Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"
07-31-2012, 02:29 PM
Post: #1
Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"
Witam serdecznie! Zapraszam do przeczytania krótkiego tekstu o naszej rodzimej Saharze Smile

Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"

Na obszarze malowniczej gminy Klucze, znajduje się największy w Polsce obszar lotnych piasków, o powierzchni 32 km2, który zwany jest Polską Saharą. Pustynia Błędowska mierzy prawie 10 km długości, a miejscami nawet 4 km szerokości. Z zachodu na wschód, przez naszą krajową Saharę przepływa rzeka Biała Przemsza, która bierze swój początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

[Obrazek: 08bd68c05da5fc8e8a38a3b073c41ba08e23e21c.JPG]

Pustynia Błędowska jest atrakcyjnym terenem wędrówek pieszych. Najpopularniejszym szlakiem jest żółty Szlak Pustynny, na trasie którego można spotkać wiele chronionych i endemicznych gatunków flory i fauny. Przez Polską Saharę przebiega również szlak jeździecki - „Transjurajski Szlak Konny”, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród miłośników jazdy konnej. Pustynia Błędowska wpisała się również do historii polskiej kinematografii – sceny pustynne w ekranizacji „Faraona” Bolesława Prusa, zostały nakręcone między innymi w scenerii Polskiej Sahary.

Surowy obszar pustynny, już na początku XX wieku służył jako poligon. Do dziś na terenie Pustyni Błędowskiej zachowały się trzy bunkry, a także sporo niewypałów. W związku z tym, ze względu na trwające prace saperskie, do końca 2013 roku, południowa część Polskiej Sahary jest zamknięta dla turystów.

Więcej informacji turystycznych i ciekawostek, a także legenda powstania Pustyni Błędowskiej dostępna jest na łamach międzynarodowego portalu Regio4trip.eu, na który serdecznie zapraszam Smile

Już jutro na oficjalnej stronie w serwisie Facebook, rusza konkurs z cennymi nagrodami! Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału. Więcej informacji na www.facebook.com/Regio4trip

[Obrazek: 1.jpg]
Cytat
12-13-2012, 01:43 PM
Post: #2
RE: Pustynia Błędowska - "Polska Sahara"
wraz z małżonką od ok 4 lat aktywnie chodzimy z kijkami! Początkowi często różnego rodzaju osoby śmiały się z nas ( krzycząc np; Te narciarz, zgubiłeś narty! ) ale to chyba związane jest z poziomem społeczeństwa.

http://www.pass-4sure.info/braindumps/201-01.html
http://www.icdl.com/
http://www.kyoto-u.ac.jp/en
Cytat


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości