Kraków to piękne, malownicze, a przede wszystkim zabytkowe miasto. Jego atrakcji, zarówno ściśle w samym mieście, jak również jego okolicach, nie sposób obejrzeć jednego dnia. Nawet kilkudniowy wypad do Krakowa może okazać się niewystarczającą ku temu ilością czasu. Jest ich tak wiele, aż nie wiadomo od czego zacząć.

Kraków pociąga przede wszystkim różnorodnością. Obok nowoczesnych budynków, które zdobią centrum miasta i jego okolice, znaleźć można także szereg budowli architektonicznych, w tym sakralnych i warownych. Kraków to perełka na polskie mapie. I nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że właśnie to miasto było siedzibą królów, a także stolicą Polski przez setki lat.

Przez Kraków przebiegało wiele ważnych szlaków targowych. To tutaj chętnie działało i w dalszym ciągu działa wielu artystów. W mieście organizowane są wydarzenia kulturowe i wydaje się, iż nigdy nie śpi. A wszystko za sprawą dużej ilości restauracji i klubów. Tutaj właśnie każdy znajdzie coś dla siebie: piękna architekturę, zaciszne parki, ale też pełne ruchu języki, czy turystów z innych krajów. Jakie są najważniejsze atrakcje turystyczne w Krakowie?

1. Rynek Główny

Chyba nie sposób rozpocząć zestawieni najważniejszych miejsc w Krakowie i nie wspomnieć o Rynku Głównym, który należy do Starego Miasta. W końcu to ścisłe centrum miasta, w którym życie tętni, a wokół rozpościera się ogromna ilość pięknych, zabytkowych obiektów, czy pomników. Dla tej części miasta charakterystyczne są również dorożki, którymi turyści mogą podróżować. To tutaj właśnie mieści się wiele ważnych dla polskie historii zabytków, a każdy z nich to setki lat historii.

2. Kościół Mariacki

To jeden z najbardziej sławnych obiektów sakralnych w kraju. Kościół Mariacki, który zdobią dwie, charakterystyczne wieże to absolutne must see jeśli chodzi o Kraków. Jednym z głównych elementów, który budzi ogromne emocje, zainteresowanie, a przede wszystkim jest przykładem średniowiecznego kunsztu rzeźbiarskiego, to ołtarz, który wykonał Wita Stwosz. Malowidła na sklepieniu kościoła wyszły spod pędzla największych malarzy w historii Polski: Jana Matejki, czy Stanisława Wyspiańskiego. Sam w sobie, obiekt jest pięknym przykładem strzelistej architektury gotyckiej.

3. Pomnik Adama Mickiewicza

To jeden z najsławniejszych dla tego miasta pomników. Przedstawia jakże ważną dla polskie historii postać wieszcza, który jest autorem epopei „Pan Tadeusz”. Pomnik stanął w Krakowie w XIX wieku i od tamtej pory jest naocznym świadkiem różnego typu wydarzeń, które mają miejsce w tym mieście. To także punkt orientacyjny, zarówno dla turystów, jak też mieszkańców Krakowa.

4. Wieża Ratuszowa

Niestety, ale Kraków nie posiada ratusza na wzór innych, sławetnych polskich miast, jak Wrocław, czy Poznań. Niestety, ale błędnie przeprowadzone prace konserwatorskie przyczyniły się do tego, że konstrukcja ratusza uległa znacznemu osłabieniu. Dlatego w 1820 roku obiekt został oddany do rozbiórki. Jedyną pozostałością po ratuszu jest wieża, który liczy 70 metrów wysokości.

5. Planty krakowskie

Planty to nic innego jak najstarszy w Krakowie park. Sam kompleks powstał na bazie dawnych murów obronnych. Po tym, gdy zostały rozebrane, a fosa osuszona, cały teren przekształcono w park. Było to podejście dość oryginalne i rzadko spotykane w tamtych czasach. Obwód plantów to 4 km, co oznacza, iż jest tutaj sporo miejsca do tego, by spokojnie móc spacerować. Z miejsca tego chętnie korzystają krakowiacy, którzy trochę chcą odpocząć od zgiełku miasta, ale to również świetna lokalizacja dla turystów.

6. Piękny i zabytkowy Kazimierz

Jeśli pójść trochę dalej, za obręb Starego Miasta i przejść się uliczkami, które zachwycają swoim urokiem, w łatwy sposób można trafić na Kazimierz. Obecnie to dzielnica Krakowa, niegdyś jednak było to samodzielnie miasto. Jego początki sięgają XIV wieku, kiedy to zostało ono założone przez Kazimierza Wielkiego, króla Polski.

