Jeśli chodzi o zwiedzanie polskich miast, z pewnością Warszawa jest miejscem, które bezwzględnie trzeba odwiedzić. Chociażby dlatego, iż jest to aktualna stolica Polski. A co za tym idzie, podziwiać można tutaj szereg obiektów architektonicznych, zarówno z minionej epoki, jak też nowoczesnych wieżowców, galerii handlowych, a także przejechać się, jedynym w Polsce, metro. Warszawa kusi bogactwem różnorodności. Atrakcji tutaj nie brakuje dla osób w każdym wieku. To świetne miejsce do tego, by spędzić weekend, zakosztować wykwintne dania w restauracjach, których nie brakuje, spędzić noc w luksusowym hotelu, ale też znaleźć bardzo przystępne cenowo, ale i schludne miejsce noclegowe. Do Warszawy dostać się można praktycznie każdym rodzajem transportu, także samolotem. A czasem okazuje się, że takie rozwiązanie jest bardzo opłacalne.

No właśnie, i ktoś teraz wysiada na lotnisku Chopina lub jednym z dworców Warszawy i zastanawia się, co robić? Jeśli chodzi o poruszanie się po mieście jest kilka opcji. Pierwsza to oczywiście transport publiczny. Linia 180 dojeżdża do najważniejszych w mieście lokalizacji, w tym ciekawych pod kątem turystycznym. Jeśli ktoś lubi komfort może wyposażyć się w aplikację Uber, by namierzyć kierowcę, skorzystać z Taxi lub roweru albo hulajnogi, które również można wypożyczyć. Jeśli chodzi o piesze spacery, tego rodzaju aktywnościom lepiej oddawać się już w miejscu docelowym. Głównie dlatego, że Warszawa jest naprawdę rozległa. Samo centrum imponuje swoimi rozmiarami. W końcu jest to największe miasto w Polsce, jak też najbardziej zaludniona aglomeracja. Niektórych takie tłumy mogą szokować, inni natomiast czują się w nich jak ryba w wodzie.

Trudno jednak uniknąć w mieście stołecznym dużej liczby osób. W końcu poza samymi mieszkańcami, których jest aż 1,7 mln (dane na rok 2017), Warszawa to miasto turystyczne. A turystów można tutaj spotkać z różnych zakątków świata. W końcu chętnie przyjeżdżają do Warszawy, by bliżej poznać naszą kulturę, rozkoszować się pięknem architektury oraz sztuki, czy zakosztować życia nocnego miasta. Bez względu na cel podróży, każdy znajdzie coś dla siebie.

Jeśli zastanawiasz się, które miejsca są godne uwagi, podpowiadamy, co warto zobaczyć w Warszawie

1. Pałac Kultury i Nauki

Jeśli chodzi o atrakcje Warszawy ciężko chyba rozpocząć to zestawienie od obiektu innego, niż charakterystyczny dla naszej stolicy Pałac Kultury i Nauki. Ten gmach znajduje się nieopodal Dworca Centralnego. Budowa obiektu trwała dwa lata i została pomyślnie zakończona w 1954 roku. To jeden z najbardziej okazałych obiektów, jeśli chodzi o pozostałości architektoniczne z okresu komunizmu.

Wiele prestiżowych, najważniejszych dla kraju imprez odbywało się w głównej sali Pałacu, w Sali Kongresowej. Tutaj również swoje posiedzenia ma Rada Miasta Warszawa, jak również Polska Akademia Nauk.

Na trzydziestym piętrze Pałacu mieści się taras widokowy. Spokojnie, na górę wcale nie trzeba wchodzić schodami. Na turystów czeka winda, którą można spokojnie wjechać na górę. To doskonałe miejsce, z którego widok, który rozpościera się na miasto, zapiera dech w piersiach. Widać stąd wieże dawnego Traktu Królewskiego, sławetną dzielnicę Praga, Starówkę i inne miejsca.

2. Plac zamkowych

Warszawa od stuleci była stolicą Polski. W czasie rozbiorów również tutaj powstała namiastka państwa Polskiego, czyli Księstwo Warszawskie.

