Ferie zimowe to czas, który chcemy w pełni wykorzystać. Zazwyczaj staramy się, aby nie był to czas spędzony w domu, tylko abyśmy razem z naszymi pociechami mogli na chwilę oderwać się od codziennego trybu. Nie zawsze jednak mamy na tyle oszczędności, aby zorganizować wyjazd, który będzie nas dużo kosztował. Jednak fajny wyjazd, wcale nie musi być drogi. Zobaczcie nasze propozycje na tani wyjazd w ferie.

Kaszuby

Wybierając się na Kaszuby, stawiamy nie tylko na wycieczkę krajoznawczą, ale i kulturoznawczą! Kaszuby to niezwykle ciekawy region, który aż się prosi o to aby go zwiedzić i poznać bliżej jego historię. Co robić na Kaszubach? Poza tradycyjnymi zimowymi aktywnościami, można skorzystać też z tych mniej oczywistych. Wykorzystując jednak uroki zimy, warto udać się na kulig. To wspaniała atrakcja nie tylko dla dzieci, gwarantująca dużą dawkę humoru i zastrzyk pozytywnej energii. A po kuligu… na pewno zgłodniejecie. To zatem idealny czas na posmakowanie tradycyjnych dań, w które obfituje ten region i kultura. Niewątpliwie tego punktu, podczas zimowej wyprawy, nie możecie ominąć. A co potem? Ano potem, po poznaniu tradycyjnych smaków, poznaj historię regionu. W tym celu, polecamy udać się do skansenu. Muzeum Kaszubski Park Etnograficzny, to miejsce, w którym można zobaczyć jak dawniej wyglądała zimowa wioska na Kaszubach. Można tam zobaczyć chałupy, szkołę, czy warsztaty rzemieślnicze. Będzie to także ciekawe doświadczenie dla najmłodszych, ponieważ pozwoli im na własne oczy zobaczyć, jak to wszystko wyglądało kilkadziesiąt lat temu. 

Jura Krakowsko- Częstochowska

Jeśli obierzemy ten kierunek na ferie zimowe, musimy liczyć się z tym, że nie wszystkie atrakcje, z których słynie Jura Krakowsko – Częstochowska, są dostępne w zimie. Zwiedzanie niektórych z zabytków może być ograniczone lub jak w przypadku jaskiń całkowicie zakazane. Jednak to nie znaczy, że trzeba rezygnować z wyjazdu w tę piękną, malowniczą okolicę. Co więc tam możemy zrobić podczas zimowego wypoczynku? Po pierwsze to świetna okazja by poobcować trochę z naturą. Piesze wycieczki po Szlaku Orlich Gniazd to idealne rozwiązanie dla wszystkich fanów ciekawych wędrówek. Przechadzając się tą trasą będziemy mieli szansę by podziwiać piękne zamki czy ruiny warowni. Na szlaku znajduje się także Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu. Oprócz pięknych górskich szlaków i skałek, warto także chociaż na chwilę odwiedzić znajdujące się tu Sanktuaria, z Jasną Górą na czele. Może nie każde dziecko zainteresują tego typu obiekty, ale wszystko też zależy od naszego podejścia i od tego wytłumaczymy historię tych obiektów najmłodszym. Możemy także znaleźć tutaj nietypową ofertę muzealną. Byliście kiedyś w Muzeum Zapałek? No to nie ma na co czekać! 

Małe Ciche

To dosyć nietypowy wybór na narciarskie szaleństwo, a jednak uważamy, że zdecydowanie warto pomyśleć nad tym kierunkiem podczas planowania ferii zimowych. To niezwykle urocza wioska, która zachwyca turystów. A co ciekawe… jeszcze kilkanaście lat temu nikt się nie spodziewał, że będzie to tak chętnie odwiedzane miejsce przez miłośników zimy w górskich klimatach? Co zachęca do odwiedzenia tej wioski? Oprócz pięknych, wręcz magicznych widoków, przyciągają w to miejsce dobre stoki narciarskie. Są one także odpowiednim wyborem dla osób początkujących, gdyż stok jest łagodny. Sprawia to, że nauka jazdy na nartach, czy snowboardzie to sama przyjemność!

Białowieża

Dlaczego proponujemy wybrać Białowieżę? Odpowiedź jest prosta! Bo to miejsce, w którym zdecydowanie możemy oderwać się od rzeczywistości i poczuć się jak w innej krainie. I to to, na czym wielu z nas zależy w ferie. Niewątpliwie jest to kierunek dla osób, które wyobrażają sobie wyjazd zimowy bez nart. Jednak przecież nie zawsze ferie zimowe, muszą oznaczać wyjazd na stok narciarski. Co warto zobaczyć? Pytanie wydaje się właściwie trochę nie na miejscu, bo chyba większości z nas na myśl od razu przychodzi Białowieski Park Narodowy. I jeśli do tej pory nie mieliście okazji zobaczyć tego miejsca na własne oczy, czas to zmienić! Taki spacer zdecydowanie oczyszcza umysł, ale także i płuca. Zatem w okresie ciężkiej zimy w mieście, gorąco polecamy to bajkowo-przyrodnicze miejsce. Niewątpliwie nie powinniśmy sobie podczas takiej wycieczki odmawiać sobie wszelkiego rodzaju przysmaków z tego regionu.

Praga

Tak jest! To nie żadna pomyłka. Wyjazd za granicę nie zawsze musi wiązać się z wysokimi kosztami. Nieraz wyjazd poza granicę Polski może okazać się tańszym rozwiązaniem, niż wypoczynek zimowy w kraju. No a co warto zobaczyć w Pradze? Nie odmawiamy sobie oczywiście spaceru Mostem Karola. A jeśli już tam się znajdziemy, warto wejść na Staromiejską Wieżę Mostową, która właśnie znajduje się przy Moście. Praga obfituje także w liczne muzea. Ciekawym wyborem jest wizyta w Czeskim Muzeum Muzyki. Nie znajduje się ono w ścisłym centrum Pragi, dlatego też jest to miejsce, w którym nie ma aż tak dużo turystów. W muzeum jest również dużo interaktywnych gadżetów, co niewątpliwie przyciągnie uwagę najmłodszych i będzie fajnym sposobem na poznanie historii muzyki. Oprócz tego, spacer po centrum czeskiej stolicy, to okazja to podziwiania pięknej architektury, a także zobaczenia Praskiego Zegaru Astronomicznego, którego nie sposób ominąć podczas spaceru. 

Czy któraś z naszych propozycji przypadła Wam szczególnie do gustu? 

Natalia Żabińska

Dodaj komentarz