Gdańsk to piękne, malownicze miasto na północy Polski. Wchodzi w skład Trójmiasta, czyli trzech miast nadmorskich: Sopotu, Gdyni i właśnie Gdańska. Nie sposób chyba pominąć tej miejscowości, jeśli pragnie się poczuć iście morski, portowy klimat, ale również mieć możliwość zobaczenia przepięknych kamienic, czy innego rodzaju budowli, które w tym mieście się znajdują.

W szczególności latem, gdy sezon turystyczny kwitnie, warto się tutaj udać, zarówno na kilka dni, jak również na dłuższy pobyt. Rozbudowana baza noclegowa naprawdę kusi, a wśród rynkowych budynków spotkać można wiele restauracji, w których często królują potrawy nadmorskie, co przecież jest zrozumiałe. Jakie są najciekawsze miejsca w Gdańsku, który z pewnością nie można pominąć, gdy jest się z wizytą w tym mieście?

W końcu wyjazd do Trójmiasta nie wiążę się tylko i wyłącznie z wieloma godzinami, które spędza się na plaży. Miasto skrywa wiele urokliwych miejsc, które warto odwiedzić. Wiele z nich to doskonała forma spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny. Co więcej, poszczególne lokalizacje są dobrze skomunikowane, dzięki rozbudowanej komunikacji miejskiej, w tym tramwajom, które również kursują pomiędzy Gdańskiem, Sopotem a Gdynią. Dzięki temu wcale nie musimy ograniczać się wyłącznie jednego miasta, a jeśli czas na to pozwala, śmiało można wskoczyć w tramwaj i udać się do sąsiadującego miasta.

1. Europejskie Centrum Solidarności

Historia Gdańska ściśle powiązana jest z historią współczesną naszego kraju, w szczególnie z okresem komunistycznym, ale również jego schyłkiem. Tutaj przede wszystkim można pogłębić swoją wiedzę na temat samej „Solidarności”, która w okresie komunizmu stała się opozycją dla rządu. Z pewnością to miejsce, które każda osoba, gdy odwiedza Gdańsk, powinna odwiedzić, chociaż bywa tutaj tłoczno. Ale w końcu to jednak z atrakcji Gdańska, nic więc dziwinego.

2. Muzeum historii II Wojny Światowej

To kolejny obiekt muzealniczy powiązany z historią nowożytną, czyli II Wojną Światową, która rozegrała się w latach 1939-45. Bardzo wygodnym dla turystów rozwiązaniem jest audioprzewodnik, który szczegółowo oprowadza po wszystkich salach. Tym bardziej, że sam rozmiar budynku, jak również ilość eksponatów są oszałamiające.

3. Westerplatte – miejsce, które upamiętnia agresję niemiecką na Polskę

W dalszym ciągu przechadzając się historycznym szlakiem Gdańska, dotrzeć można na Westerplatte. To właśnie tutaj, we wrześniu 39. roku, armia Niemiecka rozpoczęła szturm na granice Polski. Polscy żołnierze dzielnie bronili suwerenności kraju, finalnie jednak musieli skapitulować pod naporem wrogiem siły. Dzisiaj znajduje się tutaj pomnik, który upamiętnia te tragiczne wydarzenia, jak również stanowi hołd polski żołnierzom, którzy polegli w obronie kraju.

4. Doskonały punkt widokowy – koło Widokowe

To nic innego, jak dobrze znany z wesołych miasteczek diabelski młyn. W cenie normalnego biletu można liczyć na czterokrotny obrót koła wokół własnej osi. Oznacza to możliwość podziwiania panoramy miasta z różnych punktów (wysokości). To doskonała atrakcja dla całej rodziny.

5. Molo Brzeźno

Chociaż wydaje się, że bardzo popularne jest molo sopockiego, obiektu jemu podobnego nie może również zabraknąć w Gdańsku. Jak też nie można przegapić okazji, by przejść się po Molo brzezieńskim. W jego pobliżu można trafić także na restauracje z pysznymi potrawami, a w okresie letnim także budki z jedzeniem.

