• Post category:Artykuły

Historyczna stolica Wielkopolski to jeden z głównych w Polsce ośrodków handlu, turystyki, logistyki i przemysłu. Miasto ciągle się rozbudowuje, choć centrum jest już zagęszczone. Cały dzień nie wystarczy na zobaczenie szeregu atrakcji, jakie proponuje Poznań. Możemy zatopić się w tym mieście, uszczknąć nieco historii albo skorzystać z współczesnych miejsc relaksu.

1. Ostrów Tumski

Miejscem, które dla Poznania jest niezwykle ważne, zwłaszcza pod względem historycznym jest Ostrów Tumski. Dawna wyspa katedralna, poprzecinana wybrukowanymi ulicami umiejscowionymi  w miejscu dawnych wałów obronnych ma cudowny urok. Nad wyspą góruje katedra, jest tam też nieduży kościół Najświętszej Maryi Panny, a w ogrodach można obejrzeć zabytkowe domy kanoników katedralnych. To prawdziwa enklawa spokoju. Bazylika archikatedralna p.w. świętych apostołów Piotra i Pawła to najstarszy zabytek Poznania. Jej budowę rozpoczął Mieszko I, jednak została zniszczona przez pogan. Nową dwuwieżową bazylikę romańską zbudowano  w latach 1039-1058. Później  dobudowano gotycki korpus. Pożar i huragan zniszczyły kolejno części budynków, które odbudowywano w następnych wiekach. Poprzez te zmiany bazylika nabrała form barokowych. Jest dzięki wszystkim działaniom architektonicznym piękną budowlą. W jej podziemiach można obejrzeć baptysterium z 966 roku – budowlę przeznaczoną do wykonywani aktów chrztu. Miejscem szczególnym, które warto zobaczyć jest Złota Kaplica – z grobami 3 królów i 5 książąt piastowskich. Jednak nie zawsze prochy władców były eksponowane w tej kaplicy. Na pomysł wpadli w XIX wieku biskup Wolicki i hrabia Raczyński. Wzniesienie kaplicy w stylu bizantyjskim wymagało znacznych funduszy, ale dopięli swego.

Na wyspie znajdziemy także Muzeum Archidiecezjalne, gdzie znajduje się miecz świętego Piotra podarowany Mieszkowi I przez papieża oraz Rezerwat Archeologiczny Genius Loci. Na pewno wyjdziemy z wyspy bogatsi o wiedzę i wrażenia.

2. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci

Zlokalizowany na Ostrowie Tumskim rezerwat jest miejscem eksponującym pamiątki początków państwa polskiego i miasta Poznania. Jego powierzchnia to 1002 metry kwadratowe. Wystawa jest w pełni interaktywna. Wyposażona została w multimedialne kioski i projektory holograficzne. Miejsce to zapoznaje zwiedzających z pierwotną zabudową Ostrowa z X wieku. W rezerwacie wykorzystano szereg nowatorskich i ciekawych rozwiązań, dlatego warto zobaczyć Genius Loci. W pawilonie ekspozycyjnym w salach zamontowano szklane podłogi, przez które można oglądać między innymi wał grodu poznańskiego. Oprócz wystawy stałej prezentowane są w obiekcie ekspozycje czasowe.

3. Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego „Brama Poznania”

Nieopodal katedry znajduje się Brama Poznania, miejsce które opowiada o początkach polskiej państwowości i burzliwych dziejach wyspy katedralnej. Przedstawia historię w sposób nowoczesny z wykorzystaniem multimediów i światła. Ma ułatwić odwiedzającym kontakt z dziedzictwem kulturowym terenu Ostrowa Tumskiego. Jest to pierwsze w Polskie takiego typu centrum interpretacji historii. To niecodzienna atrakcja zarówno dla osób starszych, jak i rodzin z dziećmi. Wiedzę można tam chłonąć wieloma zmysłami: wzrokiem, słuchem i dotykiem. System zwiedzania dostosowany jest do osób niepełnosprawnych. Audioprzewodnik przygotowany jest w 8 językach. Najpierw zwiedza się nowoczesną ekspozycję w minimalistycznym budynku, a później wyspę. Nikt się nie będzie nudził podczas tak odmiennej lekcji historii.