Dlatego jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Warszawie jest jej Plac Zamkowy. To tutaj również podziwiać można Kolumnę Zygmunta III Wazy. Ten monument kojarzy chyba każdy, nawet osoby, które nie miały jeszcze okazji osobiście odwiedzić Warszawę.

Sam plac został wyznaczony w XVIII wieku, natomiast kolumna pochodzi z 1644 roku. Władysław IV Waza zlecił jej budowę, chcąc złożyć hołd swojemu ojcu – Zygmuntowi.

3. Zamek królewski

Skoro już jesteśmy na Placu Zamkowym, na który warto spędzić trochę czasu, następnie można udać się bezpośrednio do samego Zamku Królewskiego. Jego początki sięgają XII wieku. Pierwotnie pełnił funkcję zamku książąt mazowieckich. Obecnie w Zamku podziwiać można zbiory muzealne. W jej skład wchodzą przede wszystkim rzeźby oraz obrazy, ale również dawne stroje i wiele innych przedmiotów, które związane są często z czasami zamierzchłymi. Ogromną atrakcją są również same komnaty królewskie, które turyści mogą zobaczyć.

Obok wystawy stałej w Zamku Królewski, regularnie odbywają się tutaj również wystawy czasowe. To świetna okazja do tego, by podziwiać dzieła największych twórców ze świata, również tych klasycznych.

Również w Zamku Królewskim podziwiać można szereg wedut spod pędzla Canaletto. Ten włoski artysta był nadwornym malarzem Stanisława Augusta Poniatowskiego. To dzięki jego licznym, malarskim przedstawieniom Warszawy, udało się odbudować zniszczone w trakcie II Wojny Światowej miasto.

4. Muzeum Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie to jedno z najważniejszych, zbrojnych powstań mieszkańców Polski, a w szczególności Warszawy w okresie nowożytnym. Z uwagi na jego rangę, jak również poświęcenie. setek żołnierzy, wolontariuszy, w tym również osób bardzo młodych, powstało Muzeum Powstania Warszawskiego, by upamiętnić poświęcenie naszych rodaków.

Sam obiekt, wraz z wystawami, powstał w sposób bardzo przemyślany oraz innowacyjny. Całkowita powierzchnia muzeum to aż 3000m2. Samo wnętrze muzeum swoim wyglądem przypomina dawne ulice Warszawy na których toczyły się walki. Tutaj również można podziwiać replikę bombowca Liberator B-24J.

Miejsce zostało zaprojektowane w ten sposób, by przybliżyć historię powstania zarówno osobom dorosłym, ale również młodszym, między innymi dzięki interaktywnym łamigłówkom.

5. Centrum nauki Kopernik

To jeden z nowszych obiektów, jakie powstały w Warszawie w ostatnich latach. Jednak zdążył już zyskać ogromną popularność i na stałe wpisać się w kanon turystycznych atrakcji Warszawy.

W Centrum zgromadzonych jest blisko 500 eksponatów. Są one powiązane z zagadnieniami z biologii, fizyki, astronomii, chemii, jak również innych nauk. Wśród wystaw stałych, można znaleźć takie jak: „Człowiek i Środowisko”, „Świat w ruchu”, „Korzenie Cywilizacji”. W Centrum regularnie organizowane są również wystawy czasowe, również powiązane z szeroko pojętymi naukami ścisłymi i nie tylko.

Miejsce powstało z myślą o dzieciach, jednak także ich rodzice mogą liczyć na dużą ilość ciekawostek i atrakcji. W Centrum organizowane są między innymi warsztaty edukacyjne dla rodzin, w których porusza się różne tematy poszczególnych nauk.

6. Pałac Prezydencki

Bo przecież jak można pojechać do Warszawy nie zobaczyć Pałacu Prezydenckiego? Siedziby głowy Państwa, ale również bardzo interesującego pod względem architektonicznym obiektu. Pałac znajduje się na Krakowskim przedmieściu i jest bardzo dobrze strzeżony. Pałać można tylko podziwiać z zewnątrz, wstęp do jego wnętrza mają tylko osoby zaproszone, a najczęściej są to głowy innych państw, jak też najważniejsi w kraju politycy. Bez wątpienia jednak ten neoklasyczny budynek to jedna z głównych atrakcji Warszawy.

