• Post category:Artykuły

Wakacje na jachcie to doskonała forma wypoczynku i rekreacji. Jest to aktywna rozrywka, która nie raz dostarcza sporo emocji. Jest to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu w sezonie letnim. Wiele osób jednak nie decyduje się na wakacje pod żaglami ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Czy taki rodzaj wypoczynku jest odpowiedni dla dzieci?

Od jakiego wieku można zabrać dziecko na jacht?

Nie ma reguł oraz przepisów regulujących tę kwestię. Należy samemu o tym zdecydować. Pamiętajmy jednak, że jacht powinien być dostosowany do wieku dziecka i jego potrzeb, a my powinniśmy być gotowi na wszelkie trudności, związane z taką wyprawą.

Zaplanowanie trasy

Wybierając się na żaglowanie z dziećmi, należy wziąć je pod uwagę planując trasę. Na pewno taka wyprawa z maluchami wiąże się z częstszym stawaniem w portach. Dzieci mogą wtedy wyjść na ląd, wybiegać się czy pójść na lody, dzięki temu wyprawa nie będzie dla nich nudna. Dorośli natomiast mogą uzupełnić zapasy, które przy dzieciach szybko maleją.

Ważne jest też to by wybrać miejsca gdzie żaglowanie jest raczej bezpieczne, pogoda dopisuje i nie ma niebezpiecznych skał. Duża ilość wysp, na których można zrobić postój będzie dodatkowym atutem.

Wybór jachtu

Bardzo ważnym elementem wycieczki jest jacht. To przecież na nim spędzimy najwięcej czasu. Ważne, żeby był komfortowy dla nas i dzieci. Powinien być przestronny, by pomieścić wózki, zabawki czy baseniki dla dzieci. Najlepszą opcją jest katamaran. Ma dużo miejsca w salonie i na pokładzie, jest też bardziej stateczny niż jacht. Dzięki niewielkiemu zanurzeniu, możemy podpłynąć nim bliżej plaży, co jest szczególnie komfortowe jeśli jesteśmy z dziećmi. Manewrowanie tą dużą jednostką, jest także bardzo łatwe. Największym minusem jest jednak koszt czarteru oraz koszty cumowania. Jeśli nie mamy dużych możliwości finansowych, powinniśmy się zastanowić nad jachtem jednokadłubowym, który choć mniej komfortowy, również ma wiele do zaoferowania.

Pamiętajmy by niezależnie od tego czy jest to jacht czy katamaran, zamontować zabezpieczenia. Konieczne są siatki, by dziecko nie wypadło za burtę oraz zabezpieczenia want gdy te są ostre.

Bezpieczeństwo dziecka

Wakacje na jachcie z dzieckiem przede wszystkim powinny być bezpieczne. Kiedy pływamy w trudniejszych warunkach, malec powinien być asekurowany przez osobę dorosłą. W czasie manewrów, najlepiej gdyby zejść z nim pod pokład. Dziecko od początku powinno być oswojone z kamizelką ratunkową. Kupmy więc taką, która będzie wygodna, nie będzie uwierała i przeszkadzała, wtedy nie będzie problemu by malec ją założył. Kolejną ważną rzeczą jest obuwie antypoślizgowe. Na jachcie często bywa mokro i ślisko, a takie obuwie chroni przed niepotrzebnymi wypadkami. Uczulmy też dziecko na to, że taka wyprawa to nie zabawa, a woda bywa niebezpieczna. Ustalmy reguły schodzenia z pokładu czy zachowania na nim. Maluch nie powinien biegać po linach, żaglach i osprzęcie.

Wakacje na jachcie z dzieckiem mogą by bardzo udane, powinniśmy jednak sporządzić plan podróży i być przygotowani na sytuacje awaryjne. Zadbajmy o bezpieczeństwo nasze i naszego malucha.

Dodaj komentarz