• Post category:Artykuły

Zimowa stolica Polski – Zakopane przyciąga atrakcyjnym położeniem u stóp Tatr. Miejscowość znajduje się na południu naszego kraju, stwarza wspaniałe możliwości do wypoczynku, zarówno latem, jak i zimą. Malownicze doliny, stawy górskie i piękne szczyty cieszą oko turystów. Miasto zachwyca tradycyjną zabudową i bogactwem folkloru, który jest niezwykle interesujący dla przybyłych. Zakopane jest przesycone atrakcjami, w których szerokim wachlarzu każdy znajdzie coś dla siebie.

1. Krupówki

Znany i jedyny w swoim rodzaju zakopiański deptak, to serce miasteczka. Znajdziemy przy nim tradycyjne góralskie restauracje, kawiarnie, sklepy z pamiątkami, galerie sztuki. Na ulicach zawsze tętni życie, można spotkać miejscowych artystów, muzyków. Zazwyczaj jest tam bardzo tłoczno i gwarno, co nie każdy z nas lubi. Mimo to każdy Polak choć raz w życiu powinien odwiedzić Krupówki, bo to miejsce o niezwykłym uroku i niepowtarzalnym klimacie – wizytówka Zakopanego.

2. Muzeum Oscypka Zakopane

W Muzeum Oscypka można na żywo zobaczyć proces powstawania góralskiego sera – twardego, wędzonego. Prawdziwy baca przygotowuje go na oczach turystów, ubogacając pokaz opowieściami o tradycjach góralskich. Dowiemy się tam skąd u podnóża Tatar wzięli się pasterze, jak dawniej żyli, jakich sprzętów używali i co to jest kosor, ferula, czy pucenie.  Każdy ma możliwość także przygotować własnoręcznie oscypek dla siebie. W znajdującym się w muzeum sklepie można nabyć certyfikowane oscypki z miejscowych bacówek, ale także inne pyszne gazdowskie sery. Warto odwiedzić to miejsce podczas pobytu w Zakopanem, aby poznać pracę górali, poznać ich życie.

3. Kasprowy Wierch

Latem i zimą jedną z najbardziej obleganych atrakcji tatrzańskich jest kolejka linowa na Kasprowy Wierch, którego szczyt jest na wysokości 1987 m n.p.m. Jest to jedyna w Polsce wysokogórska kolej linowa. Zimą na Kasprowym Wierchu przygotowane są dla narciarzy i snowboardzistów dwa stoki i dwa wyciągi. Kasprowy znajduje się w głównej grani Tatr, na granicy polsko-słowackiej.  Najłatwiejszym wejście na szczyt jest szlak zielony z Kuźnic przez Myślenickie Turnie. Zajmuje około 3 godzin.  Jeśli nie kolejką linową, to na własnych nogach koniecznie trzeba odwiedzić to atrakcyjne miejsce przy Zakopanym.

4. Muzeum Tatrzańskie

Jedno z najstarszych i największych muzeów regionalnych w Polsce to właśnie Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Mieści się w Zakopanym przy Krupówkach w charakterystycznym, wysokim budynku. Gmach wybudowano według projektów Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego.  Ekspozycje muzealne prezentują lokalną kulturę tatrzańsko – góralską i początki ruchu niepodległościowego w okresie rozbiorów. Na piętrze tematyka obejmuje florę, faunę i geologię Tatr. Miejsce to warto zwiedzić, aby zapoznać się historią regionu, lokalną kulturą i sztuką. Część historyczna jest bogato udokumentowana fotografiami, materiałami archiwalnymi i wydawnictwami. Na wystawie etnograficznej dowiemy się, jaki układ izb był w przeciętnej góralskiej chacie w połowie XIX wieku. Wystawa przyrodnicza uzupełniona jest przez ciekawą prezentację multimedialną.

5. Gubałówka

Będąc w Zakopanem nie można ominąć Gubałówki, która wznosi się w jego północno-zachodniej części. Ma wysokość 1120 m na swoim wschodnim krańcu, a na zachodnim – 1129 m. Nazwa jej pochodzi od polany Gubałówka, która jest na szczycie wzniesienia, a polana ma nazwę od nazwiska Gubała. Pod szczytem czeka na turystów regionalny targ, gdzie można spróbować oscypka, bundzu, czy redykołek oraz zakupić rękodzieło ludowe. Przy targu znajduje się dolna stacja kolejki linowo-terenowej, którą wjeżdża się na górę. Można też dostać się tam kolejką linową, bądź wejść piechotą szlakiem turystycznym. Na Gubałówce rozciąga się przecudny widok na Tatry, który warto zobaczyć.

