Aperitif to koktajl lub drink na bazie alkoholu, który podawany jest przed posiłkiem w celu podkręcenia apetytu. Nie może to być zbyt ciężki lub słodki napój, ponieważ wtedy odbierze ochotę na dalszy posiłek. Co podawać jako aperitif?

Na początek – aperitif

Aperitif to alkohol, mający pobudzić apetyt gości przygotowujących się do spożywania posiłku. Jego zadaniem nie jest wspólne spożywanie napojów alkoholowym – ma on służyć raczeniu się szklaneczką lub kieliszkiem z drinkiem. Jednocześnie to idea, styl życia lub po prostu – metoda goszczenia. Zaostrza apetyt, pozwala się rozluźnić lub wprowadzić w dobry nastrój, a jednocześnie umila czas oczekiwania na posiłek.

Co pić jako aperitif?

Teoretycznie, jako aperitif można pić każdy alkohol, który nie jest zbyt słodki. Jednak w praktyce w roli aperitifu najlepiej sprawdzają się szampany, wytrawne wermuty i gorzkawe, ziołowe nalewki. Doskonale pobudzają apetyt, rozluźniają atmosferę i sprzyjają wspólnemu celebrowaniu posiłków. Aperitif można porównać do staropolskiego zwyczaju otwierania biesiadowania kieliszeczkiem domowej roboty nalewki.

Jako aperitif warto pić klasyczne drinki: negroni, americano czy proesecco z listkami bazylii i plasterkami ogórka zielonego. Powinny to być koktajne orzeźwiające, z cierpką nutką smakową. My polecamy Wam spróbować drink negroni, którego geneza sięga XX wieku. Jest wykonany z 3 gatunków alkoholi dobrej jakości: ginu, campari i czerwonego wermutu. Dobrze zmieszane składniki, podane na lodzie, z plasterkiem pomarańczy podnoszą apetyt, wspomagają trawienie i co najważniejsze – nie obciążają wątroby.

Czy aperitif jest przystawką?

Absolutnie nie! Aperitif nie jest przystawką! Jest co prawda wstępem do dalszego jedzenia, jednak nie ma on nic wspólnego z nawet najmniejszym daniem. Aperitif jest napojem alkoholowym, występującym najczęściej w postaci klasycznych drinków.

Zdarza się także, że aperitif jest dostępny w opcji bezalkoholowej – może to być delikatna kompozycja toniku lub wody gazowanej z subtelnym dodatkiem smakowym: listkami mięty, bazylii lub plastrami zielonego ogórka.

Aperitif na świecie

W zależności od części świata, kultury lub obyczajów, forma podawania aperitifu może być różna. O ile we Włoszech za klasyczny drink serwowany na rozpoczęcie ucztowania podaje się negroni, o tle w Hiszpanii serwowany jest winiak orujo, a w Grecji – tsipouro, czyli alkohol wyprodukowany z wytłoków winogron. We Francji jako aperitif podany Wam może zostać szampan, cydr, koniak lub lekkie białe wino. Nie istnieje coś takiego jak aperitif jako produkt.

 

Dodaj komentarz

Close Menu