Dobrze skomponowany ekwipunek jest jednym z warunków udanej eskapady i może znacząco wpłynąć na jakość czy nastrój podczas podróży. Dobierając bagaże należy wziąć pod uwagę środki transportu, cel wędrówki oraz przewidziany czas pobytu poza domem. Do wyboru mamy przeważnie różnego rodzaju walizki, torby podróżne i plecaki. W kilkudniową delegację wystarczy zabrać zazwyczaj jedną niewielką walizeczkę. w której formalny strój nie ulegnie zniekształceniu. Inaczej to wygląda w przypadku wyjazdu na długi urlop. Takie sytuacje wymagają często wyposażenia w kilka sztuk bagażu. Jak rozsądnie spakować się na podróż, kiedy czeka nas lot samolotem?

Przemyślana strategia

Zawartość toreb podróżnych powinna być starannie przemyślana. Zanim zaczniesz się pakować, zrób sobie dokładną listę przedmiotów, które chcesz ze sobą zabrać. Następnie odłóż kartkę na jakiś czas i wróć do tematu po wypiciu filiżanki kawy lub herbaty. Spójrz jeszcze raz wnikliwie na sporządzony spis i wyeliminuj z niego wszelkie zbędne elementy, skupiając się na tych, które są naprawdę istotne. Może się okazać, że wiele z punktów na Twojej liście to niepotrzebny balast. Jeśli uda Ci się zrezygnować z rzeczy, które stanowią jedynie wartość sentymentalną, to duży sukces. Kiedy przystąpisz do pakowania, odznaczaj na liście każdy włożony do środka torby element. Pamięć lubi płatać figle i w razie wątpliwości, czy spakowałeś ulubiony t-shirt, wystarczy zajrzeć na sporządzony zapis, aby się o tym przekonać eliminując nerwowe przekopywanie ubrań i ponowne ich ładowanie.

Podróż samolotem

Jeżeli wybierasz się na dłuższy pobyt za granicą, a jednym z etapów podróży jest przelot samolotem, warto abyś zaopatrzył się w małą torbę podróżną i sztywne walizki wykonane z tworzywa ABS/PC. Materiał ten cechuje duża wytrzymałość na zgniecenia, odporność na przeciążenia oraz dobra udarność zarówno przy wysokich, jak i przy niskich temperaturach. Jeżeli zastanawiasz się po co Ci taki model walizki do samolotu, to wyobraź sobie drogę, jaką odbywa bagaż rejestrowany od czasu odprawy lotniczej do jej odbioru – gdy zjeżdża z impetem na rolkach karuzeli na posadzkę terminala.

Dobrze, jeżeli duża walizka nadana do luku bagażowego będzie odróżniać się na tle innych zjeżdżających z taśmy. Tym razem zaufaj swojej dziewczynie, kiedy wybierze czerwony model i nie protestuj, że to obciach. Jaskrawy bagaż szybko rzuca się w oczy, co pozwoli Wam szybciej ją dostrzec i opuścić budynek lotniska. Warto zainwestować w walizkę z zamkiem szyfrowym. Szybkie przejście do postoju taksówek, aby być jednym z pierwszych oczekujących na transport do miasta, umożliwi model walizki wyposażony w kółka oraz wyciąganą rączkę teleskopową. Na jej bokach powinny znajdować się dodatkowe uchwyty umożliwiające komfortowe wnoszenie walizki po schodach i pakowanie jej do bagażniku auta.

Rodzaj i wymiary bagaży do samolotu

Formując ekwipunek na przelot, pamiętaj o restrykcyjnych zasadach lotniczych firm przewozowych dotyczących gabarytów toreb podróżnych. Sprawdź dokładnie, czy Twoje pakunki mieszczą się w podanych wytycznych, aby uniknąć niemiłych niespodzianek związanych z opłatami za nadbagaż. Jeżeli dawo nie latałeś to wiedz, że z dniem pierwszego listopada 2018 roku, firmy takie jak Wizzair czy RyanAir, zmieniły swoją politykę przewozową. Obecnie bagaż podręczny może mieć maksymalne wymiary 40 x 20 x 25 cm i powinien zmieścić się pod siedzeniem. Do tego celu nadaje się najlepiej niewielkich rozmiarów torba podróżna lub mały plecak miejski, których szeroki wybór możesz znaleźć w sklepie Globtroter.

Drugą sztukę bagażu podręcznego możesz zabrać ze sobą, jeżeli opłacisz usługę pierwszeństwa wejścia na pokład. Taki pakunek nie może ważyć więcej niż 10 kilo, a jego maksymalne rozmiary to 55 x 40 x 20 cm. Bagaż przeznaczony do transportu w ładowni powinien ważyć do 20 kg i nie przekraczać wymiarów 55 x 40 x 20 cm. Cięższy ładunek rejestrowany będzie kosztował odpowiednio więcej.

Plecak do wędrówek

W przypadku, kiedy miejsce do którego lecisz ma być bazą wypadową do dalszych wędrówek, dobrze jeżeli któryś z Twoich bagaży będzie plecakiem dobranym do uprawianej aktywności. W przypadku pieszych wypraw, zwłaszcza jeżeli zamierzasz nocować w schroniskach, przyda Ci się pojemny plecak wyprawowy wyposażony w konstrukcyjny system nośny PCS i przeciwdeszczowy pokrowiec. Na przejażdżki rowerowe dobrym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w niewielki plecak z pokrowcem na kask i komorą na bukłak z wodą. Taki plecak przetransportujesz z powodzeniem na dnie walizki. Możesz go również uprzednio użyć jako chowany podczas lotu pod siedzeniem, bagaż podręczny.

 

Dodaj komentarz