7. Wzgórze Wawelskie

Chyba nie sposób wybrać się do Krakowa w celach turystycznych i nie zahaczyć chociaż o Wzgórze Wawelskie, z którego roztacza się piękny widok na miasto. Jednak samo wzgórze skrywa także wiele pięknych zakątków. To również tutaj znajduje się Katedra Wawelska oraz Zamek Królewski – jedne z najważniejszych obiektów architektonicznych Polski

8. Zamek Królewski

Skoro już jesteśmy na Wawelu, to doskonałe miejsce do tego, by zwiedzić również Zamek Królewski. Sama w sobie bryła architektoniczna zachwyca rozmiarami, jak też detalami rzeźbiarskimi w wielu miejscach. Natomiast jeszcze więcej ciekawostek, jak też pięknej sztuki skrywają komnaty zamku. W swojej historii zamek przechodził wiele przemian. Wszystko za sprawą poszczególnych królów, którzy chcieli w jakiś sposób zaznaczyć swoją obecność w Zamku Królewskim.

9. Katedra Wawelska

Z Zamku można udać się natomiast do kolejnego, zabytkowego obiektu architektonicznego, którym jest Katedra Wawelska. Z uwagi na swoją długą historię, która też ściśle powiązana jest z najważniejszymi dla Polski wydarzeniami, to właśnie w Katedrze, obok samej sztuki sakralnej, znajduje się ogromna liczba pamiątek narodowych.

10. Podgórze – piękna dzielnica Krakowa

Z kolei ta dzielnica znajduje się naprzeciwko Kazimierza. To również miejsce, gdzie znajduje się ogromna ilość pięknych, często zabytkowych obiektów, a obecnie to miejsce przyciąga dużą liczbę turystów. Również Podgórze niegdyś było samodzielnym miastem, które z czasem wchłonął Kraków, by teraz stanowiło jedną z najważniejszych dla miasta dzielnic.

11. Rynek podgórski

Jeśli już o Podgórzu mowa, warto także wspomnieć o samym rynku tej dzielnicy. W ostatnim czasie rynek był poddany dość intensywnym pracom konserwatorskim. Z pewnością jego cechą charakterystyczną jest sam plan, na którym umieszczono rynek, znajduje się bowiem na planie trapezu.

12. Kościół św. Józefa

To kolejny obiekt architektoniczny, który znajduje się na samym Podgórzu, tuż przy rynku. A skoro już zwiedzać Podgórze, to warto poznać wszelkie perełki, które znajdują się w tej części miasta. Wieża kościoła musiała być wzorowana na Hejnalicy, czyli wieży Kościoła Mariackiego, bo zdaje się być niemalże jej wierną kopią.

13. Plac Bohaterów Getta

Niestety, ale w Krakowie znaleźć można także ślady mrocznej historii, która wiąże się z II Wojną Światową. Przed 39. rokiem był tutaj spokojny dworzec autobusowy, jednak w okresie okupacji niemieckiej, stąd właśnie ludność żydowską transportowano do obozów zagłady, między innymi w Oświęcimiu.

14. Apteka pod Orłem

To również ważny obiekt historyczny i ściśle powiązany z okresem II Wojny Światowej. Tutaj właśnie, w tamtym burzliwym okresie, funkcjonowała jedyna w getcie apteka. Miejsce to, jak też poszczególne wydarzenia z nim związane opisano w książce „Apteka w getcie krakowskim”.

15. Kopiec Kościuszki

Przede wszystkim to doskonały punkt widokowy z którego rozpościera się piękny widok na miasto. Oczywiście kopiec, który powstał w 1823 był hołdem w stronę wybitnego, polskiego przywódcy – Tadeusza Kościuszki. Obecnie to jedna z istotnych lokalizacji turystycznych Krakowa.

16. Sukiennice

Oczywiście, jak Warszawa ma swoje Łazienki, tak Kraków ma swoje Sukiennice. Sukiennice jednak pełnią, a przynajmniej kiedyś pełniły zgoła odmienną funkcję. Obecnie można by porównać ten obiekt do średniowiecznej galerii handlowej. Przez setki lat to tutaj tętniło życie handlowe Krakowa. Na piętrze Sukiennic zlokalizowane jest Muzeum Sztuki Polskiej XIX wieku. To tutaj właśnie podziwiać można zdumiewający obraz polskiego mistrza Jana Matejki.

17. Kościół św. Józefa

Ten obiekt sakralny, który mieści się przy krakowski rynku, należy do jednego z najstarszych budynków tego typu w Krakowie. Przeprowadzone tutaj badania architektoniczne wykazały, że poszczególne fragmenty fundamentów sięgają X i XI wieku. Bryła, którą możemy obecnie podziwiać, powstała w wieku XI i utrzymana jest w stylu romańskim.

18. Kościół na Skałce

Kościół ten ściśle powiązany jest z historią biskupa Stanisława, którego Bolesław Szczodry, król Polski, skazał na karę śmierci. W późniejszych latach to właśnie w tym miejscu pochowano wielu wybitnych Polaków, między innymi Stanisława Wyspiańskiego i Czesława Miłosza.

