Jeśli przychodzi dzień wyjazdu, a Ty zastanawiasz się, czy wszystko już spakowane, warto zawczasu sporządzić odpowiednią listę, która pomoże Ci zweryfikować, czy w samochodzie faktycznie znajdują się niezbędne (do przetrwania :P) i nie tylko rzeczy. Niektóre powinny być ściśle związane z zasadami ruchu drogowego.
To znaczy, z elementami, w które pojazd powinien być wyposażony. I nie chodzi tylko i sprawne lusterka, czy migacze, nazywane też kierunkowskazami, ale także dodatkowe elementy. Trzeba pamiętać, że nie tylko zapewniają bezpieczeństwo w trakcie podróży, a szczególnie przy okazji zdarzenia drogowego, ale po prostu ich ewentualny brak może skutkować ewentualnym mandatem karnym. Te natomiast są różne, w zależności od kraju. A przecież podróż samochodem, to nie tylko po Polsce, ale dalej, za horyzont marzeń i finansowych możliwości.
Jeśli natomiast planujesz podróż w jakiś zakątek Europy lub dalej, jednak masz świadomość tego, że jesteś człowiekiem, który wiele rzeczy odkłada na ostatnią chwilę, w tym wypadku lepiej jednak przez ostatnią chwilę rozumieć maksymalnie dwa dni przed wyjazdem. Maksymalnie. Bo przecież dalszą podróż lepiej zacząć planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Pozwoli to na spokojne kompletowanie sprzętu, jak też sprawi, że w dniu lub dzień przed wyjazdem, można będzie skupić się głównie na prowiancie. W końcu czym jest wycieczka samochodem bez przygotowanych w domu kanapek, czy słodkich przekąsek.
Podróż samochodem – o czym warto pamiętać
Jak podróż samochodem, to wyłącznie sprawnym, który nie sprawi nam niespodzianki. W końcu nie ma nic gorszego, niż utknąć tysiąc kilometrów od Pana Mietka, czy Staszka, który przecież grzebał i grzebał przy naszym pięknym, acz dwudziestoletnim, stałym bywalcu szos. Im dalsza podróż, tym bardziej zaleca się podróżowanie nowszymi modelami samochodów. Dlaczego? Po pierwsze ze względów bezpieczeństwa. Nowoczesne auta wyposażone są w szereg systemów wspomagających, a nawet reagujących w momencie, gdy sam kierowca w porę nie ogarnie, że na jego drodze pojawiła się przeszkoda lub nie zauważy, że zjechał na pobocze. Są to przypadki ekstremalne, jednak nie odosobnione.
Niezależnie od samego rocznika, przed dalszym wypadem w pierwszej kolejności należy sprawdzić wszelkiego rodzaju płyny, jak olej, płyn hamulcowy, płyn do chłodnic, czy spryskiwacze. Warto także zrobić szczery rachunek sumienia i zastanowić się, kiedy ostatni raz olej był w ogóle wymieniany, czy chociaż poszczególne filtry. Daleki wypad samochodem może być dla niego sporym obciążeniem. Szczególnie, jeśli ktoś sporą część trasy planuje pokonać autostradą. Z reguły silnik pracuje wtedy na wyższych obrotach.
Twoja ogólna kondycja przekłada się na bezpieczeństwo na drodze
Oczywiście, dla wielu kierowców to oczywista oczywistość. Ale warto pamiętać – zanim wsiądziesz do samochodu, którym planujesz pokonać kilkaset, a nawet więcej kilometrów w ciągu jednego dnia, warto już kilka dni wcześniej zacząć regenerować siły. Oznacza to regularne posiłki i odpowiednią ilość snu. Nie ma nic gorszego, niż zmęczenie. Co więcej, zarówno kierowca, jak też pasażerowie powinni stosować, nawet dwa tyg przed wyjazdem, ćwiczenia rozciągające, nawet kilkuminutowe, które następnie można wykorzystać w trasie. W końcu, nawet w wygodnym, skórzanym fotelu, kilka godzin w pozycji siedzącej potrafi zmęczyć. A nie ma to, jak się porządnie rozciągnąć w trakcie podróży.