7. Syrena

Ciężko chyba wyobrazić sobie turystyczny wypad do Warszawy bez ujrzenia jednego z najważniejszych monumentów, czyli Syrenki. Jest ona powiązana z legendą o samej Warszawie, jak również jej nazwie. A legendę tę znają pewnie nawet dzieci. W mieście znajdują się właściwie dwa pomniki, które przedstawiają Syrenę, czyli pół-kobietę pół-rybę. Pierwsza z nich znajduje się oczywiście na Rynku Starego Miasta, druga natomiast obok Mostu Świętokrzyskiego.

Wedle legendy, Syrena ma do dzisiaj bronić miasta. W ten sposób chce podziękować za jej uratowanie z rąk kupca. Od XIV wieku Syrenka jest herbem Warszawy.

8. Galeria Polskie Sztuki Młodej

Osoby, które uwielbiają obcować ze sztuką z pewnością powinny odwiedzić tą Galerię. To wyjątkowa przestrzeń, w które znajdują się oryginalne, pociągające wizualnie obrazy, których twórcami są współcześni artyści. Tutaj również można zakupić poszczególne obrazy. W końcu taki jest cel galerii – promocja sztuki, pomoc w rozwoju młodym artystom, stworzenie przestrzeni wystawowej, ale również miejsca, gdzie twórcy mogą swoje prace po prostu sprzedać.

Galeria to również miejsce czysto wystawowe. Dlatego, obok stałych ekspozycji, często trafić można tutaj na wystawy czasowe, które są ściśle powiązane z malarstwem współczesnym.

9. Muzeum Narodowe

To jeden z najważniejszych obiektów kulturowych Warszawy, ale również w Polsce w ogóle. Tutaj podziwiać można przepiękne zbiory, w skład których wchodzą nie tylko obrazy i rzeźby, ale chociażby fortepian Paderewskiego, jednego z najwybitniejszych, polskich pianistów i kompozytorów. Również w muzeum narodowym regularnie organizowane są wystawy czasowe, na których można podziwiać sztukę z różnych zakątków świata i epok. Bez wątpienia to jedna z najważniejszych lokalizacji na turystycznej mapie Warszawy.

10. Stare Miasto

Stare miasto, czyli piękna, zabytkowa zabudowa, duża ilość kamieniczek, restauracji i pełnych uroku uliczek.

Całe, Stare Miasto znajduje się na liście zabytków UNESCO. Wiadomość ta bardzo cieszy, tym bardziej, że w trakcie II Wojny Światowej, w latach 1939-45 Warszawa została praktycznie doszczętnie zniszczona. Pomimo ogromu strat i ciężkiej sytuacji, która była efektem działań wojennych ze strony wrogich Państw, udało się odbudować praktycznie całą Starówkę.

Dzięki determinacji, ale również starym planom, które przedstawiały Stare Miasto, udało się je w pełni odbudować, by teraz mogło cieszyć turystów swoim pięknem i stanowić istną ozdobę Warszawy.

Warszawska Starówka należy do jedynego w Polsce kompleksu urbanistycznego, który został w całości odbudowany po II Wojnie Światowej, jak również wpisany na listę zabytków UNESCO.

11. Łazienki Królewskie

Łazienki to chyba kolejny znak rozpoznawczy Warszawy, jak również jej wizytówka. Tutaj właśnie można nacieszyć się terenami zielonymi, złapać chwilę oddechu w cieniu drzew i spacerować pięknymi alejkami wśród krzewów i śpiewu ptaków.

Łazienki Królewskie to ulubiony park mieszkańców Warszawy, tym bardziej miejsce, które budzi zachwyt turystów. Jej najważniejszym punktem bez wątpienia jest letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego – ostatniego króla Polski.

Nazwa Parku pochodzi od łaźni, która powstała w wieku XVII. Łaźnie następnie zostały przebudowane w pałac letni króla Stanisława Augusta – miejscu, gdzie sam król organizował sławne obiady czwartkowe. Gośćmi byli uczeni oraz poeci. Natomiast obecnie w pałacu znajduje się muzeum, w którym zgromadzono królewską kolekcję obrazów.