4. Rogalowe Muzeum Poznania

Tajniki największego kulinarnego poznańskiego skarbu – rogala świętomarcińskiego poznamy w Rogalowym Muzemu Poznania. We wnętrzu zabytkowej kamienicy z widokiem na koziołki możemy uczestniczyć we wspólnym wypiekaniu rogali.  Równocześnie wysłuchamy historii tego pysznego wypieku oraz lekcji gwary poznańskiej. Rogal świętomarciński posiada certyfikat unijny, pozwalający go wypiekać tylko według ścisłych wskazań w Wielkopolsce. Rogale robi się z ciasta półfrancuskiego, a nadzienie z białego maku i bakalii. Jego tradycja sięga XIX wieku i związana jest z odpustem 11 listopada w parafii Św. Marcina. Wtedy to jeden z cukierników, odpowiadając na apel proboszcza, upiekł aż trzy blachy rogali dla biednych. Tradycja pieczenia pysznych rogali trwa do dziś i w dniu Świętego Marcina poznaniacy i ich goście zjadają aż około 25 ton tych smakołyków.

5. Kolejka parkowa „Maltanka”

Jedną z przyjemniejszych atrakcji w Poznaniu jest przejażdżka kolejką parkową. Trasa jej biegnie wzdłuż północnego brzegu Jeziora Maltańskiego i ma około 3,8 km.  Kolejka należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. Maltanka kursuje codziennie od końca kwietnia do końca września i rocznie przewozi około 200 tysięcy pasażerów.  Można nią dojechać do Nowego ZOO. Czasem w weekendy uruchamiany jest stary, zabytkowy parowóz Borsing, zwany Agusią. Żeby mógł ciągnąć kolejkę o godz. 10:00, trzeba go zacząć uruchamiać już o 2:30 w nocy. Ale ma swoje lata, bo pochodzi z 1925 roku.

6. Malta

Warto odwiedzić też przy okazji Jezioro Maltańskie, największy w Poznaniu zbiornik wodny. To nie tylko centrum sporów wodnych, ale też miejsce spotkań poznaniaków. Mają tu golf, aquapark, parki linowe, saneczki, a zimą – lodowisko. Oczywiście też jest przede wszystkim możliwość spacerowania, biegania oraz jazdy na rolkach czy rowerach. Trasa wokół akwenu to 5 kilometrów. Zielone otoczenie i woda stwarzają miły klimat sprzyjający relaksowi, do którego warto uciec.

7 .Termy Maltańskie

Na północnym brzegu Jeziora Malta znajdują się Termy Maltańskie, największy ośrodek sportowo – rekreacyjny w Polsce. Działa od 2011 roku. W obiekcie do dyspozycji korzystających są baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun. Baseny solankowe wykorzystują wodę termalną pochodzącą z pobliskiego odwiertu. Solanka pobierana jest z głębokości ponad 1306 metrów, ma niską mineralizację i temperaturę prawie 40 stopni Celsjusza. Termy to niebywała atrakcja Poznania. Można tam skorzystać z naprawdę szerokiego wachlarza propozycji sportowych i rekreacyjnych.

8. Cytadela

Atrakcją turystyczną godną polecenia jest Park Cytadela, największy park miejski położony na pozostałościach twierdzy pruskiej. Zajmuje powierzchnię około 100 ha. Przedtem do XIX wieku wzgórze było wsią Winiary, potem przekształcono je w potężny fort. Po II wojnie światowej zostało zmienione w park. To miejsce wymarzone dla rodzinnego spaceru. Alejki i zakątki, ogromna łąka pośrodku, wszystko to stwarza niecodzienny urok Cytadeli. Właśnie w centrum parku, na łące, często odbywają się imprezy, koncerty muzyczne. Poza tym na terenie parku znajduje się Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii „Poznań”. Może obejrzeć tam bogatą ekspozycję sprzętu wojskowego żołnierzy polskich, niemieckich i radzieckich. Są też w plenerze zainstalowane ciekawe rzeźby. Na Cytadeli działają też restauracje i kawiarnie, w których można odpocząć i smacznie zjeść.

