• Post category:Artykuły

Kajaki to forma aktywności, która zyskuje coraz większą popularność. Rzeki w Polsce są na tyle różnorodne, że coś dla siebie znajdą zarówno rodziny z dziećmi, jak i poszukiwacze mocniejszych wrażeń. Spływ z wiosłem w ręku to idealny sposób, aby oderwać się od codziennych problemów i odpocząć od miejskiego zgiełku w otoczeniu przyrody. Wybierasz się na swój pierwszy wypad i zastanawiasz się, co zabrać na kajaki? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Co zabrać na kajaki?

Lista niezbędnych rzeczy będzie zależeć od długości i formy spływu oraz tego, kiedy ma się odbyć. Na kilkugodzinną wycieczkę latem wystarczy zabrać kilka najpotrzebniejszych drobiazgów, ale podczas parodniowej wyprawy jesienią czy wiosną trzeba się już przygotować na różne niespodzianki. Pakowanie będzie łatwiejsze, jeśli wybierasz się na wyjazd zorganizowany, gdyż na tego typu spływach bagaże są przewożone z miejsca na miejsce, a posiłki dostępne w miejscu noclegu. Nie musisz się więc martwić, czy zapakowałeś wystarczającą ilość jedzenia, ani wagą plecaka czy zabezpieczeniem go przed wodą. Sprawa komplikuje się, gdy organizujesz spływ na własną rękę. W takiej sytuacji cały ekwipunek będzie płynął razem z Tobą, a jego przemoczenie może oznaczać nieprzespaną z zimna noc. Dużo zależy od miejsca noclegu – śpiąc w domku lub na kwaterze, nie musisz zabierać namiotu czy śpiwora na kajak, które będą niezbędne, jeśli nocujesz pod chmurką. Poniżej znajdziesz listę najpotrzebniejszych rzeczy, z którą pakowanie będzie znacznie łatwiejsze.

1. Wodoodporne worki i kapok

Na krótki wypad wystarczy zabrać wodoodporne etui na telefon i mały worek na podstawowe drobiazgi. Na dłuższy spływ ciepłą kurtkę, namiot i śpiwór na kajak zapakuj do większych worków. Pamiętaj też o kapoku, który jest niezbędny nawet na spokojnej rzece. W przypadku zorganizowanych spływów wypożyczenie tego typu akcesoriów jest najczęściej wliczone w cenę, więc dopytaj o szczegóły podczas rezerwacji.

Załącznik:
co-zabarac-na-kajak.jpg

2. Wygodne ubrania

Niezależnie od długości spływu, załóż na siebie wygodne, wykonane z elastycznych i szybkoschnących materiałów ubrania. Pamiętaj, że spędzisz sporo czasu w jednej pozycji, więc koszulka i spodnie nie mogą ocierać ani wpijać się w skórę. Stawiaj na syntetyki, gdyż klasyczna bawełniana odzież po zamoknięciu nieprzyjemnie klei się do ciała i długo schnie. Latem możesz założyć pod spód strój kąpielowy, który pozwoli Ci złapać trochę słońca i ochłodzić się w wodzie podczas postoju. Nawet w upalny dzień do wodoszczelnego worka zapakuj komplet ubrań na zmianę, ciepłą kurtkę na kajak (dobrze sprawdzi się np. kurtka puchowa Pajak Phantom) oraz coś przeciwdeszczowego. Pamiętaj też o butach, w których możesz wejść do rzeki, nie martwiąc się ostrymi i śliskimi kamieniami.

3. Prowiant na kajaki

Ilość potrzebnego prowiantu będzie zależeć od długości spływu. Na kilkugodzinny wypad wystarczą kanapki i wysokoenergetyczne przekąski, np. czekolada, ciastka lub batoniki. Z kolei na dłuższy spływ musisz zabrać większy zapas jedzenia, najlepiej łatwe do przyrządzenia, zapakowane hermetycznie produkty. Pamiętaj też o odpowiedniej ilości wody do picia – absolutne minimum to 1,5 litra dla osoby na dzień.

4.  Akcesoria do przygotowania żywności

Na dłuższym spływie przydadzą się garnki turystyczne, sztućce, talerze i kubki oraz kuchenka gazowa do przygotowania ciepłego posiłku. Dobrym rozwiązaniem będą zarówno składane naczynia silikonowe, jak i tradycyjna menażka. Zabierz ze sobą również zapalniczkę lub zapałki do rozpalania ogniska oraz worki na śmieci, aby nie zostawiać po sobie bałaganu.

5. Sprzęt biwakowy

Jeśli wybierasz się na spływ kilkudniowy z noclegiem pod chmurką, musisz zabrać ze sobą sprzęt biwakowy. Poza namiotem potrzebna Ci będzie karimata lub materac do spania oraz śpiwór. Na kajak możesz zabrać model puchowy, który mimo niewielkich rozmiarów posiada doskonałe właściwości termoizolacyjne. Wszystkie wymienione wyżej rzeczy musisz dobrze zabezpieczyć przed wodą. Nawet latem noce w Polsce rzadko bywają ciepłe, więc wywrotka może mieć przykre konsekwencje. Przyda się również nóż turystyczny i latarka, najlepiej praktyczna czołówka.

6. Ręcznik i kosmetyki

Na spływ zabierz ręcznik w wydaniu turystycznym, czyli z szybkoschnącego materiału. Na kilkudniowy wypad musisz też zapakować podstawowe kosmetyki, najlepiej w małych opakowaniach podróżnych. Stawiaj na produkty biodegradowalne, które w mniejszym stopniu wpływają na środowisko. Do plecaka dorzuć również chusteczki higieniczne i klapki pod prysznic.

7. Krem i akcesoria przeciwsłoneczne

Kolejna ważna kwestia to ochrona przed słońcem, które nawet w zalesionym terenie potrafi mocno dać się we znaki. Zabierz ze sobą wodoodporny krem przeciwsłoneczny z wysokim filtrem, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, najlepiej ze sznurkiem do zawieszenia na szyi. Możesz też pomyśleć o specjalnej koszulce, która zapewnia większą ochronę przed promieniowaniem UV. Nad wodą słońce potrafi opalać naprawdę szybko i mocno!

8. Na wszelki wypadek

Na spływ zabierz ze sobą mały zapas gotówki, gdyż podczas nieplanowanego postoju na odludziu może się okazać, że płatność kartą nie jest możliwa. Do wodoodpornego worka zapakuj też telefon z wgranymi mapami regionu, power bank oraz mapę papierową. Nie zapominaj o apteczce, w której powinny się znaleźć bandaże i plastry oraz coś do odkażania ran.

Szukasz śpiwora lub ciepłej kurtki na kajak? Koniecznie odwiedź pajaksport.pl.

Źródło zdjęć: pajaksport.pl

Dodaj komentarz