12. Multimedialny Park Fontann

Park znajduje się nieopodal Starego Miasta. To piękne widowisko, które potrafi zahipnotyzować swoim urokiem. Światła, które zdają się tańczyć w rytm muzyki, zmieniać barwę, czarować, uwodzić i rozświetlać miasto. Bez wątpienia widowisko warte zobaczenia. Z podobnego założenia wychodzą również sami mieszkańcy Warszawy, ponieważ wieczorami chętnie się tutaj spotykają. Szczególnie w okresie letnim to świetna miejscówka, gdzie można nacieszyć się chłodem wieczoru, którego wiele osób poszukuje po pełnym upału dniu.

13. Pałac Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie

To kolejny, bardzo ważny obiekt kulturowy w Warszawie i Polsce i z pewnością nie może go zabraknąć w kategorii najciekawsze miejsca turystyczne w Warszawie. Już samo otoczenie pałacu jest miejscem pełnym urokliwych zakątków. Można tutaj odetchnąć w ogrodach, nacieszyć oczy zielenią i kwiatami i przespacerować się alejkami parku. Samo wnętrze pałacu skrywa pokaźną kolekcję sztuki z różnych zakątków Europy, w tym Grecji. Można tutaj podziwiać również sztukę Orientu i Egiptu.

14. Muzeum historii Żydów Polskich

Historia Żydów i Polaków była przez setki lat ściśle ze sobą powiązana. Wielu Żydów zamieszkiwało miasta Polskie. Dzięki temu, w poszczególnych z nich możemy podziwiać wciąż funkcjonujące synagogi lub pozostałości po nich. Znaleźć można także wiele kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich.

Również w przedwojennej Warszawie dość liczebną grupą etniczną byli Żydzi. Niestety, ale również tutaj znajdowało się jedno z większych gett żydowskich. Aby upamiętnić Żydów Polskich, oddać hołd i kulturze, jak również podziękować za wkład w rozwój intelektualny i kulturowy Polski powstało Muzeum historii Żydów Polskich.

15. Ogród Saski

To kolejna lokalizacja rekreacyjna, w której można na chwilę odpocząć od zgiełku miasta i betonowych ulic. W pięknym otoczeniu zieleni, gdzie spacerować można dosłownie godzinami. Miejsce to również chętnie odwiedzają mieszkańcy Warszawy. Bez wątpienia to lokalizacja godna uwagi i dobra odskocznia od miejskiego pędu.

16. Pole Mokotowskie

Park znajduje się pomiędzy domami studenckimi a Biblioteką Narodową. Dlatego spotkać można tutaj sporo grup studentów, którzy poszukują odrobiny ciszy i chcą naładować baterie przed wykładami lub zrelaksować się przed kolokwiami. Również dla turystów miejsce to jest bardzo ciekawe i kuszące. Przede wszystkim z uwagi na rozległe tereny zielone.

17. Saska Kępa

„To był maj, pachniała Saska Kępa, szalonym, zielonym bzem”, któż z nas nie zna tej kultowej piosenki w wykonaniu Maryli Rodowicz? „Mariolę” znają młodsi i starsi, dlatego warto odwiedzić osobiście Saską Kępę, która jest jedną z atrakcji turystycznych Warszawy.

Miejsce kultowe przede wszystkim w okresie PRL-u, ale również teraz skrywa wiele uroczych zakątków, tchnie świeżością i swobodą, i po prostu jest świetnym miejscem na spacer. W poszczególnych domach mieszkało niegdyś wiele sław. Niektóre z nich stanowią projekt światowej sławy architektur. Dlatego tutejsza zabudowa zachwyca różnorodnością, kompozycją, zdobieniami, jak również bardzo zmyślnymi zabiegami architektonicznymi.

18. Muzeum Neonów

To nie tylko jedna z najciekawszych, współczesnych lokalizacji w Warszawie, ale w Europie w ogóle. W 2020 muzeum trafiło na listę 12 najlepszych, miejskich muzeów Europy. Jakże więc można pominąć ten obiekt podczas wycieczki do Warszawy? Bez wątpienia oryginalna jest również sama wystawa. Jak wskazuje nazwa muzeum można tutaj podziwiać bogatą kolekcję neonów w różnej kolorystyce, stylistyce i kształtach. Jedną z atrakcji w muzeum są warsztaty, uczestnicy których mogą zaprojektować swój własny neon.