9. Stary Rynek

Poznański Stary Rynek istnieje dzięki Przemysłowi I i Bolesławowi Pobożnemu. W 1253 roku zainicjowali oni wybudowanie miast an lewym brzegu Warty, ponieważ teren Ostrowa Tumskiego był znacznie przeludniony. Wytyczono rynek – centralny plac, a od niego siatkę ulic chronionych przez mury miejskie. Rynek był wówczas miejscem ożywionego handlu. I dziś także Stary Rynek w Poznaniu tętni życiem i nie sposób nie zobaczyć go będąc w stolicy Wielkopolski. Pełen jest kolorów, dzięki wielobarwnym kamieniczkom zwanym domkami budników. Wybudowano je w XVI wieku dla zamożnych kupców. Po II wojnie światowej konieczna była ich całkowita odnowa. Na uliczkach rynku zakupimy też miejscowe pamiątki charakterystyczne tylko dla Poznania.

10. Ratusz na Starym Rynku

Renesansowy budynek Ratusza zdobi Stary Rynek. Fasada jego zawiera odniesienie do cnót, którymi powinni wykazywać się miejscy urzędnicy. Mowa jest o cierpliwości, roztropności, miłości, sprawiedliwości, wierze, nadziei, męstwie i umiarkowaniu. Można tam odnaleźć łacińskie sentencje typu „Najlepsze miasto jest to, które posiada dobrych obywateli”. Wewnątrz ratusza znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Przepiękny budynek ratusza króluje na rynku, dodaje mu powagi i elegancji.

11. Koziołki

Każdego dnia punktualnie w południe zegar umieszczony na ratuszu w 1551 roku, wybija godzinę. Także o tej porze na wieżyczce otwierają się drzwiczki i ukazują dwa koziołki, które trykają się rogami 12 razy. Z tym koziołkami wiąże się wesoła legenda. Ponoć kiedy zamontowano na wieży ratusza zegar, postanowiono pokazać go wojewodzie poznańskiemu i rajcom. Przygotowywano na tą okazję wspaniałą ucztę, jednak przez nieuwagę kuchcika opiekany udziec sarni spłonął. Z obawy przed karą kuchcik ukradł dwa koziołki i chciał je upiec na rożnie, zamiast udźca. Jednak przestraszone zwierzęta uciekły na ratuszową wieżę. Tam zastali je goście, trykające się na gzymsie. Rozbawiony wojewoda nakazał dołączyć do zegara mechanizm z koziołkami. Wewnątrz ratusza można zobaczyć ten stary zabytkowy mechanizm. Koziołki to poznańska atrakcja, jedyna w swoim rodzaju, którą trzeba zobaczyć.

12. Apollo i Bamberka

Spacerując po poznańskim rynku nie możemy nie natknąć się na dwie ciekawe rzeźby, całkowicie ze sobą kontrastujące. Jedna to piękny Apollo, grający na harfie i niezupełnie odziany. Stoi on na postumencie nad fontanną.  Po przeciwległej stronie na tyłach ratusza zobaczymy Bamberkę, pochyloną od ciężaru dzbanków i ubraną bardzo przyzwoicie. Pomnik Bamberki upamiętnia osadników niemieckiego Bambergu sprowadzonych do Wielkopolski w XVII wieku. Kobieta w ludowym stroju usytuowana w centrum poznańskiego rynku przypomina o wkładzie ludności bamberskiej w odbudowę tych ziem i o korzeniach niektórych Wielkopolan.

13. Poznańska fara

Jeśli szukamy ciekawych miejsc w Poznaniu to na pewno znajdziemy je spacerując po Starym Mieście. Idąc od rynku ulicą Świętosławską natkniemy się na przepiękną bazylikę kolegiacką Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa – w Poznaniu mówi się po prostu Fara. Świątynię tą budowano przez 50 lat. Jedną z przerw w pracach spowodował potop szwedzki. Kiedy oddano ją do użytku w 1701 roku i tak nadal trwały działania wykończeniowe, a ołtarz główny wykonano dopiero w 1732 roku. Jest to kościół jezuicki, więc na północnej elewacji można zobaczyć figurę Ignacego Loyoli – założyciela zakonu. Wewnątrz fary można obejrzeć cudowne polichromie i monumentalne organy z XIX wieku. W skład kompleksu wchodzi szkoła jezuicka oraz kolegium jezuickie, gdzie obecnie znajduje się Urząd Miasta Poznania.

14. Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Na placu rynkowym Poznania znajdziemy w budynku wartowni Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Obiekt ten powstał w XIX wieku podczas panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Był to ostatni władca Rzeczpospolitej Obojga Narodów, więc budynek zwieńczony jest Orłem – symbolem Polski i Pogonią – symbolem Litwy.  Gmach jest jednym z najwybitniejszych zabytków polskiej architektury. Podczas II wojny światowej został znacznie zniszczony. Władze komunistyczne jednak zrekonstruowały budynek Odwachu. Zapewne to miejsce warte zobaczenia. Obecnie odbywają się w Odwachu uroczyste odprawy warty honorowej Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania.

15. Pałac Mielżyńskich

Innym zacnym i pięknym zabytkiem, który trzeba obejrzeć jest Pałac Mielżyńskich usytuowany na rogu Starego Rynku i ulicy Wronieckiej. W 2017 roku przeprowadzono jego gruntowną odnowę. Choć skromny pałac, ale gościł w w swoim czasie znakomitych gości. Żołnierze samego Napoleona Bonaparte – Józef Wybicki i generał Jan Henryk Dąbrowski obrali ten obiekt za swoją kwaterę w 1806 roku.

16. Zamek Królewski

W zachodniej części poznańskiego Starego Miasta zobaczymy Zamek Królewski. Jego budowa rozpoczęła się prawdopodobnie w XIII wieku na polecenie króla Przemysła II. Był w kolejnych stuleciach przynajmniej  5 razy niszczony i odbudowywany. Obecny kształt budynku to dzieło odbudowy z lat 2010 – 2013. W obiekcie mieści się obecnie Muzeum Narodowe.

17. Mury miejskie

Spacerując wokół Zamku Królewskiego warto zwrócić uwagę na pozostałości po murach miejskich. To ciekawe miejsce, ponieważ dotyka początków miasta Poznania. Dawno temu mury miały 1700 metrów długości i 7 metrów wysokości, stanowiły znaczny punkt obronny. Jednak część fortyfikacji rozebrano w XVIII i XIX wieku. Ostatnie zagospodarowane i ukwiecone mury, to okolica przyjemna dla spacerowiczów.

18. Hotel Saski

Idąc w kierunku Zamku Królewskiego możemy zboczyć i skierować się w stronę zbiegu ulic Wrocławskiej i Podgórnej. Po lewej zobaczymy pomalowany na żółto budynek dawnego Hotelu Saskiego. W XIX wieku był to jeden z najważniejszych hoteli w Poznaniu, przeznaczony dla szanowanych gości. Warto zobaczyć to miejsce, chociażby dlatego, że w 1806 roku zatrzymał się w nim Napoleon.

19. Śródka

Ciekawe miejsce w Poznaniu to na pewno Sródka – niewielka dzielnica, która dawniej była niezależnym miastem z prawami miejskimi nadanymi w XVIII wieku. Nazwa pochodzi od dnia tygodnia, w którym odbywały się tutaj targi. Podczas działań wojennych Rynek Śródecki stracił znaczną część zabudowy. Część wyburzono podczas budowy Trasy Chwaliszewskiej. Atrakcją okolicy jest mural o ciekawej nazwie: „Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle”. To oczywiście nieprzypadkowy zbiór motywów. Najmniejszy z budynków to dawna rzeźnia, dlatego w drzwiach uwieczniony został rzeźnik. Da dachu siedzi hejnalista jako pamiątka po miejscowym ratuszu, z którego dawniej grano hejnał. Jeździec na koniu, który także znajduje się na muralu to Władysław Odonic, który nadał Śródce prawa miejskie. Zupełnie inna historia to umieszczona na muralu reklama Terravity. Właściciele kamienicy mieli podpisany kontakt reklamowy z tą firmą, dlatego, aby wywiązać się z umowy, a uniknąć umieszczania billbordu, nazwa marki zaistniała na muralu. Warto też w tej okolicy odszukać kamienicę nr 17. Na jej bocznej ścianie wykonano ciekawą instalację z rynien, która podczas deszczu wydawało dźwięki, dzięki przepływającej wodzie. Niestety mieszkańcom przeszkadzał hałas i instalacja została wyciszona. Jednak jej interesująca konstrukcja jest godna obejrzenia.