Jeśli jest taka możliwość, to znaczy, jeśli w podróż wybiera się kilka osób, które posiadają prawo jazdy, warto ustalić rozsądny rozkład zmian za kierownicą. Dzięki temu można w ciągu dnia przejechać więcej kilometrów, a zmęczenie nie jest tak odczuwalne, bo odpowiedzialność za pasażerów, jak też same oczy, które w końcu muszą być skupione w trakcie drogi na jezdni, mogą liczyć na odpoczynek częściej, niż tylko w trakcie postoju.
60 rzeczy które trzeba i które warto mieć podróży samochodem
-
Mapa w formie tradycyjnej, chociaż każdy w telefonie ma GPS oraz mapy, nawigacja satelitarna potrafi płatać figle lub po prostu zgubić zasięg
-
Apteczka – w której powinny znaleźć się podstawowe leki, opatrunki, aviomarin, woda utleniona
-
2 trójkąty – co prawda do obowiązku kierowcy należy posiadanie jednego trójkąta, ale 2 przydadzą się szczególnie nocą
-
Kamizelki odblaskowe – ich ilość powinna odpowiadać ilości pasażerów, można wziąć kilka w zapasie, niektóre kraje Unii Europejskiej traktują kamizelki jako obowiązkowe wyposażenie samochodu
-
Zapasowy olej do silnika
-
Zapasowy płyn do chłodnicy
-
Płyn do spryskiwaczy
-
Zapasowe koło
-
Skrzynka z narzędziami – w niej warto mieć podstawowe klucze, śrubokręty, także jakiś zestaw śrubek, jak również klucz, przeznaczony do wymiany koła
-
Opaski zaciskowe, potocznie nazywane „trytkami”
-
Taśma szara ductape która nadaje się do wszelkiego rodzaju zadań specjalnych
-
Linka holownicza
-
CB Radio
-
Lewarek
-
Gaśnica, przed wyjazdem należy sprawdzić datę ważności
-
Ciśnieniomierz do kół
-
Kompresor
-
Kable rozruchowe
-
Prostownik
-
Baterie, takie do latarek
-
Latarki
-
Przedłużacz 20m, który przyda się do podłączenia prostownika
-
Przejściówka 12V do USB
-
Multitool – prawdziwy must have
-
Parasol
-
Woda mineralna
-
Zapasowe żarówki do świateł stop
-
Zapasowe żarówki do przednich reflektorów
-
Zapasowe żarówki do tylnych reflektorów
-
Koce
Jest to 30 rzeczy, które powinny stanowić wyposażenie samochodu podczas podróży. Są one niemalże obowiązkowe i niezbędne. Jednak dotyczą przede wszystkim samej podróży. Natomiast dodatkowo, warto zabrać ze sobą rzeczy, które będą przydatne tak samo w trakcie, jak też po dotarciu na miejsce docelowego:
-
Plandeka na deszcz
-
Saperka
-
Okulary przeciwsłoneczne
-
Kapelusz
-
Plecach
-
Spray na owady
-
Krem z filtrem
-
Elastyczna linka oraz pasy do mocowania
-
Elektryczny prysznic
-
Przetwornica 12V>220V – pozwoli naładować w trakcie podróży laptop i inne urządzenia
-
Kompas
-
Worki na śmieci
-
Zbiornik na wodę
-
Kuchenka do gotowania
-
Składany stolik
-
Składane krzesła
-
Śpiwór
-
Karimatę
-
Namiot
-
Kanister z zapasowym paliwem
-
Butle lub paliwo do kuchenki
-
Garnek
-
Kubki, szklanki, sztućce
-
Otwieracze do puszek oraz butelek
-
Środki czyszczące, najlepiej bez detergentów lub możliwie jak najbardziej przyjazne środowisku
-
Zapalniczki oraz zapałki wodoodporne
-
Słowniczek przydatnych zwrotów
-
Kartkę z numerami alarmowymi, które są właściwe dla danego kraju
-
Kartę potwierdzającą ubezpieczenie
-
Nerkę lub podręczną torbę na dokumenty
Z takim wyposażeniem nie ma niczego, co może zaskoczyć się w trakcie podróży, chociaż życie pisze scenariusze, o których nawet scenarzystom się nie śniło.