Sezon letni w pełni i większość z nas ma chyba już plany wakacyjne, nawet jeśli jest to wrzesień, lub październik. Oferta zagranicznych wycieczek kusi różnorodnością i dość niskimi cenami i wiele osób z ciekawością spogląda w stronę egzotycznych eskapad. Warto jednak pamiętać, że i nasz kraj ma do zaoferowania wiele ciekawych miejsc. 

 

Może w tym roku pora docenić polskie wybrzeże? 

Powód nr 1 – komfort i bezpieczeństwo

Jednym z głównych powodów popularności bałtyckiego wybrzeża jest fakt, że można łatwo dotrzeć tu z każdego miejsca w Polsce. Podróż samochodem jest komfortowa i niedługa, nawet gdy na wakacje przybywasz z odległej części kraju. 

 

Do najpopularniejszych nadmorskich kurortów bez żadnego problemu dotrzesz też autobusem lub pociągiem, a z niektórych miast – nawet samolotem (nie masz jeszcze pomysłu? Sprawdź domki i apartamenty w Ustce). Wyeliminowany jest też problem konieczności posiadania np. paszportu czy testów na COVID-19, których wymagają niektóre zagraniczne cele podróży. 

 

Podsumowując, nad polskie morze jedziesz jak chcesz i kiedy chcesz i bierzesz tak duży bagaż, jaki tylko masz ochotę. Ogromnym plusem jest też bezpieczeństwo. Gdy podróżujesz do innych krajów, często wymieniasz walutę i dokonujesz wielu transakcji, które nie zawsze są bezpieczne. Choć oczywiście w każdym kraju jesteś narażony na oszustów, przeliczanie pieniędzy i transakcje za granicą mogą być tym ryzykiem jeszcze bardziej obarczone. Podróżując po polskim wybrzeżu, większość transakcji dokonasz bezgotówkowo i nie musisz wymieniać waluty.

Powód nr 2 – polskie morze to zdrowe wakacje

Polskie wybrzeże to nie tylko relaks i bezpieczny odpoczynek. To też doskonałe miejsce dla osób, które chcą poprawić swoje zdrowie. 

 

Mikroklimat bałtyckiego wybrzeża to jeden z jego największych atutów. Jakość klimatu poprawiają dodatkowo coraz intensywniej wdrażane działania proekologiczne. Polski nadmorski klimat to świeże, czyste wiejące od morza powietrze z dużą ilością zdrowego jodu. 

 

Morze Bałtyckie ma więcej jodu niż ciepłe morza (im cieplejsze jest morze, tym woda szybciej paruje, dlatego to chłodniejsze morza mają więcej jodu). Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do produkcji hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i T3 – przez co reguluje prawidłowe funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego, mięśni, serca, nerek i przysadki mózgowej. Hormony tarczycowe warunkują też utrzymanie prawidłowej temperatury ciała, wpływają pozytywnie na przemianę materii i biorą udział w procesach oddychania komórkowego i wytwarzania energii. Jod jest więc doskonałym dodatkiem do nadmorskich wakacji! Tym bardziej że okolice Bałtyku charakteryzują się stosunkowo wysoką prędkością wiatru, dzięki czemu jod jeszcze lepiej się roznosi. 

 

Nie bez powodu nad polskim morzem znajdziesz tak wiele uzdrowisk i ośrodków rehabilitacyjnych.

Powód nr 3 – atrakcje dla dzieci i dorosłych

Wakacje nad polskim morzem to nie tylko wylegiwanie się na plaży. Ustka i inne nadmorskie miejscowości mają turystom wiele do zaoferowania. Długie spacery w okolicznych lasach, dziesiątki kilometrów tras rowerowych, pokazowe rejsy organizowane przez rybaków – to propozycje dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. Jest też sporo zabytków, które warto odwiedzić. Latarnie morskie, neogotyckie kościoły, pomniki i muzea to tylko przykłady. Dzieci na pewno chętnie spędzą czas w wesołych miasteczkach, dmuchanych zamkach, w odkrytych i zakrytych aquaparkach czy jeżdżąc na rowerach wodnych. 

 

Wiele hoteli oferuje też ekscytujące animacje i zajęcia rozwojowe dla najmłodszych. Gwarantujemy, że przygody z nadmorskich wakacji jeszcze długo będą wspominane z wypiekami na twarzy. Całkowicie mija się więc z prawdą stwierdzenie, że w Polsce nie ma takich atrakcji dla dzieci, jakie spotkać można za granicą.

Podsumowanie

Jak widzisz, wakacje nad polskim morzem mogą być dużo bardziej atrakcyjną opcją niż wyjazd za granicę. Bałtyk jest piękny i bogaty w jod, plaże czyste, a nadmorskie miejscowości – malownicze i bezpieczne dla turystów. Jeśli dodasz do tego różnorodne atrakcje, nie tylko te wodne, czeka Cię cudowny urlop!

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.