20. Biblioteka Raczyńskich

Bogactwo zabytków z XIX i początków XX wieku to okolice poznańskiego Śródmieścia. Na pewno warto tu zwiedzić ulokowaną przy Placu Wolności Bibliotekę Raczyńskich. To najstarsza publiczna biblioteka w Polsce. Powstała w trudnych czasach zaboru pruskiego, kiedy to rozwój i propagowanie polskiej kultury i literatury był blokowany. Hrabia Edward Raczyński kupił od władz pruskich działkę i zbudował na niej bibliotekę według zamówionego w Paryżu projektu. Władze  czyniły starania, aby przejąć bibliotekę, jednak pozostała ona na zawsze ostoją polskości. Miejsce to tchnie spokojem i mądrością, więc będąc w okolicy koniecznie należy tu zajrzeć. Przed budynkiem znajduje się fontanna Higiei – pomnik ze sztucznym źródełkiem. Przy Placu Wolności możemy zobaczyć też obiekty Bazaru, niemieckiego teatru Arkadia, Banku Włościańskiego i Banku Wschodniego, Fontannę Wolności oraz Muzeum Narodowego.

21. Zamek Cesarski

Przepiękna atrakcja turystyczna Poznania to na pewno Forum Cesarskie. Znajduje się w okolicach ulicy Fredy i Świętego Marcina. W skład kompleksu wchodzą: Teatr Wielki (dawniej Teatr Miejski), Collegium Maius, Collegium Minus (dawniej Akademia Królewska), Collegium Luridicum, dyrekcja Poczty, Filharmonia Poznańska i Zamek Cesarki. Ten ostatni wzniesiony został dla cesarza Wilhelma II. Chciano przez to podnieść rangę Poznania wobec innych miast pruskich. Budowa zamku zakończyła się w 1910 roku, klucze zostały wręczone samemu cesarzowi. Zamek to ostatnia w Europie rezydencja cesarska. Wybudowany w stylu neoromańskim miał sprawiać wrażenie, jakby Niemcy na tym terenie panowali od tysiąca lat. W sumie jednak cesarz był w Poznaniu bardzo krótko, wpadł tam zalewie trzy razy. Ostatnio w 1915 roku, a później cesarstwo się skończyło.

Kiedy w 1939 roku wojska niemieckie zajęły Poznań podjęto decyzję o przebudowie obiektu na  rezydencję Hitlera. Jednak prac nie ukończono przez całą wojnę i niedokończoną rezydencję przejęła Armia Czerwona. Obecnie Mieści się tam Centrum Kultury Zamek i obiekt jest dostępny dla zwiedzających za darmo. Warto obejrzeć piękne hole, dziedzińce i korytarze zamkowe. Przy budynku są też zamkowe ogrody, w których cieniu można się schronić.

22. Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Powstania Poznańskiego mieści się w Zamku Carskim. Powstało w czerwcu 2002 roku. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ to właśnie na tym placu miały miejsce demonstracje czerwca 1956 roku.  W muzeum zgromadzono  zbiory dotyczące nie tylko samego powstania, ale także działalności opozycyjnej wobec wszystkich rządów PRL. Ekspozycja przygotowana jest z wykorzystaniem możliwości multimedialnych, aby zainteresować także młodszych zwiedzających. Zainscenizowane są tu: mieszkanie przeciętnej rodziny z lat pięćdziesiątych, pokój przesłuchań w komendzie UB, czy też trybunę przemówień partyjnych. Także można spróbować swoich sił jako partyjny krasomówca. Wiedza podana jest w przystępny i ciekawy sposób. Muzeum może poszczycić się bogatą biblioteką zawierająca prasę, druki i książki z tzw. drugiego obiegu. Jednym słowem, jeśli chcemy zajrzeć do czasów, gdy Polacy walczyli z komunizmem, warto odwiedzić to miejsce.

23. Muzeum Narodowe

Poznańskie Muzeum Narodowe liczy ponad 150 lat. To jedno z najważniejszych i największych muzeów w Polsce. Udostępnia zwiedzającym dziedzictwo wielu wieków i pokoleń. Siedziba muzeum – Zamek Królewski została zbudowana na początku XX wieku. Warto zwiedzić to miejsce, by podziwiać zbiory malarstwa zachodnioeuropejskiego oraz jedyny w Polsce zbiór malarstwa hiszpańskiego, z dziełami Francisco Zurbana, Velasquza, czy Jose Ribery. W kolekcjach Muzeum Narodowego znajdziemy ponadto dzieła kilku mistrzów francuskich. Właśnie w tym obiekcie zobaczymy jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta – „Plaża w Pourville”, który po kradzieży wrócił do muzeum  2010 roku. Nie można pominąć oczywiście dziedzictwa polskiej sztuki, są tu także prace Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego i Jana Matejki.