6. Wielka Zbrojownia

To dawny gmach fortyfikacyjny, który prezentuje się naprawdę okazale. Jego historia powiązania jest z agresją szwedzką, która miała miejsce w XVI i XVII wieku. Budowa zbrojowni trwała 3 lata. Jej budowę ukończono w 1605 roku. Obecnie mieści się tutaj Akademia Sztuk Pięknych.

7. Narodowe Muzeum Morskie

Przecież nie może być tak, żeby tak piękne i stare miasto nadmorskie jak Gdańsk, nie posiadało muzeum morskiego. Można tutaj znaleźć naprawdę ogromną ilość cennych eksponatów, jak też poszerzyć swoją wiedzę, która dotyczy chociażby żeglowania po morzu. Bardzo przemyślany układ muzeum ułatwia jego zwiedzanie.

8. Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina

Ta Bałtycka Sala Symfoniczna to nie tylko okazały, neogotycki budynek, ale również nie lada gratka dla melomanów. Co więcej, nieopodal budynku znajduje się dużych rozmiarów napis „Gdańsk”, w którym wiele osób lubi robić sobie pamiątkowe zdjęcia.

9. Murale

Dokładnie, nie jeden, nie kilka, a… właściwie jest ich tyle, aż ciężko jest je wszystkie policzyć. Zdobią poszczególnych ściany budynków, a jednocześnie potrafią zaskoczyć pięknem kolorów, ilością detali, ale również samym rozmiarem. Z pewnością murale to jeden z bardzo charakterystycznych dla Gdańska elementów. Tak naprawdę ciężko wskazać konkretną lokalizację. Wystarczy przespacerować się ulicami miasta, by napotkać ich przynajmniej kilka.

10. Galeria Forum

Ale jak to? Jechać na wakacje tylko po to, by zobaczyć galerię handlową? U nas w mieście też taką mają. Ale czy na pewno taką? Galeria Forum zachwyca swoich nowoczesnym kształtem, przestronnością, a przede wszystkim to alternatywa na leniwe popołudnie i brak pomysłu (których dzięki nam z pewnością nie zabraknie).

11. Rejs galonem lub katamaranem

No przecież, że tak. W końcu jak to możliwe, by jechać na może i skusić się na rejs statkiem? Co więcej, taki rejs to również doskonała sposobność ku temu, by miasto ujrzeć z zupełnie innej perspektywy. Przechadzając się również po przystani można podziwiać inne statki, które tutaj cumują.

12. Stocznia Gdańska

To miejsce niemalże kultowe. Ale też ściśle powiązane ze współczesną historią Polski. Przemysł stoczniowy w tym mieście rozwijał się od czasu średniowiecznych. Warto zobaczyć, jak obecnie wygląda stocznia. W końcu Gdańsk to miasto portowe. Stocznia wpływa także w sposób istotny na miejski krajobraz Gdańska. To w stoczni, ponad dachami kamienic, królują obecnie żurawie, stosowane w trakcie prac.

13. Ulica Długa w Gdańsku

To chyba jedna z wizytówek tego miasta. Najbardziej rozpoznawalna i charakterystyczna ulica usługowo-handlowa w całym Gdańsku. Można tutaj znaleźć chyba wszystko. A jeśli czegoś nie można, to może jest to dobry pomysł na biznes? 🙂 Warto także skorzystać z oferty poszczególnych restauracji, które serwują doskonałe dania, desery, czy kawy.

14. Ulica Mariacka

To również bardzo charakterystyczna dla tego miasta ulica. Jedna z najstarszych i najbardziej romantycznych. Jeśli ktoś chce poczuć prawdziwy klimat Starego Miasta, z pewnością powinien udać się właśnie na ulicę Mariacką. Można tutaj znaleźć także coś dla miłośników bursztynów.

