• Post category:Pozostałe

Lato to okres urlopów i wywołanego tym wzmożonego ruchu lotniczego. Sprawdź, które linie najlepiej poradziły sobie z obsługą pasażerów w wakacje 2018 roku*, a które zanotowały najwięcej zakłóceń i opóźnień?

Podniebni liderzy w ilości wykonanych lotów latem 2018

Na czele znalazł się lider wśród tanich przewoźników lotniczych – irlandzki Ryanair wykonał w tym czasie aż 210 000 lotów. Na drugim i trzeci miejscu znalazły się linie EasyJet oraz Deutsche Lufthansa S.A. z liczbami lotów na poziomie odpowiednio 160 000 i 150 000. Do granicy 100 000 zbliżyło się również Air France.

Zakłócone, czyli odwołane i opóźnione loty w okresie letnim 2018

Czym są loty zakłócone? To przede wszystkim odwołanie lub opóźnienie połączenia co najmniej o 3 godziny. Do zakłóceń może jednak również zaliczyć odmowę wejścia na pokład (tzw. nadkomplet rezerwacji) lub utratę połączenia przy dwóch lub więcej lotach na tej samej rezerwacji (te jednak nie zostały ujęte w naszych statystykach).

Najwięcej zakłóceń lotów odnotowano w przypadku Deutsche Lufthansa SA – było to aż 4 271, na drugim miejscu znalazł się EasyJet z 3 987 zakłóconymi lotami, niechlubne podium zamyka natomiast Ryanair – 3 559 zakłóconych lotów. Warto jednak zauważyć, że to dokładnie te same linie, które zrealizowały najwięcej połączeń lotniczych, rzetelniejszą statystyką będzie zatem odsetek zakłóconych lotów.

Tutaj natomiast na prowadzeniu znalazły się linie HOP! – 4,23% zakłóconych lotów. Drugie i trzecie miejsce to Vueling oraz Eurowings z zakłóconymi lotami na poziomie kolejno 3,92% i 3,67%. Należy też odnotować, że w ścisłej czołówce sklasyfikowano rodzimy LOT ze wskaźnikiem 3,32% zakłóconych lotów.

Ranking linii z największym odsetkiem zakłóconych lotów przedstawiono w tabeli poniżej:

Linia lotnicza a pasażer – ilu z nich spóźniło się do miejsca docelowego, a ilu nie dotarło na miejsce?

Najwięcej lotów odwołanych odnotowała Deutsche Lufthansa S.A. – aż 3 874. Niemal o połowę mniej miało Eurowings – 2 050. Gdy jednak porównamy te liczby z łączną liczbą lotów, okazuje się, że skuteczniejszą linią jest jednak pierwsza z wymienionych, gdyż odsetek odwołanych lotów wynosi 2,46%, podczas gdy w przypadku Eurowings to aż 2,99%. Niemal 3% lotów odwołały również tanie linie z Hiszpanii – Vueling.

Co ciekawe przewoźnik z Barcelony przewodzi również w odsetku lotów opóźnionych (1,08% przy 702 opóźnionych lotach). W tej kategorii wysoko sklasyfikowano także Air France (0,86% przy 853 opóźnionych lotach) oraz EasyJet (0,81% przy 1347 opóźnionych lotach). British Airways i Ryanair odnotowały natomiast skalę opóźnień lotów na poziomie odpowiednio 0,61% i 0,51%.

Najbardziej niezawodne linie lotnicze tego lata

Latem 2018 najrzetelniejszą i najlepiej funkcjonującą linią lotniczą był przewoźnik ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Etihad Airways zanotował jedynie 15 zakłóconych lotów, co przełożyło się na odsetek równy 0,07%. Nie jest to specjalnym zaskoczeniem, wszak Etihad od lat znajduje się w czołówce niemal wszystkich rankingów dla linii lotniczych.

Dalsze miejsca mogą jednak być pewną niespodzianką. Na drugim i trzecim miejscu plasują się bowiem Pegasus i rosyjski Aeroflot z zakłóconymi lotami na poziomie odpowiednio 0,17% i 0,19%. Czwarta i piąta pozycja to Olympic Air i Aegean Airlines; kolejno 0,21% i 0,26% zakłóconych lotów. Warto odnotować także statystyki dla światowych liderów wśród linii lotniczych, czyli Turkish Airlines oraz Emirates. Odsetek odwołanych lotów w ich przypadku wynosił 0,41% i 0,46%.

Ranking najlepszych lotniczych za okres lata 2018 przedstawia tabela poniżej:

Korzystaj z najlepszych linii

Podróż samolotem to nie tylko komfort i wygoda, ale również pewność dotarcia do celu o wyznaczonym czasie. Dlatego też warto wybierać linie, które dokładają wszelkich starań ku temu, aby pasażerowie nie musieli obawiać się jakichkolwiek zakłóceń związanych z lotem. Pamiętaj też, że jeśli twój lot zostanie zakłócony, możesz ubiegać się o odszkodowanie, a zależnie od przyczyny, należy ci się odszkodowanie w kwocie nawet 600 €. Gratyfikacja powinna zostać przyznana w przypadku lotu opóźnionego i odwołanego, a także w sytuacji odmowy wejścia na pokład oraz spóźnienia na przesiadkę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie GIVT.

* Przedstawione statystyki opracowane przez GIVT na bazie danych OAG, dotyczą regularnych przewoźników lotniczych i nie obejmują lotów czarterowych oraz linii lotniczych, które w okresie od czerwca do sierpnia 2018 wykonały mniej niż 10 000 lotów. Zalicza się tu jedynie te loty, których lotnisko wylotu lub przylotu znajdowało się na terenie Unii Europejskiej.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.