• Post category:Pozostałe

Aperitif to koktajl lub drink na bazie alkoholu, który podawany jest przed posiłkiem w celu podkręcenia apetytu. Nie może to być zbyt ciężki lub słodki napój, ponieważ wtedy odbierze ochotę na dalszy posiłek. Co podawać jako aperitif?

Na początek – aperitif

Aperitif to alkohol, mający pobudzić apetyt gości przygotowujących się do spożywania posiłku. Jego zadaniem nie jest wspólne spożywanie napojów alkoholowym – ma on służyć raczeniu się szklaneczką lub kieliszkiem z drinkiem. Jednocześnie to idea, styl życia lub po prostu – metoda goszczenia. Zaostrza apetyt, pozwala się rozluźnić lub wprowadzić w dobry nastrój, a jednocześnie umila czas oczekiwania na posiłek.

Co pić jako aperitif?

Teoretycznie, jako aperitif można pić każdy alkohol, który nie jest zbyt słodki. Jednak w praktyce w roli aperitifu najlepiej sprawdzają się szampany, wytrawne wermuty i gorzkawe, ziołowe nalewki. Doskonale pobudzają apetyt, rozluźniają atmosferę i sprzyjają wspólnemu celebrowaniu posiłków. Aperitif można porównać do staropolskiego zwyczaju otwierania biesiadowania kieliszeczkiem domowej roboty nalewki.

Jako aperitif warto pić klasyczne drinki: negroni, americano czy proesecco z listkami bazylii i plasterkami ogórka zielonego. Powinny to być koktajne orzeźwiające, z cierpką nutką smakową. My polecamy Wam spróbować drink negroni, którego geneza sięga XX wieku. Jest wykonany z 3 gatunków alkoholi dobrej jakości: ginu, campari i czerwonego wermutu. Dobrze zmieszane składniki, podane na lodzie, z plasterkiem pomarańczy podnoszą apetyt, wspomagają trawienie i co najważniejsze – nie obciążają wątroby.

Czy aperitif jest przystawką?

Absolutnie nie! Aperitif nie jest przystawką! Jest co prawda wstępem do dalszego jedzenia, jednak nie ma on nic wspólnego z nawet najmniejszym daniem. Aperitif jest napojem alkoholowym, występującym najczęściej w postaci klasycznych drinków.

Zdarza się także, że aperitif jest dostępny w opcji bezalkoholowej – może to być delikatna kompozycja toniku lub wody gazowanej z subtelnym dodatkiem smakowym: listkami mięty, bazylii lub plastrami zielonego ogórka.

Aperitif na świecie

W zależności od części świata, kultury lub obyczajów, forma podawania aperitifu może być różna. O ile we Włoszech za klasyczny drink serwowany na rozpoczęcie ucztowania podaje się negroni, o tle w Hiszpanii serwowany jest winiak orujo, a w Grecji – tsipouro, czyli alkohol wyprodukowany z wytłoków winogron. We Francji jako aperitif podany Wam może zostać szampan, cydr, koniak lub lekkie białe wino. Nie istnieje coś takiego jak aperitif jako produkt.

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.