Jeśli nie chcesz zmarznąć na stoku, a jednocześnie nie chcesz ograniczać zakresu swoich ruchów, wkładając na siebie wiele warstw odzieży termicznej, rozwiązaniem problemu może być bielizna z wełny merino. Ten specyficzny rodzaj wełny pozyskiwanej z nowozelandzkiego gatunku owiec (Merynosy) charakteryzuje się unikalnymi właściwościami – zapewnia wysoki komfort cieplny, odprowadza nadmiar wilgoci z powierzchni skóry, zapobiegając nadmiernemu poceniu się podczas wysiłku fizycznego, szybko wysycha, jest lekki, trwały i w odróżnieniu od klasycznej wełny, przyjemny w dotyku (wełna merino nie gryzie). Bielizna i odzież wierzchnia w postaci bluz lub swetrów wykonanych z wełny merino będzie zatem doskonałym wyborem dla każdego, kto kocha narty i innego rodzaju aktywności realizowane w górach, zwłaszcza w okresie największych zimowych chłodów.

Właściwości wełny merino

Owce żyjące w górach Nowej Zelandii zostały przystosowane przez naturę do życia w skrajnych warunkach termicznych, w ekstremalnie niskich temperaturach w czasie zimy i wysokich temperaturach podczas lata. Wytwarzana przez merynosy wełna ma zdolność do oddawania nadmiaru wilgoci i ciepła, i jednocześnie chroni zwierzęta przed chłodem pochodzącym z zewnątrz – nie przepuszcza wilgoci ze środowiska zewnętrznego, chroni zwierzę przed zimnem i wiatrem.

Można powiedzieć, że taka wełna grzeje zimą i chłodzi latem. Dzięki wyjątkowym właściwościom wełna merino zaczęła być używana do produkcji odzieży termicznej i termoaktywnej dedykowanej miłośnikom gór, najpierw alpinistom i himalaistom, a w dalszej kolejności narciarzom, miłośnikom trekkingu i innych zimowych aktywności. Jedną z pierwszych firm, jakie zajęły się produkcją odzieży z tego gatunku wełny była firma Icebreaker.

Dziś jest ona jednym z najbardziej uznanych na rynku producentów odzieży merino przeznaczonej do zastosowań sportowych i turystycznych.

Jak ubrać się w góry?

Planując wyjazd na narty lub na zimową wyprawę trekkingową, warto zabrać ze sobą trzy rodzaje odzieży termicznej. Jest to bielizna termiczna, odzież drugiej warstwy, czyli ciepła bluza i spodnie oraz kurtka. Oczywiście do podstawowego zestawu doliczyć należy także niezbędne w górach dodatki odzieżowe takie jak: rękawice, ciepłe skarpety, czapkę, szalik lub komin. Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najwyższego komfortu cieplnego i maksymalnej swobody ruchów, warto postawić na markową odzież termoaktywną, na przykład na wspomnianą na wstępie odzież z wełny merino.

W ofercie firmy Icebreaker znaleźć można wszystkie typy odzieży warstwy wewnętrznej i zewnętrznej, a także czapki i inne dodatki odzieżowe, które również zostały wykonane właśnie z tego wyjątkowego gatunku wełny. Oczywiście ubrania z wełny merino znajdziemy również w ofercie wielu innych, znanych producentów odzieży termicznej i termoaktywnej i tylko od naszych indywidualnych upodobań zależy to, jaką markę odzieży wybierzemy.

Niezależnie od marki, w góry zabieramy ze sobą ciepłą, najlepiej szybkoschnącą bieliznę bezszwową, lekką i ciepłą bluzę oraz kurtkę, która zabezpieczy nas nie tylko przed zimnem i wiatrem, ale także przed deszczem lub śniegiem.

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.