Mazury – historyczny polski region, nazywany krainą tysiąca jezior, zielonymi płucami Polski i jednym z najmodniejszych miejsc letniego wypoczynku. Nikt z nas nie ma wątpliwości, że jest to obszar bardzo atrakcyjny, od wielu lat cieszący się niesłabnącą popularnością. I słusznie, bo znajdziemy tutaj nie tylko idealne miejsce do żeglowania, ale i ogrom zabytków, rezerwatów natury i pięknych szlaków rowerowych. Polecamy najlepsze z nich.

Choć Mazury nierozerwalnie kojarzą nam się z pięknem przyrody i bogactwem naturalnym (to w końcu najlepsze miejsce w Polsce do obserwacji ptaków!), to ze względu na swoją popularność bywają też nieziemsko zatłoczone. Z jednej strony niestety tracą przez to nieco ze swojego dzikiego uroku, ale z drugiej – nabywają też trochę kosmopolitycznego charakteru, dzięki czemu możemy cieszyć się szeregiem atrakcji, hoteli i SPA. Nie mamy jednak wątpliwości, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, bo wbrew pozorom to region zróżnicowany. 

Kanały mazurskie – szlakiem tysiąca jezior

Ciężko pojechać na Mazury i nie zaznać tego, z czego słyną. Spragnionym ciekawostek powiemy, że jezior nie jest wcale tysiąc, a 2600! Większość z nich to pozostałości po lodowcu, który przez te tereny przeszedł 10 tysięcy lat temu podczas zlodowacenia bałtyckiego. Zaowocowało to nie tylko powstaniem największych jezior w Polsce (Śniardwy, Wigry, Niegocin), ale także wielu łączących je kanałów. Cały szlak mierzy około 150 kilometrów i warto wspomnieć, że z Mazur można nawet drogą wodną dostać się na Bałtyk! Dziś organizowane są tam liczne wycieczki – oczywiście tylko częściami trasy, ale nadal stanowią one bardzo ciekawą atrakcję krajoznawczą. Tym bardziej, że wiele z nich ma w swoim planie także odwiedziny w najpopularniejszych portach lub też lokalnych ciekawostkach. Jedną z nich jest na przykład Żeglarska Smażalnia mieszcząca się na środku jeziora Szymon. Smażone sandacze lub miętusy skonsumowane na wodnym szlaku smakują naprawdę wyśmienicie!

Mikołajki – mazurska perła w koronie

Mikołajki, obok Mrągowa i Giżycka, to jeden z najbardziej rozrywkowych punktów na mazurskiej mapie, a jego historia jako letniska sięga już końców pierwszej wojny światowej. To nie tylko świetna baza wypadowa, ale tez miejsce spotkań, atrakcji i festiwali, ze słynną promenadą. Choć niewielkie i w sezonie letnim bardzo zatłoczone, mają doskonałą infrastrukturę wypoczynkową. Do wyboru mamy także sporo imprez, takich jak Festiwal Króla Sielaw, Festiwal Piosenki Żeglarskiej, czy Szanty w Mikołajkach. Pasjonaci żeglarstwa zwrócą natomiast uwagę na odbywające się regaty na jeziorach: Mikołajskim oraz Tałty. 

Wilczy Szaniec – szlakiem drugiej wojny światowej

Dawna mazurska siedziba Hitlera, Wolfsschanze, jest jednym z najsławniejszych zabytków historycznych na Mazurach i mieści się w miejscowości Gierłoża. Ponad 70 lat temu, w 1944 roku, miał tutaj miejsce nieudany atak na nazistowskiego dyktatora, zaś sam Wilczy Szaniec uważany był za kwaterę główną, w której podejmowano wiele ważnych dla Europy decyzji: plan budowy Tysiącletniej Rzeszy czy tworzenia sieci obozów koncentracyjnych. Do zwiedzania wciąż zachowała się większość z 200 budynków tworzących kompleks, w tym także lotnisko, centrale dalekopisowe, czy dworzec kolejowy.

Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie

Ten niecodzienny rezerwat położony jest na ponad 100 hektarach Puszczy Piskiej, w warunkach najbardziej zbliżonych do tych naturalnych. Choć bardzo duży obszar może przytłaczać zwiedzających, to obserwacja zwierząt została nam bardzo ułatwiona. Organizatorzy zbudowali wiele komfortowych zagród, w których zwierzęta można zobaczyć z bliska, a nawet je karmić i głaskać. Dużo zwierząt możemy zaobserwować także w bezpośrednim kontakcie – część z nich wolno chodzi po parku i przez kilka lat funkcjonowania rezerwatu przyzwyczaiła się do ludzi na tyle, że bez problemu zbliża się do nich na odległość kilku kroków. Zwiedzanie uatrakcyjnią nam dodatkowe wykłady zoologiczne, z których sporo dowiemy się z zwyczajach żyjących tam rysi, łosi, bobrów, puchaczy, osłów, saren, danielów i koników polskich.

Dodaj komentarz