Masz do dyspozycji tylko kilka wolnych dni i marzysz o wyjeździe? Do urlopu daleko, a Twoje wewnętrzne akumulatory potrzebują naładowania? Rozwiązaniem okaże się tzw. city break, czyli trwająca 2-4 dni intensywna wycieczka do innego miasta. Sprawdź, dokąd warto pojechać!

Dobrym pomysłem na city break okaże się jedno ze mniejszych polskich miast. Za wyborem takiego kierunku przemawia mniejsza odległość (a więc krótsza i tańsza podróż) oraz… spokój. Czy może być bowiem coś przyjemniejszego niż zwiedzanie pięknych miejsc bez towarzystwa tłumów turystów? Specjaliści od podróżowania z Sun&Snow podpowiadają, gdzie jechać, by spędzić naprawdę udany krótki urlop!

Nocleg nad morzem, czyli city break w Krynicy Morskiej

Morze przed sezonem? Tak! Zwłaszcza, jeśli od opalania wolisz spacery i podziwianie pięknych krajobrazów.

Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej, z obu stron jest więc oblana wodami Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego. Jej obszar jest w całości objęty Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana. Nic dziwnego – znajduje się tu m.in. Wielbłądzi Grzbiet, czyli wysoką wydmę, z której widać jednocześnie zatokę i zalew.

Inne atrakcje Krynicy Morskiej to:

  • latarnia morska;
  • port rybacki i pasażerski;
  • ulica Teleexpresu;
  • lunapark.

W czasie pobytu w mieście warto również poznać okolice – przejechać się kolejką wąskotorową w Jantarze, odwiedzić Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich czy oddać się w refleksji w Muzeum Stutthof.

Uzdrowiskowy pobyt w Krynicy-Zdroju

Miłośnikom górskich krajobrazów spodoba się natomiast w Krynicy-Zdroju – uzdrowiskowym miasteczku w Beskidzie Sądeckim. Miejsce to nazywane jest „perłą polskim uzdrowisk”. Pierwsze domy zdrojowe zaczęły powstawać tu już w XVIII wieku. Od tamtej pory w Krynicy gościły takie postaci jak Józef Piłsudski, Jan Matejko, Władysław Reymont, Henryk Sienkiewicz czy Józef Ignacy Kraszewski.

Obecnie w mieście działają liczne sanatoria oraz rozlewnie i pijalnie wód mineralnych i leczniczych. Krynica-Zdrój jest chętnie odwiedzana zwłaszcza przez osoby zmagające się chorobami układu trawiennego, moczowego i krążenia.

Poza obiektami uzdrowiskowymi, w Krynicy-Zdroju warto zobaczyć:

  • muszlę koncertową z okresu międzywojennego;
  • drewniany kościół Przemienienia Pańskiego;
  • murowaną cerkiew Objawienia Pańskiego.

Miasto to również doskonały punkt wypadowy do wycieczek w góry. Krynicę-Zdrój otaczają bowiem wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika.

Cisza i spokój, czyli nocleg w Pasymiu

Jeśli jednak szukasz prawdziwego wyciszenia – idealnym miejscem na przedsezonowy city break będzie Pasym. To najstarsze miasto na Mazurach (założone przez Zakon Krzyżacki), zamieszkiwane jedynie przez nieco ponad 2,5 tysiąca osób. Leży pomiędzy trzema jeziorami – Kalwą, Leleskim i Gromem.

Poza spacerami po malowniczych okolicach jezior, w Pasymiu warto znaleźć czas na:

  • zwiedzenie późnogotyckiego kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa, wybudowanego na miejscu dawnego zamku;
  • podziwianie klasycystycznego ratusza;
  • wyprawę wzdłuż pozostałości miejskich murów z XIV wieku.

 

W każdym z tych miast, dla zapewnienia sobie większego komfortu wypoczynku, warto skorzystać z noclegu w jednym z apartamentów Sun&Snow.

Dodaj komentarz