15. Archikatedra Oliwska

To okazały budynek sakralny, którego wnętrze wypełnia ogromna ilość malowideł oraz rzeźb. Co więcej, regularnie odbywają się tutaj darmowe koncerty. Jednym z najważniejszych elementów katedry są jej organy, które składają się z 5100 rur.

16. Bazylika Mariacka

To kolejny, gdański obiekt sakralny warty zobaczenia. Co więcej, wewnątrz bazyliki można kupić bilet na wieżę. Jednak, by się tam dostać, trzeba najpierw pokonać400 schodów. Jednak widok, który rozpościera się z wieży warty jest takiego poświęcenia.

17. Żuraw

Atrakcje turystyczne w Gdańsku to mnogość kształtów architektonicznych, sztuki użytkowej, statków, czy restauracji. Ale to również Żuraw, który znajduje się w bezpośredniej odległości od rzeki i hoteli. Wchodzi on w skład Muzeum Morskiego.

18. Ulica Piwna

Jeśli chodzi o atrakcje Gdańska to z pewnością lokalizacja warta odwiedzenia. Przede wszystkim można tutaj znaleźć dużą liczbę restauracji, ale też knajpek, w którym można zrelaksować się przy piwie, czy spotkać na ciastku i kawie.

19. Plaża w Jelitkowie

Przecież w zestawianiu nie może zabraknąć także tak ważnego dla turystów, którzy lubują się w nadmorskich klimatach, miejsca jak plaża. Z pewnością jedną z bardziej popularnych jest właśnie plaża w Jelitkowie. Z tego miejsca można także dojść do mola w Sopocie. Alternatywą jest wycieczka rowerem. W nocne wieczory rozbrzmiewają tutaj taneczne rytmy muzyki.

20. Plaża Stogi

Bardzo zadbana, przyjazna turystom plaża, do której podróż z miasta zajmuje 30 minut tramwajem. Można tutaj popływać w morzu, zażyć kąpieli słonecznej i nacieszyć oczy widokiem morza i fal. Warto skorzystać także z tutejszych restauracji, które serwują pyszne, nadmorskie dania, by lepiej poczuć wakacyjny klimat Gdańska.

21. Złota Brama

Jeśli ktoś już wybierze się na spacer ulicą Długą, z pewnością powinien dojść do jej końca, gdzie znajduje się Złota Brama. Wzniesiona w 1612 roku, stanowi obecnie punkt orientacyjny, ale zaskakuje również swoim pięknem i kunsztownym wykonaniem.

22. Muzeum Bursztynu

Gdańsk nierozerwalnie powiązany jest z bursztynami. Ich piękne okazy można podziwiać między innymi w Muzeum Bursztynu. To właśnie tutaj znajduje się kolekcja drogocennych przedmiotów, które zostały wykonane z bursztynu. W zbiorach Muzeum znajdują się nie tylko bursztyny z rodzimych stron, ale również eksponaty z całego świata.

23. Pachołek

Chociaż zdobycie Pachołka wymaga trochę wysiłku – warto! Przede wszystkim jest on darmowy i dostępny 24h na dobę, przez cały rok. Do wyboru są schody lub trochę trudniejsza, bo bardziej stroma i dłuższa trasa. Ale widoki, które rozpościerają się z Pachołka są po prostu piękne.

24. Teatr Szekspirowski

Dzięki przewodnikowi można poznać tutaj historię budowy samego teatru. Udzieli on również ważnych informacji, jeśli chodzi o obecną funkcję teatru. Dzięki temu, że dach posiada możliwość jego otworzenia, niektóre spektakle odbywają się pod gołym niebem, co jest tym bardziej przeżyciem, które potrafi zaprzeć dech w piersiach. To również odniesienie do starożytnych teatrów. Zwiedzanie obiektu wraz z przewodnikiem zajmuje około godziny.

25. Dwór Artusa

Budynek ten znajduje się w Starym Mieście. Niegdyś mieściło się tutaj bractwo kupców. Nic dziwnego, że budynek jest okazały, utrzymany w bardzo szykownej stylizacji. Cieszy oczy swoimi detalami architektonicznymi.

W XVIII wieku budynek bractwa został przekształcony w giełdę – kolejny, ważny ośrodek życia finansowego w Gdańsku. Fasada budynku jest pięknie zdobiona różnego rodzaju rzeźbami, między innymi Neptuna oraz Fortuny.

26. Dom Uphagena

To kolejna, okazała budowla, która wyróżnia się na tle innych kamienic, a jednocześnie doskonale wpisuje się charakter starówki. Budynek jest obecnie muzeum mieszczaństwa. Pomimo tego, że budynek ucierpiał w XX wieku w trakcie działań wojennych, spora część eksponatów pochodzi ze starej kolekcji.

27. Bursztynowy Stadion

Jak Gdańsk to oczywiście, że Bursztynowy Stadion. To wyjątkowy obiekt sportowy, który powstał przy okazji Mistrzostw Europy 2012 Polska/Ukraina. Chociaż stadion przeznaczony jest do gry w piłkę nożną, w jego pobliżu znajduje się także kilka innych atrakcji, między innymi bungee oraz gokarty.

28. Galeria Bałtycka i Galeria Metropolia

To kolejne w zestawieniu galerie handlowe, które z uwagi na oryginalny projekt i ciekawy sposób zagospodarowania przestrzeni, są warte uwagi. Co więcej, można się tutaj wybrać po prostu na zakupy lub skorzystać z poszczególnych restauracji.

29. Fontanna Czterech Kwartałów

Ten obiekt zlokalizowany jest w pobliżu kościoła Mariackiego, dlatego, jeśli ktoś udał się na zwiedzanie tego obiektu sakralnego, może także zobaczyć Fontannę Czterech Kwartałów. Głównym elementem fontanny są cztery lwy, które reprezentują dawny układ miasta, w którym było ono podzielone na 4 części.

30. Ratusz Miejski

Jak wiele innych miast, tak również Gdańsk może poszczycić się Ratuszem Miejskim. Co więcej, jego wnętrze jest godne pozazdroszczenia, w końcu to najpiękniejsze wnętrze ratuszowe w całej Polsce. Dwie, pięknie zdobione sale, w którym podziwiać można szereg obrazów, a również rzeźby, zapiera dech w piersiach. Bez wątpienia to jedno z tych miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć, również dlatego, że nie sposób jest opisać wnętrze ratuszu tak po prostu słowami.

31. Park Oliwski

To miejsce, gdzie można po prostu odetchnąć trochę od zgiełku, cieszyć się słońcem i pięknem tutejszej roślinności. Park znajduje się zaledwie kilka minut od centrum miasta. Jest częstym miejscem spotkań mieszkańców, ale także bardzo kuszącą lokalizacją, jeśli chodzi o wakacyjne zwiedzanie Gdańska.

32. Zoo w Gdańsku

Chociaż tego typu miejsc jest przynajmniej kilka w całej Polsce, każde zoo posiada niepowtarzalny, oryginalny klimat. Tak również jest z oliwskim zoo w Gdańsku. Władze zoo zadbały o to, aby zwierzęta posiadały dużą ilość wolnego miejsca, po którym mogą się poruszać. Dzięki temu wyglądają na zadowolone, a zoo jest tak rozległe, iż spokojnie można spędzić w nim cały dzień.

33. Fontanna Neptuna

Gdańsk jest przede wszystkim miastem nadmorskim. Dlatego trudno wyobrazić sobie jego krajobraz bez Fontanny Neptuna, która stanowi przedstawienie mitologicznego bóstwa, które władało morzami i oceanami. Fontanna usytuowana jest pośród kamieniczek, dlatego doskonale oddaje ducha swojej epoki, jak też starego Gdańska.