24. Stare ZOO

Niebywałą atrakcją Poznania jest Stare ZOO, które jest jednym z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce, jego początki sięgają XIX wieku. Jednak jako jedyny działa bez przerwy, także należy go uznać za najstarszy, cały czas działający. Jako przykład zabudowy wiwaryjnej w 1978 roku ogród został wpisany do rejestru zabytków. Obecnie razem z Nowym ZOO tworzy integralną całość jako Ogród Zoologiczny w Poznaniu. W Starym ZOO znajdują się małpy, świnki, kozy, owce, łabędzie czy lisy odratowane z futrzarskich ferm. W czerwcu 2012 roku udostępniono też Pawilon Zwierząt Zmiennocieplnych, gdzie zobaczymy płazy, gady i ryby, włącznie z zagrożonym waranem z Komodo, za którego jednak obejrzenie należy zapłacić.  Możemy w zoo także oglądać dawne klatki, woliery i wybiegi. Dziś nie przystają do obecnych standardów, ale dawniej były to nowoczesne i eleganckie konstrukcje. W dawnej lwiarni funkcjonuje Muzeum ZOO i Lwa. Zwiedzając zoo i oglądając jego dawny kształt można poczuć oddech historii. Teraz poznaniacy traktują Stare ZOO jako przyjemny park urozmaicający niedzielne spacery. Zwłaszcza że od 2009 roku wstęp jest bezpłatny.

25. Nowe ZOO

Odwiedzając Stare ZOO nie sposób pominąć jego młodego brata – Nowe ZOO. To drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce. Założony został w 1987 roku na wschodnim klinie zieleni Poznania. Nowe Zoo słynie z jednej z największych w Europie kolekcji ptaków drapieżnych i sów. Ogród cały czas się rozwija i jest niebywałą atrakcją dla turystów. Warto zobaczyć zwłaszcza słoniarnię i azyl dla niedźwiedzi. Udostępniona w 2013 roku ekspozycja rysi europejskich to obszerny fragment naturalnego lasu – ciekawe rozwiązanie wybiegowe. Wśród prezentowanych w zoo gatunków wiele zagrożonych jest wyginięciem, jak torbacz kowari, norka europejska, kazuar hełmiasty, czy jeleń baweański. Lista jest naprawdę długa. Poza tym ogród prowadzi program odbudowy populacji zwierząt w naturze. Teren ogrodu jest miejscem unikalnym dzięki zróżnicowanemu ukształtowaniu terenu: wzgórza, stawy, leśne zadrzewienia. Na ogromnym terenie żyją zarówno zwierzęta egzotyczne, jak i przedstawiciele krajowych gatunków. Poznając ciekawe i rzadkie gatunki zwierząt, goście mogą równocześnie zażyć długie spaceru w przyjemnym otoczeniu. Jeśli jednak nogi zawiodą, do dyspozycji są kolejki przewożące zwiedzających po terenie zoo.

26. Palmiarnia

Miejscem, które warto zobaczyć w stolicy Wielkopolski jest też Palmiarnia Poznańska. To jedna z największych w Europie, i największa w Polsce ekspozycja rośli i ryb egzotycznych. Tropikalny klimat, ciepło i setki pięknych roślin mogą naprawdę zachwycić i pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój. Placówka znajduje się w Parku Wilsona, który jest zamykany na noc, wiedzie do niego 6 bram. Park jest silnie zadrzewiony i dzieli się na część południową i północną. W pierwszej możemy obejrzeć stawy, sztuczne wzniesienia, alpinarium – króluje tu styl angielski. Po stronie północnej, przylegającej do palmiarni mamy styl francuski z geometrycznym układem ścieżek i roślinności. Cudne parkowe otoczenie to przedsmak tego, co niesie zwiedzanie palmiarni. W 12 pawilonach na 4600 metrów kwadratowych prezentowanych jest około 1100 gatunków roślin, a w akwariach można obejrzeć 170 gatunków ryb i około 50 gatunków roślin wodnych. Palmiarnia to zielona odskocznia od szarego, czy deszczowego dnia. Na zakończenie wycieczki można udać się do klimatycznej kawiarni, by w zielonym otoczeniu spróbować czegoś smacznego.