6. Góralski Ślizg

Pod Gubałówką znajduje się olbrzymia zjeżdżalnia. Góralski Ślizg ma osiem niezależnych torów, 14 metrów wysokości i 5 metrów długości. To ekscytujące miejsce w Zakopanym. Dorośli mogą zjechać z gigantycznej zjeżdżalni razem ze swoimi dziećmi. Można zjeżdżać parami lub się ścigać. Taka przygoda gwarantuje niezapomniane przeżycia i dużą dawkę adrenaliny.

7. Wielka Krokiew

Będąc w stolicy Tatar na pewno warto pojechać pod Wielką Krokiew i wejść na największą w Polsce skocznię. To niebywałe emocje, być tam gdzie wygrywali nasi wielcy skoczkowie, między innymi, Adam Małysz i Kamil Stoch. Skocznia została zbudowana wg projektu Karola Stryjeńskiego, otwarto ją w 1925 roku. Mieści się na północnym stoku góry Krokiew na wysokości 1050 m n.p.m. To kultowe miejsce dla naszego sportu i nie sposób je pominąć!

8. Zjazd ze skoczni narciarskiej Wielka Krokiew

To kolejna atrakcja, która czeka na żądnych przygód turystów odwiedzających Zakopane. Jedyny taki zjazd w Europie! Tym bardziej koniecznie trzeba skorzystać. Do dyspozycji są trzy poziomy startu. Najniższy przewidziany jest dla dzieci od 7 roku życia. Na najwyższym można osiągnąć prędkość zjazdu między 90 a 100 km/h. Zjeżdża się specjalnym tubingiem przypominającym ponton. Skocznia czeka na śmiałków! Każdy z nich otrzymuje certyfikat zaliczenia zjazdu. Inną opcją jest wykupienie nagrania z wyświetlaną prędkością, jaką zjeżdżaliśmy.  Można powiedzieć, że Wielka Krokiew stała się najwyższą zjeżdżalnią na świecie i nie sposób z niej nie zjechać.

9. Myszogród

Miniaturowy świat myszek to miejsce doceniane szczególnie przez dzieci. Zza szyby można oglądać aż 1000 prawdziwych zwierzątek i obserwować ich codzienne życie. Gryzonie pochodzą z różnych hodowli i są przeróżnych ras: brązowe, szare, długowłose, egipskie, czy pigmejskie. Ich miniaturowy świat stworzyło 12 artystów. Całość mieści się na powierzchni ponad 200 metrów kwadratowych. To zupełnie coś innego i niespotykanego. Dzieci nie mogą napatrzeć się na małe myszki jadące pociągiem, bądź harcujące w malutkiej wiosce. Dorośli także są pełni podziwu dla efektów, jakie uzyskali twórcy Myszogrodu. Właśnie w Zakopanym można zobaczyć tą nietuzinkową i ciekawą atrakcje. W tym miejscu nawet osoby, które nieco boją się myszy, zostaną oczarowane ich urokiem.

10. Iluzja Park Zakopane

Najnowsza atrakcja i miejsce, które warto odwiedzić to Iluzja Park. Znajduje się ono w budynku zabytkowego Dworca Tatrzańskiego. Już na zewnątrz budowla przyciąga uwagę, ale wewnątrz to dopiero zaskoczenie! Dwa piętra zostały wypełnione interaktywną wystawą poświęconą iluzjom fizycznym i optycznym. Zobaczymy tam na przykład pokazy prawdziwych piorunów o mocy 2 000 000 volt uderzających w Giewont z krzyżem. Dodatkowo otrzymamy objaśnienia, jak zachowywać się w takich sytuacjach w górach, podczas burzy. Atrakcji jest całe mnóstwo: krople deszczu lecące do góry, znikanie, lewitacja, symulator wiatru halnego wiejącego z prędkością 156km/h… Nie sposób wszystkiego wymienić, ale rzeczywiście warto to zobaczyć, bo emocje są gwarantowane.