34. Spacer nad Motławą

Chociaż Gdańsk to miejscowość ulokowana nad morzem, nie tylko molo stanowi tutaj atrakcje. Można także wybrać się na spacer nad Rzeką Motławą. Taka, piesza wycieczka dostarczy wielu miejsc do uchwycenia piękna architektury i miejskich krajobrazów Gdańska. To wyjątkowe miejsce na jego mapie.

35. Pomnik Trzech Krzyży

Historia Gdańska nierozerwalnie łączy się z historią upadku ustroju komunistycznego w Polsce. To właśnie w gdańskiej stoczni miejsce miały strajki, w trakcie których zginęło trzech stoczniowców. By upamiętnić to wydarzenie, jak też samych, zabitych pracowników stoczni, powstał Pomnik Trzech Krzyży. Monument znajduje się tuż przy Muzeum Solidarności.

36. Góra Gradowa

To doskonałe miejsce do tego, by odwiedzić je dwukrotnie – w ciągu dnia i nocą. Wszystko dlatego, że pejzaż ulega diametralnej zmianie, a miasto odkrywa przed nami swój zupełnie nowy urok po zmierzchu. Miasto, ale też nieboskłon, który rozciąga się nad miastem, rozświetlony od świateł ulic.

Góra Gradowa pierwotnie służyła jako obiekt fortyfikacyjny. Od dawna również jest wykorzystywana jako centrum badań astronomicznych.

37. Park im. Ronalda Reagana

To miejsce, które chętnie odwiedzają także mieszkańcy Gdańska. Wszystko dlatego, iż powierzchnia parku jest naprawdę spora. Dzięki temu na jego terenie znajduje się kilka placów zabaw. Można tutaj znaleźć przeurocze alejki, miejsca na grilla, a co więcej, park połączony jest z morzem. Dzięki temu bezpośrednio z parku można przejść bezpośrednio na wybrzeże, by kontynuować spacer w stronę zachodzącego słońca.

38. Kościół św. Katarzyny

Kolejny, ważny na mapie Gdańska obiekt sakralny. Na uwagę zasługuje bogato zdobione wnętrze kościoła. Dodatkowo, za symboliczną opłatą można zwiedzić muzeum oraz wejść na dzwonnicę, z której rozpościera się piękny widok na Gdańsk. Z pewnością warto.

39. Nowy Dom Ławy

To właśnie w tym budynku obradowali ławnicy po tym, jak zostali przeniesieni z Ratusza Miejskiego. Podobnie jak w Domu Artusa, również tutaj wzrok przykuwają modele statków, które zwisają z sufitu. Wnętrza poszczególnych pomieszczeń są pięknie i pieczołowicie udekorowane, przez to obiekt robi naprawdę spore wrażenie.

40. Hevelianum

Jak Heweliusz to nikt inny jak dawny, miejscowy i znany astronom. Dzięki niemu właśnie w Gdańsku powstało centrum astronomiczne. Hevelianum to miejsce, gdzie znajdują się interaktywne wystawy, jak również można bliżej poznać tajemnice kosmosu, jak również prawa, którym ten rządzi się.

41. Ergo Arena

Ten obiekt można zaliczyć to jednej z największych w Polsce aren. Tutaj mecze jako gospodarze rozgrywają siatkarze LOTOS Trefl Gdańsk. Sam obiekt znajduje się na granicy pomiędzy Gdańskiem a Sopotem

42. Statek „Czarna Perła”

Jakże można w ogóle mówić o Gdańsku i nie wspomnieć jeden z ważniejszych atrakcji nadmorskiego miasta? Jest nim oczywiście „Czarna Perła”, która nosi iście piracką nazwę. W 2021 roku statek został odnowiony. Dzięki temu tym bardziej prezentuje się teraz zjawiskowo.

