także cmentarz Pere-Lachaise, który zachwyca swoim klimatem, bardzo ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i grobowcami należącymi do najznamienitszych rodów całego świata. Niektóre nagrobki są nawet celem pielgrzymek – np. Marii Callas, Fryderyka Chopina, Jima Morrisona, Edith Piaff, czy Oscara Wilde’a.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.