27. Stadion Poznań

Atrakcją nie tylko dla kibiców jest na pewno zobaczenie poznańskiego stadionu, który był areną Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012”. To centrum sportowych emocji, wielkich koncertów i spektakularnych wydarzeń mieści 43 000 kibiców. Stadion słynie ze wspaniałej atmosfery, którą budują poznańscy fani Lecha.  Swe mecze Lech w Poznaniu rozgrywa od lutego do grudnia.

28. Jeżyce

Będąc w Poznaniu warto odwiedzić też Jeżyce, modną dzielnicę miasta. To jeden z pięciu tradycyjnych fyrtli miasta, leży po lewej stronie Warty. Jeżyce zostały włączone do Poznania w 1900 roku i od razu na tym terenie zaczęły powstawać piękne, eleganckie kamienice. Mieszkali tu architekci, lekarze i adwokaci. Jednak z czasem elegancka dzielnica stała się miejscem o nie najlepszej reputacji. Bez dobrych właścicieli kamienice podupadły, zdobienia zniszczono, klatki schodowe zamalowano farbą olejną. W ciemnych bramach kamienic ubijano podejrzane interesy. Nie było to bezpieczne miejsce w mieście. Jednak po latach dostrzeżono na nowo urok pięknych zabudowań. Moda na secesję wróciła, a przestronne mieszkania w kamienicach zyskały na wartości. Zaczęto odnawiać obiekty jeden po drugim. Powstało też przepiękne otoczenie kawiarni i innych lokali. Teraz mówi się, że to dzielnica hipsterska. Klimat jest nieprzeciętny. Koniecznie trzeba tu przyjechać, obejrzeć pięknie odnowione kamienice, śniadanie zjeść w jednym lokalu, a lunch w innym po przemiłym spacerze.

29. Fotoplastykon Poznański

Na pewno ciekawą rozrywką, którą można także zobaczyć w stolicy Wielkopolski jest fotoplastykon. Znajdziemy go przy Centrum Informacji Kulturalnej na ulicy Ratajczaka. Fotoplastykon służy do prezentowania trójwymiarowych zdjęć – stereofotografii, czyli dwóch prawie takich samych wizerunków, które układ optyczny mechanizmu przetwarza w przestrzenny obraz. Nie wiadomo dokładnie, kiedy to urządzenie pojawiło się w Poznaniu. Niektóre źródła mówią już o 1907 roku, inne o 1923 roku i ta druga data uznana jest jednak za prawidłową.  Nie potwierdzone są też informacje, czy to było to samo urządzenie, które stoi dziś w centrum informacji. To co wiadomo na pewno, to fakt, że obecny fotoplastykon pojawił się w mieście po II wojnie światowej i był własnością państwa Silskich. Maszyna zmieniała swych właścicieli, czasem też zapomniana stała w piwnicy. Nowe życie otrzymała, kiedy przejęło ją Wydawnictwo Miejskie Posnania. Obecnie cieszy swym wyglądem i niecodziennym mechanizmem. Ten zabytek techniki, pozwala odkryć ciekawe wrażenia podczas oglądania trójwymiarów. Możemy podziwiać kunszt, mądrość i pomysły dawnych konstruktorów.

30. Stary Browar

Centrum handlu i sztuki otwarte w 2003 roku i położone przy ulicy Półwiejskiej. To ciekawe połączenie obiektu handlowego z galerią artystyczną. Jej pierwotnym właścicielem była Grażyna Kulczyk, a obecnym fundusz Deutsche Asset Management. Budynek mieści sklepy, ogródki, kluby, park, centrum sztuki i hotel. W 2007 roku został rozbudowany o drugie skrzydło z sześcioma kondygnacjami. Jest to ciekawe miejsce pod względem architektonicznym. Obiekt został zbudowany na bazie poprzemysłowego zabytku – dawnego Browaru Huggerów. Każdy zainteresowany historią i ideą centrum, czy jej starą architekturą może zgłosić się do punktu informacyjnego i umówić na zwiedzanie z przewodnikiem. To na pewno jedno z atrakcyjniejszych miejsc Poznania, nowoczesnych z odcieniem historii w tle.

Dodaj komentarz