Jeśli przychodzi dzień wyjazdu, a Ty zastanawiasz się, czy wszystko już spakowane, warto zawczasu sporządzić odpowiednią listę, która pomoże Ci zweryfikować, czy w samochodzie faktycznie znajdują się niezbędne (do przetrwania :P) i nie tylko rzeczy. Niektóre powinny być ściśle związane z zasadami ruchu drogowego.

To znaczy, z elementami, w które pojazd powinien być wyposażony. I nie chodzi tylko i sprawne lusterka, czy migacze, nazywane też kierunkowskazami, ale także dodatkowe elementy. Trzeba pamiętać, że nie tylko zapewniają bezpieczeństwo w trakcie podróży, a szczególnie przy okazji zdarzenia drogowego, ale po prostu ich ewentualny brak może skutkować ewentualnym mandatem karnym. Te natomiast są różne, w zależności od kraju. A przecież podróż samochodem, to nie tylko po Polsce, ale dalej, za horyzont marzeń i finansowych możliwości.

Jeśli natomiast planujesz podróż w jakiś zakątek Europy lub dalej, jednak masz świadomość tego, że jesteś człowiekiem, który wiele rzeczy odkłada na ostatnią chwilę, w tym wypadku lepiej jednak przez ostatnią chwilę rozumieć maksymalnie dwa dni przed wyjazdem. Maksymalnie. Bo przecież dalszą podróż lepiej zacząć planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to na spokojne kompletowanie sprzętu, jak też sprawi, że w dniu lub dzień przed wyjazdem, można będzie skupić się głównie na prowiancie. W końcu czym jest wycieczka samochodem bez przygotowanych w domu kanapek, czy słodkich przekąsek.

Podróż samochodem – o czym warto pamiętać

Jak podróż samochodem, to wyłącznie sprawnym, który nie sprawi nam niespodzianki. W końcu nie ma nic gorszego, niż utknąć tysiąc kilometrów od Pana Mietka, czy Staszka, który przecież grzebał i grzebał przy naszym pięknym, acz dwudziestoletnim, stałym bywalcu szos. Im dalsza podróż, tym bardziej zaleca się podróżowanie nowszymi modelami samochodów. Dlaczego? Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa. Nowoczesne auta wyposażone są w szereg systemów wspomagających, a nawet reagujących w momencie, gdy sam kierowca w porę nie ogarnie, że na jego drodze pojawiła się przeszkoda lub nie zauważy, że zjechał na pobocze. Są to przypadki ekstremalne, jednak nie odosobnione.

Niezależnie od samego rocznika, przed dalszym wypadem w pierwszej kolejności należy sprawdzić wszelkiego rodzaju płyny, jak olej, płyn hamulcowy, płyn do chłodnic, czy spryskiwacze. Warto także zrobić szczery rachunek sumienia i zastanowić się, kiedy ostatni raz olej był w ogóle wymieniany, czy chociaż poszczególne filtry. Daleki wypad samochodem może być dla niego sporym obciążeniem. Szczególnie, jeśli ktoś sporą część trasy planuje pokonać autostradą. Z reguły silnik pracuje wtedy na wyższych obrotach.

Twoja ogólna kondycja przekłada się na bezpieczeństwo na drodze

Oczywiście, dla wielu kierowców to oczywista oczywistość. Ale warto pamiętać – zanim wsiądziesz do samochodu, którym planujesz pokonać kilkaset, a nawet więcej kilometrów w ciągu jednego dnia, warto już kilka dni wcześniej zacząć regenerować siły. Oznacza to regularne posiłki i odpowiednią ilość snu. Nie ma nic gorszego, niż zmęczenie. Co więcej, zarówno kierowca, jak też pasażerowie powinni stosować, nawet dwa tyg przed wyjazdem, ćwiczenia rozciągające, nawet kilkuminutowe, które następnie można wykorzystać w trasie. W końcu, nawet w wygodnym, skórzanym fotelu, kilka godzin w pozycji siedzącej potrafi zmęczyć. A nie ma to, jak się porządnie rozciągnąć w trakcie podróży.