11. Podwodny Świat

Akwanarium w Zakopanem to miejsce godne polecenia. Ryby krajowe i niektóre tropikalne gatunki prezentowane są  w ponad 30 olbrzymich zbiornikach. W budynku znajduje się ponad 180 000 litrów wody. Przedstawiane egzemplarze mają, gdzie pływać. Obiekt może nie jest olbrzymim oceanarium, jednak przygotowano go naprawdę z głową i ciekawym pomysłem. W 2021 roku przeprowadzano w nim całkowitą modernizację. Wprowadzono audioprzewodnik, który przeprowadza zwiedzających przez wodny świat, racząc ich bogactwem informacji i ciekawostek. Niektóre z atrakcji akwanarium to: górski potok z pływającymi w nim pstrągami, Amazonia, Meksykańskie jaskinie i formikarium – mrowisko przedstawione w pionowym przekroju. Można więc w Podwodnym Świecie w Zakopanym spędzić ciekawie czas z całą rodziną.

12. Dom do góry nogami

Jedną z nowszych atrakcji Zakopanego jest dom do góry nogami. Zbudowano go w 2010 roku. Jak nazwa wskazuje budynek ustawiony jest na dachu, a dodatkowo z ukosa. Wszystko w nim jest odwrotnie, niż w naszych domach: chodzimy po suficie, a  łóżko, szafki i inne przedmioty zwisają z podłogi. To krótka, ale ciekawa i śmieszna rozrywka. W tym przekrzywionym obiekcie można spędzić najwyżej 10-15 minut, ponieważ inaczej nasz błędnik oszaleje. Ukos sprawia, że w głowie się kręci i człowiek nie może utrzymać równowagi.

13. Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

W jednej z dzielnic Zakopanego – Jaszczurówce znajduje się zabytkowa kaplica, wybudowana w latach 1904-1908. Ten wyjątkowy budynek, zaprojektowany przez Stanisława Witkiewicza, to miejsce którego nie sposób ominąć, zwiedzając stolicę polskich Tatr. Drewniana kaplica położona jest na podmurówce granitowej i przykryta dwuspadowym dachem z gontów. Na szczycie znajduje się drewniana dzwonnica. Obiekt wspaniale prezentuje styl zakopiański. Drewniane wnętrze jest bardzo skromne, wypełnione rzeźbami i płaskorzeźbami. Absolutnie piękny obiekt, jedyny w swoim rodzaju.

14. Papugarnia Egzotyczne Zakopane

W tym niezwykłym miejscu znajdziemy ponad 100 pięknych okazów kolorowych ptaków, między innymi, Kakadu, Lorysy Górskie, Aleksandretty Chińskie i oczywiście Ary Wielkie. To największa papugarnia w Małopolsce, a od 2017 roku objęta jest Honorowym patronatem Burmistrza Miasta Zakopane. Obiekt mieści się z dla od Krupówek, ale dysponuje własnym, bezpłatnym parkingiem. Oprócz papug zobaczymy tam także wiewiórki kanadyjskie, susła preriowego i wiewiórczaka trójbarwnego. Podczas wizyty może być nieco hałaśliwie, gdyż papugi należą do głośnych ptaków. Jednak w nagrodę można je samodzielnie nakarmić. Pięknie ubarwione i towarzyskie ptaki siadają turystom na ramiona, plecy, głowy. Jest wesoło i ekscytująco. Tę atrakcję koniecznie należy odhaczyć, wybierając się do Zakopanego.

15. Giewont

Jeden z najbardziej znanych szczytów w Polsce Giewont – 1895 m n.p.m. zobazcymy na pewno będąc w Tatrach. Góruje on nad Kotliną Zakopiańską i jest widoczny bardzo dobrze z wielu miejsc w Zakopanem. Na jego szczycie od 1901 roku stoi 15-metrowy krzyż.  Oczywiście nie tylko można patrzeć na tego „Śpiącego Rycerza”, można także wspiąć się na sam szczyt. Taka wycieczka trwa około 6 godzin. Poleca się wspinaczkę od strony Doliny Strążyńskiej, a  przez Kondratową i Kalatówki zejść do Kuźnic. To popularny szczyt i często na szlaku jest tłok. Jednak warto wejść i zobaczyć z góry okolice.

16. Morskie Oko

Na pewno nie można też zapomnieć o Morskim Oku. To najpiękniejsze i największe jezioro Tatr. Leży na wysokości 1395 m n.p.m, ma powierzchnię 34 ha i głębokość 50 m. Malowniczo prezentuje się pośród tatrzańskich szczytów. Jezioro znajduje się daleko od centrum Zakopanego, około 30 km. Chcąc je zobaczyć najlepiej jest dojechać do parkingu na Polanie Palenicy Biełczańskiej, tam trzeba wykupić bilet i ostatnie 8 km trzeba przejść pieszo, bądź też przejechać furmanką. Nie sposób być w okolicy i nie zobaczyć Morskiego Oka, to naprawdę przecudne miejsce, które należy zobaczyć będąc w Zakopanem.