19. Krakowskie synagogi

Niestety, ale z niegdyś kilkudziesięciu synagog i kaplic, które znajdowały się w Krakowie, obecnie można podziwiać ich zaledwie siedem. Niemniej, są to ważne obiekty na mapie Krakowa, które także wprowadzają inny wątek kulturowy, a przez to są warte obejrzenia.

20. Stary cmentarz żydowski

To najstarszy w Krakowie kirkut, który nazywa się także Remuh, od imienia sławnego, żydowskiego rabina i filozofa, który tutaj właśnie spoczywa.

21. Nowy cmentarz żydowski

Nowy cmentarz żydowski znajduje się na obrzeżach Kazimierza. Kirkut ten w dalszym ciągu funkcjonuje, co oznacza, iż należy na jego terenie przestrzegać określonych zasad. Panów obowiązuje nakrycie głowy po przekroczeniu bramy wejściowej cmentarza.

22. Pomnik grunwaldzki

To kolejny, ważny dla Krakowa monument. Niestety mocno ucierpiał on w czasie II Wojny Światowej, dlatego po jej zakończeniu musiał być poddany pracom rekonstrukcyjnym.

23. Muzeum Witrażu

Dla miłośników tej sztuki, ale również osób, które poszukują ciekawego kulturowo miejsca, lokalizacja ta jest doskonała. Tutaj również, dzięki przewodnikowi, można poznać tajniki tego, w jaki sposób powstają witraże oraz jak bardzo proces ten jest żmudny. A jego efektem są oczywiście przepiękne, okazałe witraże, które zdobią rezydencje, pałace, czy kościoły.

24. Bunkier sztuki

Nazwa dość oryginalna, ale nie bez powodu. W końcu to tutaj znajduje się wiele, ważnych dla współczesnej sztuki, obrazów. W galerii podziwiać można nie tylko prace rodaków, ale również twórców zagranicznych.

25. Park im. Henryka Jordana

Przez mieszkańców określany także jako „Park jordanowski”. To miejsce popularne wśród Krakowiaków, ale również turystów. Tutejsza sceneria jest po prostu malownicza o każdej porze roku.

26. Kości smoka wawelskiego

No oczywiście, że jak Kraków to również jego legenda o smoku wawelskim. A jakże to jechać do Krakowa, zwiedzić Wawel, a nie ujrzeć szczątków pokonanego przez Dratewkę smoka? Te można zobaczyć w katedrze wawelskiej. Oczywiście, są tylko częścią miejskiej legendy, ale czy aby tylko legendy?

27. Smocza jama

Skoro już o smoku mowa i jego szczątkach, to może warto również odwiedzić miejsce, w którym ta legendarna bestia miała mieć swoje miejsce spoczynku? Wapienna jaskinia znajduje się pod Wawelem. Długość Jaskini to 270 metrów, jednak zwiedzić można tylko 81 metrów.

28. Nowa Huta

To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych, modernistycznych części miasta. Jej projekt powstał w okresie Związku Radzieckiego. W założeniu było to idealne miasto dla proletariatu.

29. Nowohuckie centrum kultury

A skoro już o Nowej Hucie mowa, jednym z ważnych i niedawno otwartych obiektów kulturowych jest muzeum Zdzisława Beksińskiego, którego obrazy od dawna skłaniają do refleksji, powodują dreszcze i cieszą się międzynarodową renomą.

30. Podziemia rynku w Krakowie

Jeśli już zwiedzać rynek w Krakowie, to dlaczego również nie zajrzeć do jego podziemi? Podziwiać tutaj można także wystawę, która powstała dzięki wykopaliskom architektonicznym, które przeprowadzono w latach 2005-2010.

31. Uniwersytet Jagielloński

To najstarsza uczelnia wyższa w Polsce. A jednocześnie jeden z najważniejszych obiektów edukacyjnych w kraju. Nie sposób jest go pominąć podczas wycieczki po Krakowie.

32. Auschwitz Birkenau

Obóz śmierci w Oświęcimiu jest miejscem dla osób o mocnych nerwach. Zgromadzone tutaj fotografie i nie tylko skłaniają nie tylko do refleksji nad okrucieństwem II Wojny Światowej, ale wpisują się na trwałe w pamięć.

33. Kopalnia soli w Wieliczce

To chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych kopalni soli w Polsce, do dzisiaj czynna, w której można zwiedzać długie korytarze, jak też zakupić pamiątki.

34. Dom Jana Matejki

Matejko – wybitny polski malarz, autor chociażby Hołdu Pruskiego, czy Bitwy pod Grunwaldem, krakowianin. Jego dom, wraz z poszczególnymi rzeczami prywatnymi można odwiedzić w Krakowie.

35. Muzeum Paintballa

Może to stanowić zaskoczenie dla niektórych osób, ale w Krakowie znajduje się muzeum, gdzie można podziwiać różnego rodzaju akcesoria związane właśnie z Paintballem.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu nocuje

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.