Jeśli jest taka możliwość, to znaczy, jeśli w podróż wybiera się kilka osób, które posiadają prawo jazdy, warto ustalić rozsądny rozkład zmian za kierownicą. Dzięki temu można w ciągu dnia przejechać więcej kilometrów, a zmęczenie nie jest tak odczuwalne, bo odpowiedzialność za pasażerów, jak też same oczy, które w końcu muszą być skupione w trakcie drogi na jezdni, mogą liczyć na odpoczynek częściej, niż tylko w trakcie postoju.

60 rzeczy które trzeba i które warto mieć podróży samochodem

 1. Mapa w formie tradycyjnej, chociaż każdy w telefonie ma GPS oraz mapy, nawigacja satelitarna potrafi płatać figle lub po prostu zgubić zasięg

 2. Apteczka – w której powinny znaleźć się podstawowe leki, opatrunki, aviomarin, woda utleniona

 3. 2 trójkąty – co prawda do obowiązku kierowcy należy posiadanie jednego trójkąta, ale 2 przydadzą się szczególnie nocą

 4. Kamizelki odblaskowe – ich ilość powinna odpowiadać ilości pasażerów, można wziąć kilka w zapasie, niektóre kraje Unii Europejskiej traktują kamizelki jako obowiązkowe wyposażenie samochodu

 5. Zapasowy olej do silnika

 6. Zapasowy płyn do chłodnicy

 7. Płyn do spryskiwaczy

 8. Zapasowe koło

 9. Skrzynka z narzędziami – w niej warto mieć podstawowe klucze, śrubokręty, także jakiś zestaw śrubek, jak również klucz, przeznaczony do wymiany koła

 10. Opaski zaciskowe, potocznie nazywane „trytkami”

 11. Taśma szara ductape która nadaje się do wszelkiego rodzaju zadań specjalnych

 12. Linka holownicza

 13. CB Radio

 14. Lewarek

 15. Gaśnica, przed wyjazdem należy sprawdzić datę ważności

 16. Ciśnieniomierz do kół

 17. Kompresor

 18. Kable rozruchowe

 19. Prostownik

 20. Baterie, takie do latarek

 21. Latarki

 22. Przedłużacz 20m, który przyda się do podłączenia prostownika

 23. Przejściówka 12V do USB

 24. Multitool – prawdziwy must have

 25. Parasol

 26. Woda mineralna

 27. Zapasowe żarówki do świateł stop

 28. Zapasowe żarówki do przednich reflektorów

 29. Zapasowe żarówki do tylnych reflektorów

 30. Koce

Jest to 30 rzeczy, które powinny stanowić wyposażenie samochodu podczas podróży. Są one niemalże obowiązkowe i niezbędne. Jednak dotyczą przede wszystkim samej podróży. Natomiast dodatkowo, warto zabrać ze sobą rzeczy, które będą przydatne tak samo w trakcie, jak też po dotarciu na miejsce docelowego:

 1. Plandeka na deszcz

 2. Saperka

 3. Okulary przeciwsłoneczne

 4. Kapelusz

 5. Plecach

 6. Spray na owady

 7. Krem z filtrem

 8. Elastyczna linka oraz pasy do mocowania

 9. Elektryczny prysznic

 10. Przetwornica 12V>220V – pozwoli naładować w trakcie podróży laptop i inne urządzenia

 11. Kompas

 12. Worki na śmieci

 13. Zbiornik na wodę

 14. Kuchenka do gotowania

 15. Składany stolik

 16. Składane krzesła

 17. Śpiwór

 18. Karimatę

 19. Namiot

 20. Kanister z zapasowym paliwem

 21. Butle lub paliwo do kuchenki

 22. Garnek

 23. Kubki, szklanki, sztućce

 24. Otwieracze do puszek oraz butelek

 25. Środki czyszczące, najlepiej bez detergentów lub możliwie jak najbardziej przyjazne środowisku

 26. Zapalniczki oraz zapałki wodoodporne

 27. Słowniczek przydatnych zwrotów

 28. Kartkę z numerami alarmowymi, które są właściwe dla danego kraju

 29. Kartę potwierdzającą ubezpieczenie

 30. Nerkę lub podręczną torbę na dokumenty

Z takim wyposażeniem nie ma niczego, co może zaskoczyć się w trakcie podróży, chociaż życie pisze scenariusze, o których nawet scenarzystom się nie śniło.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.