17. Wodogrzmoty Mickiewicza

Malownicze Wodospady Mickiewicza powstały w miejscu gdzie potok Roztoka pokonuje próg skalny, który Dolina Roztoki schodzi do Doliny Białki. Są trzy większe Wodogrzmoty: Wyżni Wodogrzmot, Pośredni Wodogrzmot i Niżni Wodogrzmot oraz kilka mniejszych kaskad. Znajdują się niedaleko drogi do Morskiego Oka. Ich nazwa w swej pierwszej części pochodzi od huku, jaki wydają wodospady. Drugi człon, został nadany na cześć Adama Mickiewicza i upamiętnia sprowadzenie jego prochów do Polski w 1980 roku. Niezapomniany widok i mocny huk spadających kaskad przyciąga tłumy turystów.

18. Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku.

W sąsiedztwie kościoła MB Częstochowskiej w Zakopanem znajduje się stary cmentarz, który warto odwiedzić. To najstarszy tutejszy cmentarz, ufundowany przez Jana Pęksę w 1848 roku. Nazwa bierze się od nazwiska fundatora oraz słowa brzyzek, co w góralskiej gwarze znaczy: urwisko nad potokiem. Miejsce niezwykle klimatyczne i ważne dla historii miasta. Spoczywają tutaj jego założyciele, przewodnicy górscy oraz ludzie ważni dla Tatr. Wśród znanych i zasłużonych nazwisk można wymienić: Józefa Stolarczyka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Tutusa Chałubińskiego, Kornela Makuszyńskiego, Kazimierza Przerwę – Tetmajera. Cudowne, drewniane nagrobki, to prawdziwe dzieła sztuki, niosą za sobą wielką historię tych terenów.

19. Park Krajobrazowy Równi Krupowej

Między ulicami 3 maja, Sienkiewicza, Nowatorską i Witkiewicza w Zakopanym mieści się park miejski. Ta ogromna łąka wewnątrz miasta powstała w 1977 roku w celu ochrony obszaru naturalnej zieleni i roślinności łąkowej. Nazwa pochodzi od nazwiska Krupów – właścicieli ziem, na których się znajduje park. Równia poprzecinana jest siecią alejek spacerowych, bogata w ławki. Można tu także urządzać pikniki na kocach. Położenie i urok parku powoduje, że jest doskonałym miejscem do wypoczynku, jak i oglądania piękna Tatr. Widać stamtąd doskonale Giewont, Tatry Wysokie, Gubałówkę. Park Krajobrazowy Równi Krupowej wpisany został na listę zabytków. Latem w dolnej części parku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich.

20. Zjeżdżalnia grawitacyjna na Gubałówce

Niebywała atrakcja dla dzieci i dorosłych to zjeżdżalnia na Gubałówce. Kiedy już dostaniemy się na Gubałówkę naprawdę warto skorzystać ze zjazdu wózkiem w wyprofilowanym torze w kierunku Zakopanego. Zjeżdża się po południowym stoku Gubałówki. Tor ma długość 700 metrów i kąt nachylenia 6,6 %. Wózek obsługujemy za pomocą dźwigni, mamy też do dyspozycji hamulec ręczny. Automatyczny włącza się samoczynnie po przekroczeniu prędkości 23 km/ha. Między wózkami trzeba zachować odpowiednią odległość, a w dni deszczowe zjazdów nie ma. Wszystko zorganizowane jest z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, a zabawa jest przednia!  Frajdę ma każdy, kto tylko wsiądzie do wózka.

21. Muzeum Kasprowicza

Jednym z artystów, który ukochał sobie Zakopane był Jan Kasprowicz – poeta okresu Młodej Polski. Nabył nawet willę na Harendzie w roku 1923 i na stałe osiedlił się w niej ze swoją żoną Marią. Budynek znajduje się  w połowie drogi między Poroninem a Zakopanym. O 1950 roku jest w nim muzeum poety. Kasprowiczowska willa to chałupa góralska z sienią i tzw. izbą czarną po lewej i tzw. izbą białą po prawej stronie.  W obiekcie są poza tym: gabinet, biblioteka, kuchnia i poddasze użytkowe. Weranda willi latem ozdabiana jest nasturcjami, które uwielbiał Kasprowicz. Roztacza się z niej przepiękny widok na Tatry. Stojąc tam, można pomyśleć, że stał dawniej tak samo właściciel  domu. Wnętrze budynku pozostawione jest w stanie niezmienionym, jaki przekazała w 1968 roku żona poety. Można obejrzeć pamiątki po Kasprowiczu i jego rodzinie, meble, obrazy, książki i fotografie. Niezwykłe jest tam być i zaglądać jakby właścicielom przez ramię. To nieoceniona pamiątka z wakacji, odwiedzić tak szczególne miejsce przy Zakopanem. Warto dodać, że nieopodal budynku mieści się granitowe mauzoleum, gdzie spoczywają prochy małżeństwa Kasprowiczów.

22. Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Na zakopiańskich Krzeptówkach znajduje się rzymskokatolickie sanktuarium maryjne. To miejsce, które powinno się odwiedzić, zwiedzając Zakopane. Kościół wybudowano jako votum za ocalenie życia papieża Jana Pawła II. Opiekę nad obiektem sprawują księża pallotyni. Sanktuarium jest bardzo ładne, wybudowane w starym stylu z drewna. W tzw. Parku Fatimskim umieszczony został ołtarz, przy którym papież polski odprawił mszę świętą w Zakopanym pod Krokwią w 1997 roku.  Obecnie kościół jest miejscem ciągłej modlitwy za papieża Franciszka.

23. Dolina Chochołowska

Największa w Tatrach dolina leży na obszarze miejscowości Witów w obrębie Tatrzańskiego parku Narodowego. Biegnie równolegle do Doliny Kościeliskiej. Przepiękna Dolina Chochołowska to miejsce, które warto zobaczyć, będąc w Zakopanem. Można tam dojechać samochodem lub busem. Jednak tylko do Siwej Polany, dalej dolina jest już zamknięta dla ruchu drogowego.  Jej długość to 10km. Z tego 4 km to głęboki wąwóz poprzecinany przewężeniami zwanymi bramami. Część doliny budują wapienie i tam występuje wiele jaskiń, które nie są jednak udostępnione dla turystów. Największa z nich to Szczelina Chochołowska. W Dolinie Chochołowskiej kręcono scenę kuligu w filmie „Potop” oraz jeden z odcinków Janosika. Powstała tutaj także kapliczka na potrzeby tego filmu. Wielokrotnie modlił się w niej Św. Jan Paweł II. Dolina Chochołowska jest przepiękna. Wiosną ścielą się w niej olbrzymie dywany kwitnących krokusów.  Ten widok jest niezapomniany.

24. Nosal

Ten popularny szczyt przyciąga wielu chętnych. Jest dogodny zwłaszcza dla początkujących narciarzy, ponieważ dużo tu stoków szkółkarskich i nie ma trudnych stoków. Na północnej stronie Nosala powstało centrum Narciarskie z kilkoma wyciągami i nartostradą.  Szczyt nie należy do wysokich, ma 1206 m n.p.m. Znajduje się w Tatrach Zachodnich. Rozpościera się z niego piękny widok na Czerwone Wierchy, Giewont i Tatry Wysokie. Dawniej był bardzo popularny wśród taterników, ale obecnie wspinaczka jest na Nosalu zakazana. Nazwa góry pochodzi od kształtu skał. Od strony północno–zachodniej przypominają nos. Będąc w Zakopanym warto dotrzeć na Nosal, można z niego obejrzeć miasto. Przejście całej grani Nosala zajmuje około półtorej godziny.

25. Dolina Pięciu Stawów

Kiedy już zobaczymy Morskie Oko, nie sposób nie dojść do Doliny Pięciu Stawów. To przepiękne miejsce położone jest właśnie między Morskim Okiem a Kozim Wierchem, na wysokości 1665 m n.p.m. Dolina kryje pięć stawów: największy Wielki Staw, Przedni Staw, Mały Staw, Czarny Staw i Zadni Staw. W dolinie znajdziemy też szósty niepozorny staw – Wole Oko, jest on okresowo wypełniony wodą. Obszar odwadniany jest przez Potok Roztoka, który spadając tworzy wodospad Siklawa. Teren jest przepiękny, ma niezapomniany i niepowtarzalny urok. Nad Przednim Stawem znajduje się schronisko wybudowane w latach 1948-53, jest to najwyżej położone schronisko górskie w Polsce. Wyprawę do doliny możemy zaplanować na cały wakacyjny dzień, bo trzeba tam dojść, a i jest na co popatrzeć. Trasy, jakie prowadzą do Doliny Pięciu Stawów nie są trudne technicznie, jednak wymagają pewnej kondycji.

Dodaj komentarz