Era pierwszych wejść na najwyższe szczyty świata jest już ponad pół wieku za nami. Mount Everest został zdobyty przez Edmunda Hillary`ego i Tenzinga Norgaya w 1953 roku. Pozostałych 13 szczytów ośmiotysięcznych zostało zdobytych w latach 1950 – 1964.

Obszarów górskich na świecie jest na szczęście tak wiele, że alpiniści wciąż znajdują przestrzeń do samorealizacji. Nowe drogi na szczyt, inny styl przejścia, wejścia zimowe i wiele innych sposobów na zdobywanie gór oraz wspinaczkę. Mimo wielu lat eksploracji, na Ziemi wciąż znajdują się góry, na których nie stanęła ludzka stopa. Na obecną chwilę (rok 2018), najwyższy niezdobyty szczyt świata to znajdujący się w Bhutanie Gangkhar Puensum. Najwyższy dziewiczy szczyt mierzy 7570 m n.p.m. i jest zarazem 47. szczytem naszej planety oraz najwyższą górą w Bhutanie.

Szczyt Ganghar Puensum widziany z dalszej perspektywy, fot. Juliette’s

Niezdobyty szczyt: cztery próby

Bhutan będący jednym z najbardziej zamkniętych krajów świata, zezwolił po raz pierwszy na wspinaczkę w 1983 roku. W latach 1985 i 1986 cztery ekspedycje próbowały zdobyć szczyt, jednak żadna z wypraw nie zakończyła się sukcesem. Film dokumentujący próbę zdobycia szczytu w 1986 roku, pod kierownictwem Steve`a Berry`ego. https://www.youtube.com/watch?v=U6IKQSu8gOg

Zakaz wspinaczki na niezdobyty szczyt

Z powodów religijnych, władze Bhutanu w 1994 roku zakazały wspinaczki powyżej 6000 metrów, a w 2003 roku zakazano wspinaczki w ogóle. Jak na razie nic nie wskazuje na to żeby decyzja miała zostać zmieniona, tak więc prawdopodobnie Gangkhar Puensum jeszcze przez pewien czas pozostanie najwyższą niezdobytą górą świata.

Są i teorie spiskowe 🙂

Czy to nie dziwne, że w erze wysoko rozwiniętej technologii wspinaczkowych oraz niepohamowanego pędu alpinistów do odkrywania nowych gór, przejść – nikt ostatnio nie podejmuje próby zdobycia szczytu Ganghar Puensum?

Jest teoria spiskowa tłumacząca ten fakt :). Otóż hipotez jest kilka, że góra to portal do innego świata, że lądują tam kosmici i w ogóle dzieją się tam dziwne rzeczy :-). Oczywiście, te teorie doskonale wpisują się w koncepcje, że w Himalajach i ,,okolicach” znajdują się tajemne, trudno dostępne przejścia do wnętrza ziemi – czy tak jest? Tego oczywiście nie wiadomo, ale biorąc pod uwagę fakt, jak ogromne i słabo zaludnione są to obszary … cóż wykluczyć tego nie można 🙂

Co by nie mówić, sam kraj w którym leży najwyższy niezdobyty szczyt świata jest ,,dziwny”. Nie ma elektryczności, jest praktycznie odcięty od świata, a Król żąda od turystów bajońskich kwot za możliwość pobytu. Co ciekawe, Król nie ukrywa, że nie lubi turystów bo…psują mu widok 🙂 W takich warunkach, przeprowadzenie dzikiej-nielegalnej wyprawy nie jest praktycznie możliwe (tak jak to ma czasem miejsce w Himalajach)

Jakby na to nie patrzeć, sprawa jest bardzo oryginalna i dziwna zarazem, bo nawet nie chodzi o sam szczyt, ale całe Państwo (Bhutan) jest w pewien sposób chronione, odcięte od świata i tajemnicze.

Fot. Gradythebadger

Artykuł powstał przy współpracy z travelarchitects.pl

Dodaj komentarz

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.