Jastarnią jest niewielką miejscowością zlokalizowaną na Półwyspie Helskim. Liczy sobie około dwóch tysięcy mieszkańców, choć w sezonie letnim liczba ta zdecydowanie wzrasta. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego, skoro Jastarnia może pochwalić się aż pięcioma kąpieliskami, portem morskim i aż trzema przystaniami. Wizyta w Jastarni uświadamia zresztą, że nie jest to wcale jedyna atrakcja, z jaką mamy do czynienia.

O Jastarni w skrócie

Pierwsze zapiski poświęcone Jastarni pochodzą z drugiej połowy szesnastego wieku i to właśnie one informują nas o tym, że miejscowość od samego początku miała status wsi królewskiej. Jej rozwój datuje się jednak przede wszystkim na osiemnasty wiek, kiedy to w miejscowości założono najpierw kościół, a potem szkołę.

W dwudziestoleciu międzywojennym powstał tu port rybacki, a doprowadzenie linii kolejowej przyczyniło się do tego, że do Jastarni zaczęli zjeżdżać pierwsi turyści. Ich obecność jest zresztą widoczna do dziś i kształtuje wypoczynkowy charakter miejscowości.

Co oglądać w Jastarni?

Niewielki rozmiar miejscowości wcale nie oznacza, że turyści muszą ograniczać się do wizyt składanych na plaży. W miasteczku znajduje się przynajmniej kilka budowli, które warto zobaczyć, jedną z najważniejszych z nich jest zaś Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny.

Jego budowa został zainaugurowana w latach trzydziestych dwudziestego wieku, do wybuchu drugiej wojny światowej świątynia została przy tym wykończona tak wewnątrz, jak i na zewnątrz. W latach pięćdziesiątych ukończono wieżę kościoła, na początku lat siedemdziesiątych – okazałe drzwi wejściowe. Dziś w kościele można podziwiać także dwa cenne obrazy pochodzące z przełomu szesnastego i siedemnastego wieku.

 

Jeśli bardziej niż ośrodki kultu interesują nas miejsca, które mogłyby przybliżyć nam życie lokalnej społeczności, również nie powinniśmy mieć powodów do narzekania. Jednym z takich miejsc jest Muzeum Pod Strzechą – prywatne muzeum, w którym możemy dowiedzieć się, jak niegdyś wyglądała praca rybaków z Jastarni.

W muzeum możemy podziwiać zarówno sieci, jak i inne narzędzia do połowu ryb pamiętające jeszcze dziewiętnaste stulecie. Można też zobaczyć, jak wyglądała izba rybacka z początku dziewiętnastego wieku oraz najpopularniejsze w tym czasie sprzęty w gospodarstwie domowym. Muzeum Pod Strzechą w szczególny sposób przypada do gustu dzieciom, warto więc zabrać do niego maluchy i zafundować im nietypową atrakcję nadmorską, o której będą jeszcze długo opowiadać z wypiekami na twarzy.

Miłośnicy militariów mogą też zobaczyć Ośrodek Oporu Jastarnia, który zaczął być budowany w roku 1939, w związku z rosnącym zagrożeniem konfliktem zbrojnym. Prace miano zakończyć w listopadzie 1939 roku, wybuch wojny pokrzyżował jednak te plany. Gdy wybuchła wojna punkt oporu był gotowy do spełnienia swoich funkcji, choć nadal trwały w nim prace wykończeniowe. Co ciekawe, polski projekt został uznany za wartościowy również przez Niemców, którzy w czasie wojny zdecydowali się na utrzymywanie fortyfikacji w sprawności bojowej.

Artykuł przygotowany we współpracy z Blueapart.pl – wynajem apartamentów w Jastarnii i Juracie

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.