Podkarpacie jest trochę niedocenianym obszarem geograficznym Polski. Podziwiamy austriackie Alpy, tęskno nam do malowniczych zamków nad Loarą – tymczasem na południowym krańcu Polski roztaczają się idylliczne krajobrazy górskie z wyjątkowym pałacami na pierwszym planie.

Cudze chwalimy, swego nie znamy – ruszajmy zatem w wirtualną podróż po Podkarpaciu poznając jego najciekawsze zakątki, gdzie tajemnicza historia łączy się z pięknem natury. Podróż zaczynamy od Rzeszowa. Gdyby spojrzeć na mapę województwa podkarpackiego wspomniane miasto leży w samym centrum regionu.

Rzeszów – serce podkarpackiego regionu

Rzeszów bez dwóch zdań jest głównym ośrodkiem gospodarczym, administracyjnym i kulturowym – ale nie jedynym. Miasto można potraktować jako początek wycieczki po regionie i swoistą bazę wypadową. Będąc w województwie podkarpackim warto wybrać się do Przemyśla, a następnie do Krosna, skąd już prosta droga do Bieszczad – czas przejazdu do ośrodków dla turystów wynosi około 2 godzin. Proponowaną trasę można oczywiście urozmaicić – oprócz wymienionych wyżej ośrodków jest jeszcze co najmniej kilka miejsc wartych zobaczenia. W samym Rzeszowie piękno natury można podziwiać zwiedzając Rezerwat przyrody Lisia Góra. Dla miłośników historii polecamy Muzeum Dobranocek i Muzeum Okręgowe. Warto zobaczyć także Rzeszowską Fontannę Multimedialną, która najlepiej prezentuje się po zmroku oraz oraz okazały Letni Pałac Lubomirskich i zamek w klasycystycznym stylu. Słynna jest również wznosząca się na wysokość ok. 10 m budowla – Pomnik Czynu Rewolucyjnego. Rzeszowianie śmieją się, że nie zobaczyć go to tak, jakby być w Paryżu i nie zwiedzić wieży Eiffla – w odróżnieniu jednak od słynnej „Paryskiej Damy” awangardowy monument wzbudza zabawne skojarzenia i co pewien czas robi się o nim głośno.

Przemyśl – wyjątkowa architektura świecka i sakralna

Piękno Przemyśla tkwi w jego zabudowie – znajdziemy tam perły zarówno świeckiej, jak i sakralnej architektury. Wieża zegarowa, przemyskie podziemia, a także kilka muzeów to gratka dla amatorów historii. Warte zobaczenia są również Sobór św. Jana Chrzciciela i Klasztor Karmelitów a także zamek w Krasiczynie oddalony od Przemyśla zalewie kilka minut jazdy.

Krosno i okolice – atrakcje dla każdego

Gdyby spojrzeć na główne atrakcje turystyczne Krosna i okolic, to już na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Do ciekawych miejsc należy Muzeum Motoryzacji. Dla bardziej aktywnych polecamy Linowy Park Przygody. Spośród monumentów największe zainteresowanie budzą dwa pomniki – Pomnik Ignacego Łukasiewicza oraz Pomnik ku czci poległych powstańców. Warte zobaczenia są również kolekcje eksponatów w Muzeum Rzemiosła oraz Muzeum Podkarpackim. Listę najciekawszych miejsc Krosna zamyka Centrum Dziedzictwa Szkła.

Bieszczady – oferują więcej niż myślisz!

Bieszczady są piękne same w sobie – jako dzieło natury. Nie brak tam szlaków turystycznych i wzniesień, wartych do zdobycia, choćby dla zobaczenia malowniczych krajobrazów, które pozostaną w pamięci na całe życie. Niemniej bardziej wymagającym turystom Bieszczady oferują nieco więcej. Będąc w regionie warto przemyśleć wycieczkę autokarem Szlakiem Ikon, do Sanoka, Leska i Ustrzyków Dolnych. Na liście najciekawszych miejsc znajdziemy także Polańczyk Zdrój, Ciśniańsko – Wetliński Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Doliny Sanu, Cisną oraz oczywiście – Bieszczadzki Park Narodowy.

Łańcut – miasto zamków i storczyków

O miano ikony tego ośrodka konkurują dwa okazałe zamki – Zamek Lubomirskich i Potockich oraz ten znany z pocztówek i zdjęć – Zamek w Łańcucie, który tę „walkę” z powodzeniem wygrywa. Oprócz wspomnianych zabytkowych kompleksów warto zobaczyć także ogród botaniczny z parkiem określane po prostu jako Park Zamkowy oraz Storczykarnię – prawdziwy raj dla miłośników tych egzotycznych kwiatów znanych również jako orchidee.

Wypoczywaj w Leżajsku, zwiedzaj Kolbuszową i inne miasteczka

Na skraju Puszczy Sandomierskiej leży Leżajsk – miasto o bogatej historii dziś znane głównie z reklamy piwa pochodzącego z tego regionu. Proponujemy poznać je od nieco innej strony. Na liście najciekawszych miejsc znajdziemy bowiem takie miejsca, jak Rezerwat przyrody Las Klasztorny, Muzeum Ziemi Leżajskiej oraz Florydę – tak nazwano sztuczny zbiornik zaporowy na strudze Jagódka, ponieważ wzbudza skojarzenia ze słonecznym półwyspem (trzeba go zobaczyć, żeby zrozumieć). Poza wymienionymi wyżej ośrodkami do najbardziej malowniczych miast Podkarpacia należą również Jarosław i Strzyżów, Kolbuszowa oraz Blizna.

Podkarpacie – tak wiele miejsc do odkrycia!

Wycieczka autokarem to pomysł na wakacje dla każdego – bez względu na to, czy ma mniej lub bardziej ograniczone możliwości finansowe. W zaplanowaniu trasy pomoże doświadczony kierowca autokaru. W odróżnieniu od podróży samochodem, możesz całkowicie oddać się przyjemności podróżowania. Loty samolotem, czy nawet podróże pociągiem nie pozwolą na tak dokładne poznanie zwiedzanych miejsc. Współczesne, polskie autokary standardem i komfortem podróży dorównują zachodnim sąsiadom, a specyfika wycieczek autokarowych polega na tym, że możesz dotrzeć do każdego miejsca poznając jednocześnie miejscową ludność i jej zwyczaje, podziwiając mijane miasteczka i napawając się malowniczymi krajobrazami. Kup bilet i wyrusz w wycieczkę po jednym z najciekawszych regionów ojczyzny.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą autokary-lancut.pl

 

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.