Paryż – miasto zakochanych, mekka impresjonistów, stolica mody i jedna z największych światowych atrakcji turystycznych. Setki zabytków, straganów z przysmakami francuskiej kuchni i najlepsze na świecie wina. O Paryżu można by tak jeszcze mówić i mówić. Co jednak, gdy na zwiedzanie mamy zaledwie kilka dni lub wybieramy się tam na weekend? Przedstawiamy kilka najciekawszych miejsc.

Paryż to już nie miast, a symbol i wyrobiona na całym świecie turystyczna marka. Z jednej strony jest to miasto na wskroś przesiąknięte francuskością, a z drugiej – miejsce kosmopolityczne, międzynarodowe, skupisko różnych kultur, stylów i klimatów. Każdego więc będzie przyciągać co innego, w zależności od tego, czy prezentuje on niemal archetypiczną postawę prawdziwego turysty, czy też woli wtopić się w tłum. W takim wypadku musimy stawiać na atrakcje, które zadowolą oba te typy – mają i bogatą historię i swój osobliwy, niepowtarzalny klimat. Prezentujemy więc kilka naszym zdaniem uniwersalnych typów.

1. Wieża Eiffla – najlepszy symbol Paryża. 

Bywa nazywana Żelazną Damą albo Stalowym Potworem. Jedni ją kochają, inni wręcz nienawidzą. Jeden z najsławniejszych francuskich pisarzy, Guy de Maupassant codziennie jadał obiad w restauracji na szczycie wieży, gdyż – jak twierdził – był to jedyne miejsce w Paryżu, z którego nie było jej widać. Niemniej jednak, ta 320-metrowa konstrukcja już od 1889 roku pozostaje nie tyle symbolem miasta, co całej Francji. Dla leniwych mamy dobrą informację – na najwyższy taras widokowy można wjechać windą.

2. Łuk Triumfalny

Drugi z symboli miasta, który najczęściej pojawia się na infografikach i pocztówkach, to 49-metrowy kolos zbudowany na polecenie samego Napoleona Bonaparte po wygranej bitwie pod Austerlitz. Warto przyjrzeć się mu z bliska, bo ozdobiony jest wieloma rzeźbami przypominającymi zwiedzającym o doniosłej historii Francji. On także wyposażony jest w taras widokowy, z którego roztacza się ładny widok na przyległe tereny.

3. Katakumby – podziemne, bliźniacze miasto Paryża

Zespół tuneli i podziemnych sal znajdujących się ponad 20 metrów pod powierzchnią zaczął być budowany już za czasów Imperium Rzymskiego. Prawdziwy rozkwit Katakumb nastąpił jednak w XVII wieku, kiedy zaczęto w nich składować szczątki pochodzące z likwidowanych przykościelnych cmentarzy. Nie jest to jednak zwyczajne miejsce spoczynku, bo z ludzkich kości zaczęto budować rozmaite instalacje artystyczne i konstrukcje – jednym z najsłynniejszych jest kaplica z kostnym ołtarzem i filarem. Tereny udostępnione zwiedzającym to oczywiście tylko wycinek całego systemu. Większość z nich jest zamknięta lub używana nielegalnie przez miłośników mocnych wrażeń. Legenda mówi, że można w nich znaleźć nawet wrota do piekieł – pokazane zostało to w filmie „Jak w piekle, tak i na ziemi”.

5. Sacre-Coeur – Bazylika Serca Jezusa

Znajdujące się w osławionej dzielnicy Montmartre sanktuarium jest drugim po Katedrze Notre Dame (która niestety jeszcze przez długi czas będzie niedostępna dla turystów) najpopularniejszym obiektem sakralnym w Paryżu. Na największą uwagę zasługuje nie tyle sama budowla, choć niewątpliwie ciekawa architektonicznie, co sama okolica. Bazylika znajduje się bowiem na wzgórzu, do którego szczytu prowadzą ogromne schody. Tak duże i przerażające, że duża część turystów decyduje się na wjechanie tam kolejką. Poza tym, sama Montmartre jest dzielnicą szczególną i pełna jest klimatu cyganerii, wolności i tworzących tu niegdyś artystów (np. van Gogha).

6. Paryż, miasto mostów i ciekawych osób

Paryż to jedna z najbardziej malowniczych stolic głównie ze względu na liczne mosty, pochodzące z różnych okresów architektonicznych. I choć liczebnością mostów – jest ich „zaledwie 36” – Paryż nie dorównuje choćby Wrocławiowi, który ma ich aż 303, to mimo wszystko stanowią one nie lada atrakcję i tworzą doskonałą trasę spacerową. Najstarszy z nich, Pont Neuf, ukończony został w 1604 roku. Naprawdę warto przejść się tym ponad 400-letnim tworem. Nie mniej malowniczą częścią miasta jest także cmentarz Pere-Lachaise, który zachwyca swoim klimatem, bardzo ciekawymi rozwiązaniami architektonicznymi i grobowcami należącymi do najznamienitszych rodów całego świata. Niektóre nagrobki są nawet celem pielgrzymek – np. Marii Callas, Fryderyka Chopina, Jima Morrisona, Edith Piaff, czy Oscara Wilde’a.

Dodaj komentarz