43. Brama Krowia

Ten obiekt z kolei można zaliczyć do jednej z najstarszych bram wodnych w Polsce. Znajduje się nad Motławą, rzeką w Gdańsku, nad którą spacer również polecaliśmy. Powstanie bramy datuje się na XIV wiek.

44. Zielony Most w Gdańsku

To jeden z piękniejszych mostów w tym mieście. Rozpościera się nad rzeką Motławą i łączy Stare Miasto z Wyspą Spichrzów. Most wzniesiono w XVI wieku. Obecnie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych mostów Gdańska.

45. Magnum Arena w Gdańsku

Chociaż na pierwszy rzut oka to miejsce do Paintballa, tak naprawdę skrywa o wiele większe tajemnice. No, może, nie aż tak bardzo skrywa, co może zaoferować. To właśnie tutaj można postrzelać z replik dawnych broni, jak również po prostu stoczyć mecz w Paintball.

Doskonałe miejsce na letnią podróż

Gdańsk, a właściwie Trójmiasto w ogóle to świetna lokalizacja na letni wyjazd. Przede wszystkim okres wakacji, kiedy pogoda dopisuje, plaże są otwarte, a Bałtyk bywa na tyle przychylny, iż spragnionym morskiego pływania pozwala ostudzić rozgrzane od słońca ciało pośród słonych fal.

Gdańsk jest po prostu miejscem bardzo malowniczym. Wszystko za sprawą ciekawej, oryginalnej architektury, której poszczególne, zabytkowe obiekty najczęściej widać na Starym Mieście. Jednak Gdańsk, z biegiem lat rozrósł się do tego stopnia, iż jest ważnym ośrodkiem kulturowym, ale również przemysłowym Polski północnej. W końcu to tutaj mieści się stocznia, a samo miasto jest miastem portowym.

Z pewnością nie sposób poznać, chociażby w najmniejszym stopniu, części zakątków Gdańska, jak też zapoznać się z atrakcjami miasta. Warto przyjechać tutaj na dłuższy wypoczynek. I wcale nie trzeba obawiać się cenami za nocleg. Te potrafią być naprawdę korzystne, nawet w okresie wakacyjnym. Jednak taką podróż warto zaplanować zawczasu. To również ułatwi rezerwację miejsca noclegowego z odpowiednim wyprzedzeniem.

Gdańsk – dla kogo na wakacje?

To miasto ma tak wiele do zaoferowania, że można tutaj wybrać się z paczką znajomych ze studiów, by również zakosztować nocnego życia, czy dyskoteki na plaży, jednak Gdańsk ma wiele w swojej ofercie także dla rodzin z dziećmi. W Starym Mieście, praktycznie każdy skrawek Gdańska to kawałek historii, pełne uroku uliczki, którymi można spacerować bez końca. Dla osób, które mają kiepską orientację i faktycznie obawiają się, że będą tak spacerować i kluczyć bez końca, spokojnie, tak naprawdę urbanistyka miasta jest naprawdę dobrze rozplanowana. W końcu było i w pewnym sensie dalej jest to miasto kupieckie.

Czy warto odwiedzić Gdańsk jesienią lub zimową?

Jeśli ktoś nie planuje przyjechać do miasta ściśle pod kątem leżakowania na plaży i pluskania się w morzu, tak naprawdę każda pora roku jest doskonała ku temu, by Gdańsk po prostu odwiedzić. O każdej porze roku miasto ma wiele do zaoferowania. Co prawda, wraz z nadejściem chłodu ulice trochę pustoszeją. Ale głównie dlatego, że życie turystyczne zapada tutaj w lekki sen zimowy. Z drugiej strony najważniejsze dla Gdańska obiekty, takie jak kościoły, czy muzea najczęściej są czynne. To może natomiast oznaczać brak kolejek, jak też sposobność ku temu, by w bardziej kameralnej atmosferze zwierzać poszczególne obiekty.

Autor: Jakub Tomkiewicz, Redaktor Naczelny portalu nocuje.net

Dodaj komentarz