19. Belweder

Obiekt o dość znaczącej wartości historycznej. Jego początki sięgają XVI wieku. Obiekt miał stać się rezydencją królowej Bony. Przez kolejne stulecia zmieniał swoich właścicieli. Finalnie, przed rozbiorami Polski, w jego posiadanie wszedł przyszły król Polski – Stanisław August Poniatowski. Miał kilka planów na wykorzystanie Belwederu. Początkowo Poniatowski chciał produkować tutaj porcelanę, jednak na drodze stanęła mu glinka, a raczej jej niska jakość. Dlatego porzucił ten pomysł na rzecz produkcji fajansów – przedmiotów codziennego użytku na dworze.

Jednak fabryka nie była zarządzana w odpowiedni sposób. Musiała także zmagać się z konkurencją, a finalnie upadła. Belweder przez długi czas był powiązany z Łazienkami Królewskimi.

20. Barbakan w Warszawie

To również element architektury bardzo charakterystyczny dla Warszawy. Barbakan to nic innego jak fragment muru obronnego, który został w 1548 roku. Również w Barbakanie znajduje się muzeum, w którym podziwiać można zbiory z okresu baroku i ekspozycje z tym stylem powiązane. Tego typu elementy obronne są charakterystyczne również dla innych miast Polski, między innymi dla Krakowa. Bez wątpienia jednak każdy z nich posiada oddzielną historię i skrywa inne tajemnice.

Nie sposób ich wszystkich wspomnieć

Atrakcje turystyczne w Warszawie są tak liczne, iż nie sposób ich wszystkich odwiedzić za jednym razem, a nawet o wszystkich wspomnieć. Można przecież dodać, że wartym zobaczenia jest ogród zoologiczny w Warszawie, jak też inne, pomniejsze lokalizacje, galerie, czy muzea. Warszawa jest miastem rozległym i na każdym kroku skrywa coś ciekawego. Wraz ze Starym i Nowym Miastem, czy Rynkiem Starego Miasta, który otaczają piękne kamienice. Również tutaj można przejść się szlakiem Piwnic Polskich. Część z nich jest do dyspozycji turystów.

Warszawa to również duża ilość przestrzeni zielonych, nie tylko tych parków i ogrodów, które zostały wspomniane w artykule, ale też pomniejszych. Miasto tętni życiem i cały czas się rozwija, a efektem tego są nowoczesne wieżowce, osiedla mieszkalne, czy galerie handlowe. I mogłoby się wydawać, że nie ma w tym nic zaskakującego, jednak szereg projektów spokojnie nadaje się na rozprawkę na temat współczesnej architektury, czy zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Z uwagi, iż przez miasto przepływa najdłuższa rzeka Polski – Wisła, w mieście znajduje się również 11 mostów, w tym 2 kolejowe. To również ciekawy element krajobrazu miejskiego. Warto też wspomnieć o licznych teatrach, w tym Teatrze Narodowym, czy Teatrze Współczesnym, nie mówiąc już o jednych z największych kin w Polsce.

Warszawa to również mieszanka wielu, często egzotycznych kuchni. Spacerując uliczkami można spotkać naprawdę ciekawe restauracje i propozycje obiadowe. I wcale nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać. W przystępnej cenie można zejść naprawdę pyszny obiad, czy rozkoszować się smakiem kawy (z dowolnym rodzajem mleka) i ciastkiem bez glutenu i nie tylko.

Jeśli ktoś planuje kilkudniowy pobyt w Warszawie, może odwiedzić również liczne obiekty sportowe, chociażby Stadion Narodowy w Warszawie, który jest jednym z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

Warto zobaczyć chociażby budynek Dworca Centralnego w Warszawie, który przewija się w tak wielu kadrach filmów i seriali. Z uwagi na popularność tego miasta, idąc jego ulicami, nawet po raz pierwszy, można mieć uczucie, że już się tutaj był i widziało ten, a ten budynek. W końcu Warszawa to również siedziba Telewizji Polskiej. Sam budynek robi również ogromne wrażenie na zwiedzających. Jest pięknym przykładem nowoczesnej architektury. Przeszklony, wysoki, utrzymany w oryginalnym kształcie, to jedna z ozdób tego miasta.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu nocuje.net

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.